یهودی سازی و هویت قدس موضوع نشست اضطراری و بیانیه سازمان همکاری اسلامی

تهران- ایرنا - نشست اضطراری وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی امروز (چهارشنبه) به منظور بررسی اقدامات اخیر رژیم صهیونیستی در یهودی سازی و تغییر هویت قدس اشغالی در جده عربستان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، وزیران خارجه کشورهای اسلامی با صدور بیانیه ای یهودی سازی قدس، پاکسازی نژادی، اعمال سیاسات های مهاجرت اجباری، تخریب منازل و حفرهای غیرقانونی زیر پایه های مسجد الاقصی را محکوم کردند.

سازمان همکاری اسلامی همچنین خواستار اجرای برنامه های توسعه ای برای شهر قدس و روشنگری در خصوص اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی شد.

«یوسف العثیمین» دبیرکل سازمان همکاری اسلامی نیز خواستار افزایش حمایت های سیاسی برای مقابله با اقدامات اسرائیل در قدس اشغالی شد.

وی با محکوم کردن هتک حرمت مسجد الاقصی از سوی صهیونیست ها و بستن ورودی های صحن مسجد به روی فلسطینیان از جامعه جهانی خواست در یک روند سیاسی چند جانبه جهت پایان دادن به اشغالگری رژیم صهیونیستی در قدس ایفای نقش کنند.

سازمان همکاری اسلامی همچنین از همه کشورها خواست از انجام هرگونه اقدام ضمنی و یا علنی در جهت تایید اشغالگری رژیم صهیونیستی از جمله انتقال اماکن دیپلماتیک به قدس و برقراری روابط تجاری با تل آویو اجتناب کنند.

این سازمان با محکوم کردن اقدامات حمایتی غیرقانونی آمریکا از اسرائیل از واشنگتن خواست در خصوص قدس به قطعنامه های سازمان ملل متحد پایبند باشد.

وزیران خارجه حاضر در نشست امروز، کمیته اجرایی سازمان همکاری اسلامی را مکلف کردند با اعزام هیئت هایی به پایتخت های کشورهای تاثیر گذار در قضیه فلسطین، آنها را برای ایجاد نیروی فشار علیه رژیم صهیونیستی دعوت به همکاری کنند.

سازمان همکاری اسلامی با قدردانی از ساکنان قدس اشغالی که در خط مقدم مقابله با طرح های استعماری رژیم صهیونیستی قرار دارند خواستار پیگیری پرونده تجاوزات اسرائیل در دادگاه بین المللی لاهه شد.

«دیوید فریدمن» سفیر آمریکا در فلسطین اشغالی که از زمره یهودیان مهاجر به آمریکا به شمار می‌رود روز یکشنبه نهم تیرماه با حضور در کرانه باختری، تونلی را افتتاح کرد که از زیر منازل فلسطینی‌ها می‌گذرد، ورودی این تونل یک کیلومتری از فضای زیرین "برکه سلوان" در کرانه باختری آغاز می‌شود و تا

دیوار "البراق" (دیوار غربی) در غرب مسجد الاقصی ادامه می‌یابد.

بر اساس قوانین بین المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل، بخش قدیمی "قدس"، بخشی از سرزمین اشغال شده فلسطین است و رژیم صهیونیستی اجازه تغییر یا حفاری در این منطقه را ندارد، اما این رژیم شرق بیت المقدس را بخشی از قدس یکپارچه و پایتخت خود می‌داند.

رسانه‌های صهیونیستی ادعا کرده‌اند که هدف از افتتاح این تونل بازگشایی مسیر کوتاهی برای افراط گرایان یهودی است تا با سهولت بیشتری فرایض دینی خود را انجام دهند.

این اقدام که با موج محکومیت های بین المللی همراه شد، بار دیگر نگرانی ها در خصوص قدس اشغالی و آینده این شهر را افزایش داد.

نشست وزرای خارجه شورای همکاری اسلامی در حالی در جده عربستان برگزار می شود که این کشور، خود پیشتاز عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس است و در ماه های اخیر تنش های بی سابقه ای را با طرف های فلسطینی در این باره داشته است.

در همین حال «ریاض المالکی» وزیر خارجه فلسطین در نشست جده با اشاره به اقدامات برخی کشورهای عربی (عربستان سعودی و امارات) برای سازش با رژیم اشغالگر قدس از این کشورها بدون بردن نام آنها خواست تا «عادی سازی روابط با صهیونیست ها را متوقف کنند».

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =