تئوری توطئه بین اروپا و آمریکا درباره برجام را رد می کنم

تهران- ایرنا- مدیر اجرایی شبکه رهبری در امور خلع سلاح هسته ای برجام را آزمونی برای اروپا دانست و گفت: تئوری توطئه بین اروپا و آمریکا درباره برجام را رد می کنم هرچند برجام برای سیاست خارجی و آینده اروپایی ها بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش خانه ملت، تارجا آنلی کرونبری امروز- چهارشنبه- در دیدار جمالی نوبندگانی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس به اشتراکات فراوان دو کشور اشاره کرد و اظهار داشت: ما می دانیم که ایران نه سلاحی صادر و نه خریداری می کند اما به دنبال همکاری برای فعالیت هایی هستیم که به ایجاد منطقه عاری از سلاح شیمیایی در خاورمیانه کمک کند.

کارشناس انیستیتو تحقیقات صلح بین الملل استکهلم و مدیر اجرایی هیات شبکه رهبری در امور خلع سلاح هسته ای و امنیت اروپا افزود: تئوری توطئه بین اروپا و آمریکا درباره برجام را رد می کنم هرچند برجام برای سیاست خارجی و آینده اروپایی ها بسیار حائز اهمیت است؛ البته اعتقادات جمهوری اسلامی و انتظاراتشان از اروپایی ها نیز قابل درک است.

تاکید بر همکاری بیشتر چین و روسیه با اروپا درباره برجام

کرونبری یادآور شد: چین و روسیه نیز باید همکاری بیشتری با اروپایی ها داشته باشند تا تاثیرگذاری بالاتری را رقم بزنند اما برای ما سوال است که چرا ایران نگاه بیشتری به سمت شرقی ها دارد.

وی یادآور شد: برجام شاید در زمینه اقتصادی نتوانست انتظارات ایران را برآورده کند اما مزایای سیاسی هم برای ایرانیان در برداشت و به نوعی وضعیت سیاسی ایران در سطح بین الملل را تغییر داد.

برجام آزمونی برای اروپا است

کارشناس انیستیتو تحقیقات صلح بین الملل استکهلم و مدیر اجرایی هیات شبکه رهبری در امور خلع سلاح هسته ای و امنیت اروپا، اضافه کرد: برجام آزمونی برای اروپا است تا نقش جهانی خود را رقم بزند از این رو در رابطه با استقلال استراتژیک در اتحادیه اروپا صحبت های فراوانی انجام شده است البته باید یادآور شوم که اروپا قدردان آمریکا به خاطر کمک های زمان جنگ جهانی دوم هست.

تاکید بر پایبندی ایران به برجام و عدم استفاده از سلاح شیمیایی

جمالی نوبندگانی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز در این دیدار حمله تروریستی داعش به مجلس شورای اسلامی را یادآور شد و گفت: تروریست ها افراد زیادی را در مجلس به رگبار بستند حتی از دریچه های طبقه چهارم مردم بی گناه را به رگبار بستند. این اقدام توسط همان کسانی انجام شد که جمال خاشقچی را کشتند.

وی به خبر کنگره آمریکا مبنی بر تحریم محمد بن سلمان اشاره کرد و گفت: امیدواریم این تحریم واقعی باشد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در مورد سلاح های شیمیایی و ممنوعه، وضعیت آسیب دیدگان ایرانی در زمان جنگ تحمیلی را یادآور شد و افزود: بسیاری از این آسیب دیدگان به بیمارستان های اروپایی آمدند که امیدواریم اطلاعاتی از آنها داشته باشیم، همان مشکلاتی که برای مردم پس از بمباران هیروشیما با آن مواجه شدند، کودکان ما نیز دچار شدند.

جمالی نوبندگانی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچگاه از سلاح شیمیایی استفاده نکرده است در حالی که ما در شمال کشور خود روسیه با سلاح های اتمی، در جنوب شرق پاکستان با سلاح های اتمی، در شرق افغانستان با حضور نیروهای ناتو، در شمال غرب ترکیه کشوری عضو ناتو و دارای هواپیماهای آمریکایی، در همسایگی دریای عمان اقیانوس هند با سلاح های اتمی، در جنوب کشور نیز شاهد قایق های آمریکا، انگلیس و ناوهای آمریکایی هستیم.

وی ادامه داد: ترامپ تاجرپیشه به همراه داماد تاجر مأب خود مجوز تولید تسلیحات اتمی را برای سعودی ها صادر کرده است و براساس گزارش های موجود، آمریکا در بمباران عراق از اورانیوم با سطح پایین استفاده کرده لذا ما در چنین شرایط جغرافیای سیاسی پیچیده ای قرار گرفتیم اما یک فتوای صریح از رهبر معظم انقلاب مبنی بر حرام دانستن استفاده از سلاح هسته ای را داریم که به موجب آن پیشنهاد خلاء سلاح منطقه ای را مطرح کردیم.

ایران هیچ انحرافی از مسیر صلح آمیز هسته ای نداشته است

جمالی نوبندگانی یادآور شد: براساس گزارش سازمان های امنیتی اطلاعاتی ایران هیچ انحرافی از مسیر صلح آمیز هسته ای نداشته است و براساس مذاکرات انجام شده به همه تعهدات برجام پایبند بوده حتی پس از خروج آمریکا نیز به تعهدات خود پایبند مانده است.

وی با بیان اینکه ایران علیرغم تهدیدات خویشتنداری کرده است، یادآور شد: ما از بسیاری از حقوق خود گذشتیم تا فضای دیپلماتیک جدید سیاسی، منطقه ای و بین المللی را کشف کنیم اما علیرغم رفت و آمدهای دیپلمات های اروپایی اقدامی در روابط مالی و نفتی ما صورت نپذیرفت.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی به گمانه زنی ها در خصوص تقسیم وظایف بین آمریکا و اروپا اشاره کرد و گفت: به نظر آمریکا به شکل افراطی و اروپا با زبان نرم می خواهند ایران را در شرایط معلق حال حاضر نگه دارند. اروپا بعد از خروج ترامپ، ۱۱ تعهد را قرار بود اجرا کند که تاکنون یک تعهد هم عملیاتی نشده است.

جمالی نوبندگانی با اشاره به اظهارات وزیر امور خارجه کشورمان افزود: همانگونه که آقای ظریف گفتند هیچ گاه نباید یک ایرانی را تهدید کرد ما نفت خود را می فروشیم اما عزت خود را نه.

نگاه جمهوری اسلامی به شرق به خاطر عملکرد غربی ها

وی در پاسخ به سوال خانم کرونبری در مورد دلایل وابستگی ایران به شرق عنوان کرد: نگاه ما به شرق به خاطر عملکرد غربی ها است. در این میان موضع گیری صریح چین و روسیه در آخرین جلسه همکاری های شانگهای شایان توجه است آنها همچنین مواضع واقع بینانه ای در ارتباط با برجام اتخاذ کردند و آمریکا را رسماً مقصر اعلام کردند اما اروپایی ها علیرغم اظهارات مختلف هیچ پاسخ درستی به ما ندادند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به خروج متعدد آمریکا از تعهدات بین المللی بیان داشت: ایران از اولین کشورها در خلع سلاح بوده در رابطه با سلاح هسته ای هم فتوای رهبری مهم، تاثیرگذار، قابل اعتماد و اطمینان است. ایران تحت کنترل همه پادمان ها است اما همچنان مورد برخورد قرار می گیرد.

مزایای سیاسی برجام برای ایران کافی نبود

جمالی نوبندگانی در ادامه و در پاسخ به سوالات مدیر اجرایی هیات شبکه رهبری در امور خلع سلاح هسته ای و امنیت اروپا، گفت: مزایای سیاسی برجام برای ما خوب است اما کافی نیست لذا قبول نمی کنیم با آمریکایی ها همراهی نکردند. در واقع اروپا می خواهد با کمترین هزینه بیشترین فایده را به دست آورد.

وی معتقد است برجام یک آزمون جهانی برای اروپایی ها است که اگر موفق نشوند دیگر نمی توانند در سایر مسائل منطقه ای به موفقیت دست یابند به خصوص با شرایطی که بریتانیا می خواهد از اتحادیه اروپا خارج شود.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم یادآور شد: قدردانی اروپا از آمریکایی ها به خاطر حمایت های زمان جنگ جهانی دوم خوب است اما ما انتظار داریم اروپایی ها نسبت به اقداماتی که ایران به خصوص در جلوگیری از مواد مخدر به اروپا انجام می دهد هم قدردانی عملی از خود نشان دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =