از فعالیت دوباره ۱۵۰ معدن راکد تا تامین ارز دانشجویان بورسیه

استانها- ایرنا - از سخنان لاریجانی مبنی بر آمریکا برای تمام جهان مشکل ایجاد کرده تا فعال شدن دوباره ۱۵۰ معدن راکد، تامین ۶۵ نیاز فناورانه صنایع کوچک کشور، چای ایرانی شناسه‌دار می‌شود، فعالیت ۵۲ هزار خوشه ترویج حجاب در ایران، تامین ارز مورد نیاز دانشجویان بورسیه، خشونتی که کودکی را می‌بلعد و طبل بی‌صدای گردشگری عنوان‌های برگزیده اخبار و گزارش‌های خروجی اخبار استان‌های ایرنا در ۲۴ ساعت گذشته است.

*آمریکایی‌ها برای تمام جهان مشکل ایجاد کرده‌اند

بسته خبری امروز را با مطلبی از علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی آغاز می کنیم که در سفر به استان البرز گفت: مشکلاتی که آمریکایی ها به وجود آورده اند یک وضعیت وحشتناک برای تمام جهان است و تنها مختص ایران نیست و امروز آنان برای اروپایی ها، چین و کشورهای آمریکای لاتین هر کدام به گونه ای مشکل به وجود آورده اند.

* در حوزه قانونگذاری حامی رونق تولید هستیم

علی لاریجانی، در این سفر در نشست دیگری گفت: در حوزه قانونگذاری حمایت‌های لازم را به ویژه برای تحقق جهش های بزرگ در رونق تولید و اشتغال خواهیم داشت و تمام کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی برای تحقق اهداف شعار سال مبنی بر رونق تولید فعال شده و مرکز پژوهش‌ها نیز گزارش مفصلی در راستای احصای چالش‌های تولید تهیه و راهکار تخصصی برای آنها تدوین کرده است.

*۱۵۰ معدن راکد کشور به چرخه تولید بازمی‌گردد

در شرایطی که بسیاری از واحدهای تولیدی دچار مشکل و گرفتار آثار ناشی از تحریم‌های دشمنان این آب و خاک هستند، علی‌رضا شهیدی، معاون وزیر و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در قم با اشاره به هدف‌گذاری برای توسعه فعالیت‌های معدنی گفت: تا پایان سال جاری ۱۵۰ معدن راکد و تعطیل شده کشور احیا و به چرخه تولید بازخواهد گشت.

*تامین ۶۵ نیاز فناورانه صنایع کوچک کشور

خبری دیگر از حوزه صنعت هم مربوط به برطرف شدن ۶۵ نیاز فناورانه صنایع کوچک کشور است که مرکز اصفهان از قول معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اعلام کرد، به گفته اصغر مصائب از سال ۹۲ تاکنون ۲۳۵ نیاز فناورانه صنایع کوچک شناسایی شده که ۶۵ مورد با همکاری شرکت‌های دانش بنیان و پارک‌های علم و فناوری برطرف شده است.

*اختصاص ۱۵۰ میلیون یورو برای اجرای طرح‌های آبخیزداری

خبری هم از حوزه کشاورزی و منابع طبیعی که توسط مرکز ارومیه منتشر شده جایی که خسرو شهبازی، معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور می گوید که امسال با دستور مقام معظم رهبری ۱۵۰ میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری کشور اختصاص یافت که با این میزان اعتبار در ۳۷۷ شهرستان و حدود یک هزار و ۳۴ حوزه آبخیز کشور طرح‌های آبخیزداری اجرا می‌شود.

*سالانه ۱.۵ تا ۲ میلیون تن جو وارد کشور می شود

مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه نیاز کشور به جو ۵ میلیون تن است، گفت: سالانه ۱.۵ تا ۲ میلیون تن جو از طریق واردات تامین می شود.

فرامک عزیزکریمی در مراغه افزود: امسال با افزایش ۴۰۰ هزار تنی تولید جو در کشور، پیش بینی می‌شود حدود ۳.۵ میلیون تن جو از مزارع برداشت شود.

*چای ایرانی، شناسه‌دار می شود

خبر شناسنامه دار شدن چای ایرانی هم مطلبی است که مدت ها این بخش منتظر آن بود و اینکه دفتر ایرنا لاهیجان از قول رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان آن را منتشر کرد؛ عباس تابش در این مورد گفت: در راستای حمایت از تولیدکنندگان، معرفی چای تولید داخل و نیز شناسایی محصول قاچاق، چای ایرانی شناسه‌دار می شود.

*تخریب ۹۰ باغ ویلای غیرمجاز در مشهد

تخریب ۹۰ باغ ویلای غیرمجاز در ۲۴ ساعت گذشته در محدوده بلوار توس و شاهنامه واقع در شمال غرب مشهد هم خبری جالب توجه است آن هم در بخشی از مناطقی که عمده آنها را باغ های مشهد تشکیل می داد و امروز خانه و ساختمان جای آن را گرفته است.

سرپرست دادسرای ویژه شهرسازی و جانشین دادستان مرکز خراسان رضوی در شورای حفظ حقوق بیت المال گفت: این اقدام با همت کمیته صیانت از حریم کلانشهر مشهد و گشت‌های ویژه اراضی شورای حفظ حقوق بیت المال در راستای جلوگیری از تغییر کاربری و تفکیک غیر مجاز اراضی کشاورزی و حفظ و صیانت از اراضی حریم شهر مشهد انجام شد.

*پیمانکاران نباید به اماکن تاریخی ورود کنند

در حالی که سال های سال است بسیاری از آثار تاریخی در جای جای این سرزمین در اثر اجرای طرح توسعه ای و غیره از بین رفته اند امروز خبری از قول محسن موحدی، مدیر پایگاه جهانی بم منتشر شد که در مورد موضوع ورود لودر به ارگ قدیم بم گفت: سیستم پایگاه جهانی تاکنون به صورت امانی بوده و برای نخستین بار کار به طور پیمانی انجام می شود که این موضوع نیز موجب نگرانی است زیرا سیستم پیمانی نباید در این گونه مجموعه‌های ارزشمند ورود کند.

*بخشی از ارز مورد نیاز دانشجویان بورسیه تامین می شود

تامین بخشی از ارز مورد نیاز دانشجویان بورسیه هم خبری است که محمدتقی نظرپور، معاون اداری مالی و پشتیبانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خرمشهر اعلام و عنوان کرد: با تعامل بانک مرکزی بخشی از ارز مورد نیاز دانشجویان بورسیه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خارج از کشور تامین می شو و امسال هم با وجود مشکلات مالی دولت ارز دانشجویان که در خارج از کشور مشغول به تحصیل هستند را تامین خواهیم کرد.

*فعالیت ۵۲ هزار خوشه ترویج حجاب در ایران

مرکز آذربایجان شرقی هم در مطلبی با موضوع حجاب که بحث داغ همیشگی است به نقل از رییس بسیج جامعه زنان اعلام کرده است: اکنون ۵۲ هزار خوشه ترویج و گسترش فرهنگ حجاب و عفاف در کشور فعال است.

مینو اصلانی، تلاش برای ترویج فرهنگ حجاب در میان بانوان، ارائه برنامه‌های اقناعی و اجرای برنامه‌های مختلف و متنوع فرهنگی و اجتماعی را از رویکردهای این خوشه‌ها برشمرد و افزود: اعضای این خوشه‌ها به صورت چهره به چهره با بانوان کشور در ارتباط هستند.

*کشف حدود ۱.۵ تن مواد مخدر در سراوان

اما در حوزه اجتماعی هم سردار قاسم رضایی فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران از کشف یک تن و ۴۹۰ کیلوگرم مواد مخدر از نوع تریاک در درگیری مسلحانه با قاچاقچیان مواد مخدر در سراوان واقع در جنوب شرق سیستان و بلوچستان خبر داد.

*۳۸ درصد از مرگ ناشی از حوادث کار در حوزه ساختمانی است

این تیتر هم عنوان خبری از مرکز مازندران است که بر اساس آمار ارائه شده از سوی علی مظفری، دبیر شورای عالی حفاظت فنی و بهداشتی کشور؛ ۳۸ درصد مرگ ناشی از حوادث کار مربوط به کارگران ساختمانی است که علت عمده آن رعایت نشده نکات ایمنی در کارگاه‌ها است.

*تغییر رویکرد نیروی زمینی ارتش از دفاعی به تهاجمی

فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر (عج) نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی هم در خبری گفت: رویکرد این نیرو متناسب با شرایط و تهدیدهای منطقه ای از دفاعی به تهاجمی تغییر کرده است.

امیر سرتیپ دوم ستاد شهرام حسن نژاد در گناباد افزود: الحاق پهپاد مهاجر شش به نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران نشان دهنده قدرت و قابلیت‌های دفاعی این نیرو و ورود آن به یک مرحله آفندی جدید با هدف افزایش آمادگی در شمال شرق کشور است.

*تبدیل بسیج به الگو در دنیا

رییس سازمان بسیج مستضعفین نیز گفت: امروز بسیج در دنیا تبدیل به الگو شده و کشورهای منطقه برای غلبه بر مشکلات خود با الگو قرار دادن ایران بسیج تشکیل داده اند.

سردار غلامرضا سلیمانی در جمع فرماندهان پایگاه‌های نخبه بسیج استان اردبیل افزود: کشورهایی مانند عراق، سوریه و یمن با الگو قرار دادن بسیج و تشکیل نیروهای مردمی توانستند بر دشمنان غلبه کرده و مشکلات را حل کنند.

*از خشونتی که کودکی را می‌بلعد تا طبل بی صدای گردشگری

خشونتی که کودکی را می بلعد، مرثیه قندی تلخ، از مدارس کاغذی تا مدارس واقعی، تن رنجور میراث فرهنگی زخمی یادگاری نویسی؛ طبل بی‎صدای گردشگری خراسان شمالی و با آقا راحت نیستم هم برخی از عناوین گزارش‌های برگزیده اخبار استان‌های ایرنا در ۲۴ ساعت گذشته است.

- «خشونتی که کودکی را می‌بلعد» از سمنان در موضوع کودک آزاری و خشونت علیه کودکان است که زخم‌های عمیقی بر شخصیت کودکان برجا می‌گذارد.

- «مرثیه قندی تلخ» هم گزارشی از استان مرکزی در موضوع تعطیلی کارخانه قند این استان است که بعد از سال‌ها تعطیلی و راه اندازی دوباره با مشکلات دست و پنجه نرم می کند.

- از مدارس کاغذی تا مدارس واقعی که توسط مرکز یاسوج تولید شده در موضوع وضعیت مدارس بی‌کیفیت و بدون امکانات مناطق محرم می پردازد که باید برای آن چاره اندیشی شود.

- تن رنجور میراث فرهنگی زخمی یادگاری نویسی هم اشاره دارد به وندالیسم یا تخریب‌گرایی در حوزه میراث فرهنگی که به شکل یادگاری نویسی نمود می یابد، کاری به دور از فرهنگ که از سوی عده ای افراد ناآگاه و ناآشنا به ارزش و اهمیت آثار تاریخی انجام می شود.

- گزارش «طبل بی‎صدای گردشگری خراسان شمالی» هم به ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری این استان و چالش های جدی آن می پردازد.

- «با آقا راحت نیستم» هم گزارشی است از پدیده ازدواج سفید که عاریه ای سیاه از فرهنگ غربی است و چند سالی است که نمودی مشهود در کلانشهرها و شهرهای بزرگ دارد و چون وصله ای ناجور بر فرهنگ این جامعه است.

۱۹۰۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =