۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۵۱
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83400556
۰ نفر
آمریکا و بی توجهی به سازمان تجارت جهانی

پکن- ایرنا- اقدامات آمریکا علیه کشورهای دیگر در سازمان تجارت جهانی و بی توجهی به مقررات چند جانبه اقتصادی و تجاری دنیا به ویژه در جنگ تجاری با چین، این کشور را به اصلی ترین چالش برای این سازمان و کشورهای جامعه بین المللی تبدیل کرده است.

آمریکا در سال های اخیر تلاش فراوانی برای بی اعتبار کردن سازمان تجارت جهانی کرده حتی گاهی اوقات به مقررات آن بی اعتنایی کرده است و کشورهای دیگر را مورد تحریم قرار داده و یا تعرفه های سنگین برای آنها در نظر گرفته است.

بسیاری از تحریم ها و مقررات تعرفه ای که آمریکا علیه کشورهای دیگر اعمال کرده است، کاملاً متناقض اصول و ضوابط سازمان تجارت جهانی است برای همین به نظر می رسد که آمریکا بیشتر از هر کشور دیگری در دنیا، سازمان تجارت جهانی را مورد بی احترامی قرار داده است.

سازمان تجارت جهانی در جریان بررسی پرونده های مرتبط با اقدامات ضد تجاری آمریکا و تعرفه های سنگین این کشور علیه کشورهای دیگر، ضد واشنگتن رای داده است با این وصف آمریکا در تلاش است تا با پیشبرد اصلاحات یکجانبه دلخواه در این سازمان، عملاً تلاش های این سازمان برای نظم دادن به تجارت جهانی را مختل کند.

«نیان لو» از کارشناسان امور اقتصادی موسسه بین المللی اقتصاد چین می گوید اینکه کشورها علیه یکدیگر در سازمان تجارت جهانی شکایت کنند امری مسبوق به سابقه است اما این تحرکات یکجانبه نبوده است و تلاش سازمان نیز در راستای تامین منافع اعضا بوده است.

این سازمان به گفته وی ۱۶۰ عضو دارد که همواره همه آنها و خود سازمان کوشیده اند تا حقوق مشروع و قانونی کشورها مورد حراست قرار گیرد اما در میان آنها بیشترین بی توجهی را آمریکا به ضوابط سازمان کرده است.

واشنگتن صراحتاً می گوید اگر ضوابط و مقررات سازمان تجارت جهانی ضد حق حاکمیت آمریکا باشد به آنها عمل نخواهد کرد و برای همین وقتی در پرونده ای علیه آمریکا رای داده می شود، این کشور خود را مکلف به اجرای آن نمی داند و سعی دارد تا ضوابط خود را بر قوانین این سازمان بین المللی ارجح بداند.

«جو ویله» از کارشناسان اقتصادی چین می گوید آمریکا نه فقط به ضوابط این سازمان بی توجهی می کند بلکه تلاش کرده است تا انتصاب های مربوط به هفت عضو سازمان را با مانع متوقف کند و می گوید که این انتصاب ها باعث نادیده گرفتن ضوابط سازمان شده است.

این اقدام آمریکا از آن جهت نگران کننده است که می تواند مانع شکایت های جدید به سازمان علیه واشنگتن شود و همین موضوع باعث شده است تا بسیاری از بی توجهی و بی احترامی آمریکا به این سازمان ابراز نگرانی کنند و در این میان چین از جمله کشورهایی است که بشدت خواستار مقابله با یکجانبه گرایی واشنگتن در سازمان شده است.

چین بارها از سازمان تجارت جهانی و اعضای آن خواسته است تا وحدت را مورد حفاظت قرار داده و به طور همه جانبه و با تلاش همگانی با این تلاش های آمریکا مقابله کنند و اجازه ندهند تا واشنگتن با ایجاد چنین چالش هایی قضاوت سازمان تجارت جهانی را برای رسیدگی به پرونده های مناقشات اقتصادی مختل کند.

سازمان تجارت جهانی به عنوان محل و محفلی برای کشورهای دنیا و برای حراست از نظم اقتصادی و تجاری، از اهمیت بسیاری زیادی برخوردار است و امروز برعهده کشورهای دنیا است که با اتحاد از استقلال این سازمان در برابر یکجانبه گرایی تجاری حمایتی آمریکا حراست کنند.

سازمان تجارت جهانی بتازگی پس از رسیدگی به پرونده شکایت چین از آمریکا که به سال ۲۰۱۲ میلادی و مساله صادرات سلول های خورشیدی و توربین های بادی مربوط می شود و ارزش آن ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار است، به نفع چین رای داد و اعلام کرد که موانع تعرفه ای آمریکا علیه چین مصداق نقض مقررات این سازمان محسوب می شود و قابل قبول نیست اما آمریکا آن را قبول ندارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =