حوادث جاده ای از کار افتادگی‌های زیادی به کشور تحمیل می کند

تهران- ایرنا- وزیر بهداشت گفت: اگرچه رتبه و فاصله سوانح و حوادث جاده ای با حدود ۱۶ تا ۱۷ هزار مرگ با تلفات پرفشاری خون ممکن است زیاد باشد، اما این تعداد مرگ آنهایی است که در صحنه تصادفات ثبت می شود و معلولیت ها و از کار افتادگی های زیادی به کشور تحمیل کرده و هزینه های زیادی نیز به نظام اقتصادی وارد می کند.

به گزارش وزارت بهداشت، سعید نمکی روز چهارشنبه در نشست بررسی سند ملی سلامت و امنیت ترافیک که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد افزود: نمی توانیم از مرگ و میر ناشی از حوادث و سوانح در کنار بیماری های غیرواگیر غفلت کنیم و به دلیل آمار بالای جان باختن بر اثر پرفشاری خون، امسال با این اولویت اقدامات پیشگیرانه را در قالب طرح پویش ملی کنترل فشار خون در کشور اجرا کردیم. مراحل بعدی برای بیماران جدید فشار خون بالا باید با قدرت بیشتری ادامه یابد.

وزیر بهداشت ادامه داد: سال ۹۶ در کشور ۳۸۰ هزار مورد مرگ رخ داد که تلفات جاده ای و حوادث جاده ای نیز جزیی از آن بود و ۳۱۳ هزار مورد از آنها مربوط به بیماری های غیرواگیر و ۹۷ هزار مورد مستقیم به دلیل ابتلا به پرفشاری خون بوده است.

وی بیان کرد: در نظر گرفتن نقش آموزش، ایمنی خودروها و جاده ها، پلیس راهور و انتقال مصدومان به مراکز درمانی در حوادث و سوانح بسیار مهم است که باید برای آنها برنامه ریزی داشته باشیم و امیدواریم تهیه و تصویب سند ملی سلامت و امنیت ترافیک به عنوان یک کار بزرگ ملی و بین بخشی را به سرانجام برسانیم.

وزیر بهداشت اظهار داشت: بهترین مدل برای تهیه این سند ملی، اقدامی است که برای تهیه سند نظام مراقبت های اجتماعی دانش آموزی یا «نماد» کردیم، چون در آن سند تمام دستگاه های مربوطه با مشارکت هم اقدام به تهیه یک سند ملی کردند و نقش هر دستگاه مشخص شد.

نمکی گفت: انتظار داریم این سند برای بررسی بیشتر به سازمان برنامه و بودجه ارائه شده و پس از آن با مشارکت همه دستگاه های درگیر، تکمیل و برای تصویب به هیات دولت، مجلس شورای اسلامی یا شورای عالی سلامت و امنیت غذایی ارسال شود.

این نشست با حضور وزیر بهداشت، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران، معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه، معاون اجرایی پلیس راهور، معاونان بهداشت و درمان وزارت بهداشت، نمایندگانی از وزارت کشور و راه و شهرسازی، قوه قضاییه و رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =