۲۷ تیر ۱۳۹۸،‏ ۸:۴۴
کد خبرنگار: 909
کد خبر: 83400641
۰ نفر

برچسب‌ها

رودخانه و استخرهای کشاورزی اصفهان ۲۶ قربانی گرفت

اصفهان - ایرنا - رودخانه‌های اصفهان منجمله زاینده رود و کانالهای منشعب آن و استخرهای کشاورزی استان از ابتدای سال جاری تاکنون برغم هشدارهای داده شده از خطر غرق شدگی، ۲۶ نفر قربانی گرفته است.

این روزها که بیشینه دما در استان اصفهان به حدود ۴۶ درجه سانتی‌گراد رسیده است، فیلم ها و تصاویر بسیاری از شنا و آب‌تنی کردن مردم در رودخانه زاینده رود و کانال های آب در شبکه های اجتماعی منتشر می شود اما در کنار آن اخباری از غرق شدگی بسیاری از جمله جوانان و نوجوانان در این آبراه ها به بهانه رهایی جستن از گرمای هوا اما به قیمت از دست رفتن جان آنها، به گوش می رسد.

در یکی از آخرین موارد غرق شدگی، پسر ۱۱ ساله ای در زاینده رود در محدوده اسلام آباد در شرق اصفهان غرق شد و جان خود را از دست داد و چندی پیش از آن در اواسط تیر ماه، پسری پنج ساله در کانال آب در محدوده کلانشهر اصفهان دچار حادثه شد و فوت کرد.

به گفته مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، با وجود همه هشدارهای داده شده از ابتدای سال تا کنون ۲۶ نفر به دلیل شنا کردن در رودخانه زاینده رود و کانال‌های آب منشعب از آن و همچنین استخرهای کشاورزی در این استان غرق شدند و جان باختند.

منصور شیشه فروش روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه در روزهای اخیر شاهد آب تنی و شنای بسیاری از مردم و گردشگران در رودخانه زاینده رود با گرم شدن هوا هستیم، تاکید کرد: تابلوهای شنا ممنوع در بسیاری از نقاط نصب شده است اما در کمال تاسف، تعدادی از مردم به آن توجه نمی کنند.

وی عامل بیش از ۹۰ درصد این غرق شدگی ها را خطای انسانی و آشنا نبودن به فنون شنا اعلام و تصریح کرد: حتی در مواردی افرادی که به شنا آشنا بودند نیز دچار حادثه شدند.

شیشه فروش با اشاره به اینکه شرکت آب منطقه ای اصفهان نسبت به ساماندهی بستر رودخانه در بسیاری از نقاط اقدام کرده است، خاطرنشان کرد: با این حال به‌دلیل جاری بودن رودخانه، بستر آن متغیر و احتمال غرق شدن در آن زیاد است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان درباره افزایش دمای هوا نیز توضیح داد: مرکز بهداشت استان توصیه های لازم را در این باره و به‌منظور جلوگیری از گرمازدگی اعلام کرده و لازم است که مردم آنها را جدی بگیرند.

وی در پاسخ به اینکه برای مدیریت هرچه بهتر مصرف آب و برق چه اقدام هایی شده است، توضیح داد: تدابیری در این زمینه اتخاذ شد از جمله نصب لوازم کاهنده مصرف آب و برق در اداره ها هرچند ضروری است.

شیشه فروش با اشاره به اینکه بر اساس پیش بینی ها، گرمای هوا تا ۱۵ مرداد ادامه دارد، افزود: ما از مردم می خواهیم مصرف بهینه آب آشامیدنی و برق داشته باشند تا با کمترین مشکل از این برهه عبور کنیم.

اصفهان در روزهای پایانی تیر امسال روزهای گرمی را سپری می کند به‌طوری که دمای هوا نسبت به متوسط دراز مدت یک تا ۲ درجه سانتی‌گراد بیشتر است و پیش بینی های هواشناسی تداوم این گرما را تا دهه نخست مرداد، متحمل دانسته است.

مرکز بهداشت اصفهان پیرو اطلاعیه اداره کل هواشناسی استان مبنی بر تقویت توده هوای گرم تابستانه و افزایش دما فراتر از حد نرمال برای کاهش اثر ناشی از گرمازدگی و تابش اشعه فرابنفش بر سلامت جامعه، توصیه های بهداشتی را مردم اعلام کرد.

استفاده از عینک آفتابی با حفاظت استاندارد در مقابله با اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید، استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب، استفاده از کلاه های سایبان دار، لباس‌های نخی گشاد با رنگ روشن، استحمام مداوم از جمله روش هایی هستند که از گرمازدگی جلوگیری می کند.

مرکز بهداشت اصفهان تاکید کرد تا جایی که امکان دارد در روزهای گرم در فضاهای سرپوشیده و داخل ساختمان بمانید و از حضور در فضای آزاد، پرهیز کنید، تا حد امکان از انجام فعالیت های پرتحرک فیزیکی و ورزشی در ساعت گرم‌تر روز خودداری و به ساعت خنک تر روز که بین چهار تا هفت صبح است، موکول کنید.

خوردن آب و مایعات کافی برای کاهش گرمازدگی و عطش ناشی از آن کمک می کند. همیشه همراه خود شیشه آب یا آب میوه داشته باشید و مدام مایعات بنوشید. استفاده از خاکشیر، تخم شربتی و مصرف آبلیمو در آشامیدنی های روزانه به کاهش گرمازدگی و عطش ناشی از آن کمک می کند.

همچنین به مردم توصیه شده است از شنا کردن در کانال‌های روباز آب خودداری کنند زیرا آب موجود در کانال‌ها به علت عدم تصفیه می تواند انواع عفونت های گوارشی و پوستی را ایجاد کند.

۳۰۱۱/‏۶۰۲۶/‏

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =