تقویت اعتماد اجتماعی از رسالت‌های رسانه است

تهران- ایرنا- مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی، تقویت اعتماد و امید اجتماعی را از وظایف و رسالت‌های رسانه‌ها برشمرد و برجسته‌سازی دستاوردهای کشور در زمینه‌های مختلف از جمله عرصه‌های علمی و دانشگاهی را عامل افزایش اعتماد و امید اجتماعی دانست.

ضیاء هاشمی روز چهارشنبه در دیدار معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، فعالیت‌های علمی و دانشگاهی را از محورهای مورد تاکید و توجه ویژه ایرنا خواند و گفت: در شرایطی که امید و اعتماد اجتماعی به دلایل مختلف در معرض آسیب‌هایی قرار گرفته است، انعکاس دستاوردها و توفیقات علمی و دانشگاهی از سوی رسانه‌ها میتواند در ترمیم این آسیب‌ها موثر باشد.

وی یادآور شد: محور کار رسانه، تعامل با افکار عمومی است و افکار عمومی در دنیای مدرن نقش بسیار تاثیرگذاری دارد، بر همین اساس، رسانه‌های مطرح از جمله خبرگزاری جمهوری اسلامی، محل رجوع شخصیت‌های علمی و دانشگاهی کشور هستند، به غیر از اینکه خبرنگاران ما پوشش برنامه‌های خبری و مصاحبه‌های تخصصی این حوزه را برعهده دارند.

وی یکی از ماموریت‌های جدی دفاتر و مراکز استانی ایرنا را تقویت ارتباط با دانشگاه‌ها عنوان کرد و گفت: تاکنون در شماری از دفاتر ایرنا، جلسات، میزگردها و نشست‌های متعددی با حضور استادان برجسته دانشگاه‌ها برگزار شده و ارائه گزارش فعالیت‌ها و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی در دستور کار جدی خبرگزاری جمهوری اسلامی است.

استاد دانشگاه تهران با اشاره به پتانسیل بالای نیروی انسانی تحصیل‌کرده در ایران گفت: سال‌هایی بود که به خاطر کمبود نیروی تحصیل‌کرده مناسب برای جذب هیات علمی، دچار مشکل بودیم اما الان به جایی رسیده‌ایم که به دلیل سطح علمی بالای بسیاری از دانش‌آموختگان، به سختی می توانیم افرادی را حذف و گزینه نهایی را انتخاب کنیم.

هاشمی ادامه داد: این نیروهای مستعد، محصول و خروجی دانشگاه‌های کشورمان هستند و نشان می‌دهد دانشگاه در این سال‌ها به خوبی کار کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در پرورش نیروی انسانی و در تولید مقالات علمی به دستاوردهای خوبی رسیده‌ایم، ولی بهره‌گیری عملی از علم و دانش در حوزه صنعت و جامعه، مقوله دیگری است که به هماهنگی‌های دیگر نیاز دارد.

مدیرعامل ایرنا تصریح کرد: ما به عنوان رسانه در زمینه معرفی دستاوردها و ظرفیت‌های دانشگاه و همچنین نیازها و زمینه‌های اثرگذاری علم و دانش کمک خواهیم کرد تا پیوند مناسب و اثرگذاری در این عرصه ایجاد شود و اثرات آن به بالندگی دانشگاه و رشد، پیشرفت و توسعه صنعت و بهره‌گیری جامعه بیانجامد.

استناد بیشتر از ۱۵۰ کشور دنیا به مقالات محققان ایرانی در سال ۲۰۱۸

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این دیدار به رشد چشمگیر تولید علم ایران در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: در سال ۲۰۱۸ بیش از ۵۴ هزار تولیدات علمی از سوی محققان ایرانی در پایگاه‌های علمی معتبر انتشار یافت که ۳۰ درصد از این تولیدات، مربوط به بخش سلامت و پزشکی است.

ملک‌زاده خاطرنشان کرد: بیشتر از ۱۵۰ کشور در دنیا به مقالات ما استناد کردند و نزدیک به ۱۲۰ کشور مقالات را بیشتر میلیون‌ها بار دانلود کرده و مورد استفاده قرار دادند.

وی ادامه داد: با وجود اینکه ۱۰ درصد اعضای هیات علمی کشور در دانشگاه‌های علوم پزشکی، فعالیت می‌کنند ولی ۳۰ درصد تولیدات علمی به این بخش اختصاص یافته و وضعیت تولیدات آنها از نظر کیفی و استنادی به طور نسبی از بقیه بخش‌ها بهتر است.

ملک‌زاده با یادآوری اینکه رتبه بین‌المللی تولید علم ایران، شانزدهم است، اظهار داشت: وضعیت تولید علم در رشته‌های علوم پزشکی نیز در همین رتبه است اما در تولیدات علمی داروسازی، رتبه هفتم دنیا را داریم.

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: اکنون بین کشورهای منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و همه کشورهای اسلامی توانستیم با اختلاف قابل توجهی، مقام اول تولید علم را به دست آوریم.

وی ادامه داد: این توفیقات در حالی به دست آمده که بودجه تحقیقاتی ما با بسیاری از کشورهای همسایه و منطقه، قابل مقایسه نیست.

ملک‌زاده، نیروی انسانی جوان و مجرب را مهم‌ترین عامل دستیابی به این موفقیت‌ها اعلام کرد و گفت: شمار محققانی که در ایران، اچ اندیکس (شاخص عددی محاسبه تأثیرگذاری علمی دانشگاه‌ها و دانشمندان یک کشور) بالای ۱۴ دارند حدود هزار و ۲۰۰ نفر است در حالی‌که این عدد در ترکیه حدود ۴۰۰ نفر بوده و در کشورهای دیگر منطقه، عدد بسیار کمتری است.

وی با تاکید بر لزوم توجه جدی‌تر به نگه‌داشت نیروهای انسانی مستعد در کشور، گفت: هیچ سرمایه‌ای بیشتر از سرمایه انسانی نمی‌تواند کشور را به سمت جلو سوق دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =