۲۴ اثر ملموس و 13 اثر ناملموس ایران، ثبت جهانی شده است

یزد - ایرنا - معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: تاکنون ۲۴ اثر تاریخی ملموس و 13 اثر ناملموس ایران در فهرست آثار جهانی ثبت شده است.

محمد حسن طالبیان عصر روز چهارشنبه در جریان بازدید از تعدادی آثار تاریخی شهرستان ابرکوه یزد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ایران در حوزه ثبت آثار ملموس در جایگاه نهم دنیا قرار دارد.

وی اضافه کرد: ۵۶ اثر تاریخی دیگر هم در فهرست موقت میراث جهانی قرار دارد و علاوه بر آن پرونده‌های دیگری هم در حال تکمیل است که به ترتیب اولویت و توزیع استانی آماده خواهند شد.

طالبیان سهم سالانه ایران برای ثبت جهانی آثار تاریخی و طبیعی در یونسکو را یک اثر اعلام و تاکید کرد: علاوه بر توزیع استانی و عادلانه آثار، شاخص بودن و اهمیت آثار، مدیریت خوب، دخالت کمتر انسان، داشتن زمان لازم برای مرمت و ساماندهی میدانی اثر قبل از بازدید کارشناسان یونسکو و از همه مهمتر مشارکت مردم و مسئولان محلی از اولویت های انتخاب آثار تاریخی و طبیعی است.

‌معاون میراث فرهنگی با اشاره به بازدید از سرو ۴۵۰۰ ساله ابرکوه گفت: این درخت کهنسال و دیر زیست، قابلیت ثبت جهانی را دارد.

طالبیان افزود: میراث فرهنگی یزد بانی تهیه پرونده طبیعی برای ثبت جهانی درختان دیر زیست خواهد بود؛ تهیه طرح و ساماندهی آن سه سال طول می کشد و سپس به یونسکو ارسال می شود.

وی تصریح کرد: هم اکنون حدود ۳۳ هزار اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی در ایران شناسایی و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منزلگاه امام رضا (ع)، خانه آقازاده، خانه‌های قدیمی، قلعه‌های تاریخی، مسجد جامع، کوه گنبد عالی و سرو ۴۵۰۰ ساله از آثار تاریخی ابرکوه است.

‌مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفر ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد و در مسیر جاده اصلی یزد - شیراز قرار دارد و فاصله این شهر تا شیراز ۳۰۰ کیلومتر و تا اصفهان ۲۸۰ کیلومتر است.

۷۵۴۰/‏‬ ۶۱۹۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =