رای دادگاه لاهه درباره تبعه هندی محکوم به اعدام در پاکستان اعلام شد

اسلام آباد - ایرنا - دیوان بین المللی دادگستری در لاهه هلند روز چهارشنبه رای نهایی خود را درباره «کلبوشن یادیو» تبعه هندی که به اتهام جاسوسی در پاکستان محکوم به اعدام شده، اعلام کرد.

جلسه اعلام رأی قضات دادگاه لاهه امروز و به صورت زنده در رسانه‌های پاکستان منعکس شد.

قاضی «عبدالقوی احمد یوسف» رئیس دیوان بین المللی دادگستری ضمن رد درخواست هند مبنی بر ابطال حکم اعدام دادگاه نظامی پاکستان علیه تبعه هندی، از پاکستان خواست تا دسترسی کنسولی برای کلبوشن یادیو را فراهم کند.

وی همچنین موضع دولت پاکستان درخصوص اینکه پرونده تبعه هندی از سوی دادگاه لاهه قابل پیگیری نیست، را رد کرد.

رئیس دادگاه لاهه درخواست هند برای تبرئه کلبوشن یادیو و بازگرداندن وی به هند را نیز رد کرد و گفت: تا زمانی که دسترسی کنسولی و سایر اقدامات حقوقی برای متهم هندی ازسوی پاکستان تأمین نشود حکم اعدام متهم نباید اجرا شود.

وی در ادامه قرائت جزئیات رأی دادگاه افزود: ابطال حکم اعدام تبعه هندی در حیطه اختیارات دادگاه بین المللی دادگستری قرار ندارد با این حال این دادگاه از دولت پاکستان می‌خواهد تا درخصوص حکم اعدام کلبوشن یادیو تجدیدنظر کند.

پاکستان مدعی است کلبوشن یادیو یکی از افسران نیروی دریایی هند را روز ۱۳ اسفند ۱۳۹۴ در منطقه «ماشکیل» در ایالت بلوچستان درحالی بازداشت کرده است که قصد جاسوسی و خرابکاری علیه پاکستان داشت.

ارتش پاکستان فروردین سال ۹۶ از صدور حکم اعدام برای کلبوشن یادیو خبر داد و اعلام کرد: حکم اعدام این تبعه هندی از سوی ژنرال 'قمر جاوید باجوا' فرمانده ارتش این کشور تأیید شده است.

اسلام آباد پیش تر اعلام کرده بود طبق قراردادی که سال ۲۰۰۸ میان پاکستان و هند درخصوص موضوع‌های کنسولی امضا شده، هر یک از دو کشور این اختیار را دارند که در خصوص آن دسته از زندانیان و افراد بازداشت شده که محکوم به اقدامات جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی کشورمقابل هستند، اجازه دسترسی کنسولی ندهند.

پاکستان فیلم منتسب به کلبوشن یادیو را در حال اعتراف به جاسوسی علیه این کشور پخش کرده است اما هند معقتد است حرف‌های این فرد نمی‌تواند به عنوان اعتراف معنادار تلقی شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =