۳۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۹
کد خبرنگار: 2531
کد خبر: 83400384
۰ نفر
تقوای مجازی

تهران- ایرنا- تسری تقوا از فضای حقیقی به فضای مجازی امری بایسته است که می‌تواند افراد را از افتادن در دام گناه و تخریب و توهین بازدارد. بر این اساس، گفتمان سازی، ترویج و تقویت تقوای مجازی گریزناپذیر است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، فراگیر شدن حضور در فضای مجازی دوگانه‌ای از ساحت واقعی و مجازی ایجاد کرده و انسان مدرن را به نوعی میان این دو فضا در تردد دائم قرار داده است. روند روزافزون استفاده از شبکه‌های اجتماعی حرکت و سیر در فضای مجازی را تسهیل کرده است تا جایی که گاهی برخی از افراد چنان در رسانه‌های اجتماعی غرق می‌شوند که بیشتر از عرصه واقعی در دنیای مجازی به سر می‌برند.

از آن جایی که بخشی از زندگی روزمره افراد در فضای مجازی و رصد رسانه‌های اجتماعی و شبکه‌های اجتماعی می‌گذرد و به دلیل باز بودن فضای مجازی و دسترسی‌های نامحدود و انباشت اطلاعات پراکنده و متفاوت، امکان رواج دروغ، تهمت و شایعه در فضای مجازی همسان و حتی گاهی بسیار فراتر از فضای واقعی وجود دارد.

بر این اساس به نظر می‌رسد نیازمند سازوکاری هستیم که اخلاق را در فضای مجازی همسان با فضای واقعی به رسمیت بشناسد و بر قواعد پایبند باشد. از این رو تسری تقوا از فضای حقیقی به فضای مجازی امری بایسته است که می‌تواند افراد را از افتادن در دام گناه و تخریب و توهین بازدارد.

در واقع اخلاق فناوری اطلاعاتی یکی از جدیدترین مباحثی است که در حوزه اخلاق کاربردی مطرح شده است. با توجه به استقبال وسیعی که جامعه ما و بخصوص قشر جوان از اینترنت و ارتباطات شبکه ای داشته است و تأثیرات عمیق و گسترده‌ای که فضای سایبر بر وجوه مختلف جامعه ما دارد، بجا و لازم است تا مسائل اخلاقی درباره فناوری اطلاعات مورد توجه قرار گرفته و اندیشه‌های اسلامی در باب موضوعات جدیدی که حول این محور پدید آمده است، روشن شود.

رهبر معظم انقلاب سه شنبه گذشته (۲۵ تیرماه) در دیدار ائمه جمعه سراسر کشور یادآور شدند که «تقوا در فضای مجازی» از نیازهای جامعه است و افزودند: یکی از گرفتاری‌های امروز ما، رواج دروغ، تهمت، شایعه و مسائلی از این قبیل در فضای مجازی است که باید در خطبه‌های نماز جمعه لزوم رعایت تقوا در فضای مجازی، تبیین شود.

تقوا از مهمترین شاخص‌ها و مؤلفه‌های تربیت دینی است که به مثابه نیروی بازدارنده و عاملی اساسی در احساس مسؤولیت و تعهد مورد تاکید بوده است. پس تقوا باید از فضای واقعی به فضای مجازی تسری یابد، زیرا اهمیت رعایت تقوا به عنوان اصلی ترین مانع در برابر آسیب‌های فضای مجازی اهمیت دوچندانی یافته است.

همانگونه که در فضای حقیقی، خداوند بزرگ را شاهد و ناظر اعمال خود دانسته و به بیان واضح‌تر تقوا را معیار تنظیم روابط فردی و اجتماعی قرار می‌دهیم، در فضای مجازی نیز نیاز به بازتعریف مفهوم مهمی با نام تقوای مجازی وجود دارد تا تابلوی راهنمایی برای فعالیت‌های‌مان در این حوزه باشد.

در واقع اگر می‌خواهیم یک خواسته‌ای تحقّق پیدا کند، گام نخست و اساسی این است که این خواسته را به‌صورت یک گفتمان پذیرفته شده در بیاوریم. بر این اساس توجه به ضرورت گفتمان سازی تقوای مجازی و اهمیت آن، مسأله‌ای مهم و نیازمند توجه جدی است.

بنابر این، گفتمان‌سازی «تقوای مجازی» نیاز به تبلیغ و ترویج دارد. در این میان مسئولان فرهنگی، ائمه جماعات و مبلغان دینی همچنین اصحاب رسانه می‌توانند با ایجاد جریان سازی و تقویت عناصر فرهنگ دینی، گفتمان تقوای مجازی را رواج داده و زمینه های اخلاق مداری و ایمان در فضای مجازی را فراهم سازند.

از ابزارهای اصلی گفتمان سازی تقوای مجازی، تقویت سواد رسانه‌ای است که در انتقال مفاهیم می‌تواند از سه شیوه مستقیم، نیمه مستقیم و غیرمستقیم استفاده کند. در شیوه مستقیم مفاهیم سواد رسانه‌ای به صورت صریح و آشکار مطرح می‌شوند. در شیوه نیمه مستقیم همین آموزش‌ها و ارائه محتوا می‌تواند به صورت بحث و گفت وگو باشد. در شیوه غیرمستقیم نیز باید توجه داشت که والدین و مربیان در زمینه استفاده از رسانه‌ها الگوی کودکان و نوجوانان محسوب می‌شوند.

به نظر می‌رسد در کنار همه این تلاش‌ها تدوین قوانین، سیاستگذاری و تنظیم سازوکارهای مناسب جهت استفاده از فضای مجازی تا حدودی می‌تواند نظم آفرینی در فضای ناهمگون فعلی را به ارمغان بیاورد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =