۲۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۳۹
کد خبرنگار: 1375
کد خبر: 83400375
۳ نفر

برچسب‌ها

فعالیت‌های فرهنگی عشایر و روستاییان اصفهان رونق می‌گیرد

اصفهان- ایرنا- فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی و هنری جامعه بزرگ روستاییان و عشایر استان اصفهان با آغاز بکار دبیرخانه فرهنگی این اقشار و امضای تفاهم نامه بین بخشی رونق خواهد گرفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در سمیرم اظهار داشت: هر دو گروه روستاییان و عشایر سهم و نقش زیادی در فرهنگ، هنر و آداب و رسوم محلی و بومی کشورمان دارند.

حجت الاسلام محمدعلی انصاری خاطرنشان کرد: سمیرم به عنوان خطه اصلی ییلاق عشایر جنوب کشور و بویژه ایل بزرگ قشقایی در کنار ۱۵۰ روستا و آبادی خود جایگاهی ویژه در این میان دارد که می‌طلبد کار و فعالیت دو چندانی در آن انجام شود.

به گفته وی ساختار اداری و سازمانی وزارت ارشاد تا مرکز هر شهرستان دیده شده اما به دو واسطه شامل کانون‌های مساجد و همچنین دبیرخانه فرهنگ روستایی و عشایری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حوزه فعالیت فکری، معنوی و حتی مادی ما گسترده‌تر شده است.

وی با بیان اینکه در یکی دو سال اخیر دبیرخانه برنامه ریزی امور فرهنگی و هنری روستاییان و عشایر در وزارت ارشاد راه اندازی شد ادامه داد: استان اصفهان بویژه در غرب و جنوب خود استانی عشایری محسوب می‌شود و ما در اداره کل تلاش‌هایی را برای کار در برای این دو قشر آغاز کرده‌ایم و دنبال خواهیم کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری این اداره کل با مدیریت امور عشایر در آینده نزدیک، اظهار داشت: فرهنگ غنی و باسابقه طولانی کوچ با همه سختی‌ها و زیبایی‌های خود، تنها یک بخش از زندگی عشایر است که می‌تواند مستندسازی شده و کارهای فرهنگی و هنری و حتی تحقیقاتی خوبی درباره آن ساخته شود.

انصاری در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا، درباره طرح ۱۸ ساله مجتمع فرهنگی و هنری سمیرم هم گفت: ۹۶ درصد کارهای اصلی و ساخت و ساز این مجموعه به اتمام رسیده و امیدواریم اگر اتفاق خاصی روی ندهد و مسؤولان محلی همکاری کنند تا قبل از پایان فصل تابستان، شاهد افتتاح آن باشیم.

وی تصریح کرد: کمک‌هایی از وزارتخانه و اداره کل برای تأمین تجهیزات این مجتمع در نظر گرفته شد و چند درصد کار باقی مانده نیز با کمک فرماندار و سایر مسؤولان محلی انجام خواهد شد.

مدیر فرهنگ استان اصفهان با بیان اینکه، راه اندازی و افتتاح این مجتمع مطالبه به حق هنرمندان، رسانه‌ها و فرهنگیان است افزود: هر چند این مجموعه بخش زیادی از نبود یک مرکز خوب فرهنگی را مرتفع می‌کند اما کار فرهنگی همواره نیاز است و هر چه در این بخش کار و تلاش شود ارزشمند است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در سفر یکروزه خود به سمیرم علاوه بر بازدید از مجموعه فرهنگی و هنری این شهرستان که در دست تکمیل است در همایش نکوداشت نویسندگان کتاب در این شهرستان نیز شرکت و سخنرانی کرد.

شهرستان سمیرم در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است.

۷۱۴۷/‏۶۰۲۶/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =