۲۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۰۱
کد خبرنگار: 2144
کد خبر: 83400312
۰ نفر

برچسب‌ها

نمایشگاه سراسری صنایع دستی در کرمانشاه گشایش یافت

کرمانشاه- ایرنا- دوازدهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه و صنعتگرانی از سراسر کشور عصر چهارشنبه در محل نمایشگاه های بین المللی این استان گشایش یافت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در حاشیه این نمایشگاه در گفت و گو با خبر ایرنا، گفت: ۱۲۰ غرفه در این نمایشگاه تدارک دیده شده که ۵۵ غرفه آن مربوط به هنرمندان کرمانشاه و ۶۵ غرفه نیز مربوط به هنرمندان سایر استان‌ها است.

امید قادری با بیان اینکه این نمایشگاه از امروز تا ۳۱ تیر دایر است، گفت: ساعت بازدید از این نمایشگاه ۱۶ تا ۲۲ است و ساعت بازدید در روز جمعه از ۱۰ صبح تا ۲۲ شب خواهد بود.

او تصریح کرد: هم اکنون ۲۵۰ رشته صنایع دستی مصوب در کشور وجود دارد که از این تعداد ۶۰ رشته آن در استان کرمانشاه فعال است.

جاجیم بافی، چاقوسازی و ابزارآلات فلزی قلمزنی منبت، معرق، پارچه دستباف، نازک کاری چوب و ریزه کاری چوب، نمد مالی، مصنوعات چرمی و ساخت زیورآلات محلی، چیخ بافی و فلزکاری را می‌توان از جمله صنایع دستی کرمانشاه نام برد.
همچنین دوخت‌های سنتی (رودوزی)، گلیم گل برجسته، سفالگری، طراحی سنتی، سبد بافی، نساجی (موج بافی و اهرامی بافی) تراش شیشه، رنگرزی سنتی، طراحی فرش، تذهیب، نگارگری، خراطی و مجسمه سازی از جمله دیگر تولیدات کنونی استان کرمانشاه است.
ماشته بافی، دواتگری سنتی (مسگری)، علامت سازی یا علم سازی، دباغی سنتی، هور بافی، جاجیم بافی، رنگریزی سنتی، داور بافی (سیاه چادر)، موج بافی را می‌توان از جمله صنایع دستی فراموش شده کرمانشاه دانست که در گیلانغرب، کرمانشاه، دالاهو، اورامانات، سومار و در میان عشایر استان بیشتر وجود داشته است.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای بیش از چهار هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده است که تاکنون بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ اثر ان ثبت ملی شده است.‌

کتیبه داریوش هخامنشی با بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ سال قدمت تنها اثر به ثبت رسیده جهانی استان کرمانشاه است.

۷۴۴۷/۸۰۶۶