استفاده صحیح از آب و خاک با بهره‌مندی از توان مردمی میسر می‌شود

ارومیه- ایرنا- استاندار آذربایجان‌غربی گفت: حلقه مفقوده اثربخش نبودن یافته های علمی در استفاده صحیح از آب و خاک، بهره نبردن از توان مردمی در تصمیم‌گیری هاست.

محمدمهدی شهریاری روز چهارشنبه در آیین اختتامیه چهاردهمین همایش ملی علوم و مهندسی آبخیزداری ایران در ارومیه افزود: با همه تلاش‌های صورت گرفته به منظور دستیابی به بهره وری درست از منابع آب و خاک، آنچه امروز بیش از پیش در بستر اجتماع نمود دارد، خطر از دست رفتن منابع طبیعی براثر استفاده‌های نادرست و تخریب‌هایی است که انسان برای نیازهای انفرادی خود، به منافع ملی و سهم آیندگان دست‌درازی می‌کند.
وی اضافه کرد: یکی از مباحث عمده اجتماعی، مشارکت مردم و میزان آن در فعالیت‌های مختلف عمرانی و توسعه ای است زیرا زمانی یک طرح عمرانی می تواند زیربنای توسعه یک منطقه واقع شود که علاوه بر پذیرش مردم، مشارکت آنان را نیز به همراه داشته باشد.

وی بیان کرد: اگر تحقیقات علمی و پیشرفت‌های فن‌آوری به میدان عمل انتقال نیابد، هیچ سودی حاصل نخواهد شد.

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: امروزه باید سعی بر این باشد که مردم به ویژه بهره‌برداران و افراد ذینفع از ابتدا تا انتها در اخذ تصمیم، تامین اعتبار و انجام تحقیقات و نحوه بهره‌برداری طرح‌های آبخیزداری دخالت کرده و سهیم شوند تا پس از توجیه شدن در خصوص طرح، نسبت به نگهداری، ترمیم و بهره‌برداری اقدام کنند.
شهریاری گفت: سازمان‌های مردم‌نهاد به ‏عنوان یکی از ارکان کلیدی ساختار مشارکتی، کنش‌های موثر و تعیین کننده‌ای در ارتباط موثر جوامع محلی و متولیان دولتی ‏بخش منابع طبیعی دارند و می‌توانند باعث ارتقای سرمایه‌های اجتماعی، مشارکت موثر، بهبود معیشت جوامع محلی و در نهایت ‏توسعه پایدار منابع‌طبیعی را فراهم آورند.‏

وی با قدردانی از بانیان این همایش اظهار امیدواری کرد که راهکارهای انتقال یافته های علمی به بستر عمل و توجه بیش از پیش به نقش و جایگاه مردم در صیانت از منابع آب و خاک و آموزش آنان مورد توجه قرار گیرد زیرا هرگونه فرصت سوزی در حوزه صیانت از منابع آب و خاک و آبخیزداری خسارت‌های تاریخی و جبران ناپذیری را به همراه دارد.

جهاردهمین همایش ملی علوم و مهندسی آبخیزداری ایران طی ۲ روز در ارومیه برگزار شد و امروز به کار خود پایان داد.

آذربایجان غربی از جمله استان های موفق در اجرای طرح های آبخیزداری است به طوری که سال گذشته بیش از ۱۴۰ طرح آبخیزداری در این استان به بهره برداری رسید.

۸۱۳۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =