۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۷
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83400620
۰ نفر
خیز چین برای تبدیل به قطب «هوش مصنوعی» جهان

پکن-ایرنا- در حال حاضر بیش از سه هزار و ۳۴۰ موسسه در زمینه «هوش مصنوعی» در چین فعالیت می کنند که نزدیک به ۲۰ درصد از کل موسسات جهان را شامل می شود چین در تلاش است با توسعه «هوش مصنوعی» و تبدیل آن به «هوش واقعی» در عرصه های مختلف صنعتی، فنی و علمی، به یکی از پیشروهای این قلمرو در جهان تبدیل شود.

تبدیل هوش مصنوعی به هوش واقعی که اکنون در دستور کار محققان چینی قرار دارد از این لحاظ اهمیت دارد که می تواند به آنها برای رشد قلمروهای فنی و صنعتی کمک کند و همزمان باعث شود تا دستگاه های صنعتی، علمی و فنی از دانش بیشتری نسبت به انسان برخوردار شوند گامی که شاید به زمان بیشتری نیاز داشته باشد اما با شدت شروع شده است.

اینکه چین بتواند دستگاه های فنی بسازد که دانش بالاتری از انسان داشته باشند و بهره وری بیشتری نیز در اختیار بگذارد اصلی ترین چالش دانشمندان چین محسوب می شود چین امیدوار است به پیشرو کشورهای دیگر در توسعه هوش مصنوعی تبدیل شود و هم اکنون رقابت شدیدی میان شرکت های فنی و صنعتی و هوش مصنوعی چون علی بابا، تنسنت و بایدو برای این منظور در جریان است.

«شو یانگ شونگ» از کارشناسان آکادمی علوم چین می گوید: هوش مصنوعی می تواند به یک انقلاب صنعتی منجر شود به همین دلیل چین بشدت بر روی توسعه این علم متمرکز شده است انرژی فراوانی از این بخش می تواند به عرصه های صنعتی، علمی و فنی تزریق شود.

وی افزود در زمان حاضر فقط معدودی از بخش ها از این علم جدید بهره می گیرند که می توان به قلمروهای امنیتی، بانکی و مالی اشاره کرد اما لازم است که هوش مصنوعی در عرصه های صنعتی دیگر هم مورد استفاده قرار گیرد.

«جانگ یونگ» از کارشناسان علوم هوش مصنوعی می گوید ما در شرکت های مختلف در سراسر چین آزمایشگاه هایی ایجاد کرده ایم که هدف آنها باز کردن راه بکارگیری هوش مصنوعی در عرصه های مختلف از کشاورزی گرفته تا خدمات پزشکی است.

«ون هابو» بنیانگذار شرکت بلک هاک که در عرصه هوش مصنوعی فعالیت می گوید، تصریح کرد که راه طولانی در پیش است تا بتوان از این فناوری در عرصه های مختلف علمی و صنعتی بهره گرفت.

وی می افزاید که دقت بالایی در بخش های امنیتی، مالی و بانکی نیاز است و برای همین عملکرد دستگاه های هوش مصنوعی باید بسیار دقیق و با قابلیت های بالا باشد در غیر این صورت مخاطرات فراوانی بوجود می آید و خدمات این بخش ها به جامعه را مختل می کند.

در حال حاضر همانظور که گفته شد در چین بیش از سه هزار و ۳۴۰ موسسه در زمینه هوش مصنوعی فعالیت می کنند که نزدیک به ۲۰ درصد از کل موسسات سراسر جهان را شامل می شود و رقم چشمگیری به حساب می آید انتظار می رود که ارزش بازار هوش مصنوعی چین در پایان سال جاری میلادی به ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار برسد که در این صورت در مقایسه با سال ۲۰۱۸ میلادی بیانگر ۵۲ درصد رشد خواهد بود.

پارک هوش مصنوعی چین در سال ۲۰۱۷ میلادی در شمال پکن افتتاح شد و درهای آن پس از یک دوره ۱۰ ماهه بازسازی به روی علاقه‌مندان گشوده شد، در این پارک اتوبوس‌های خودران و المان‌های خیابانی که داده‌های انسانی را ثبت و تحلیل می‌کنند و قادر به پاسخگویی به انسان هستند، به نمایش گذاشته شده است.

مسئولان این پارک هوش مصنوعی اعلام کرده اند بیش از ۱۰ شرکت و سازمان دولتی برای ساخت این پارک سهیم بوده‌اند این پارک در نتیجه امضای قرارداد تحقیقات مشترک میان مدیریت پارک هایدیان و شرکت اینترنتی بایدو برای تاسیس «شهرک هوشمند» آماده شده است.

این تازه اول ماجرا است خبرهای جدید حاکی از رقابت بسیار نزدیک چین با شرکت‌های هوش مصنوعی اروپایی و آمریکایی است و طبق اعلام مقامات چینی، آنها برنامه‌ریزی کرده‌اند تا در سال‌های نه‌چندان دور به مرکز هوش مصنوعی جهان تبدیل شوند.

برخی بر این باورند که چین با این رشد سریع در سال ۲۰۳۰ میلادی به قطب اصلی هوش مصنوعی دنیا تبدیل خواهد شد. افزون بر این چین در صورت حفظ روند فعلی تحقیقاتش، تا چهار سال آینده در تحقیقات حوزه هوش مصنوعی و مقاله‌های منتشرشده در این حوزه جای اروپا را خواهد گرفت.

براوردهای آماری نشان می دهد کل هزینه سیستم‌های هوش مصنوعی در چین در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۲ میلیارد دلار بوده است و پیش بینی می شود این بودجه تا سال ۲۰۲۰ به بالای ۷۰ میلیارد دلار برسد.

برآورد کارشناسان نشان می دهد فناوری هوش مصنوعی چین در سال‌های آتی بدون شک دنیا را خواهد بلعید و از تمامی کشورهای پیشرفته‌ای که میزبان فناوری‌های نوین در جهان هستند، پیشی خواهد گرفت و رتبه نخست را در این زمینه همچون بسیاری دیگر از حوزه‌های دانش و فناوری، به خود اختصاص خواهد داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =