دیپلماسی اقتصادی برای کاهش فشار تحریم فعال شود

قم - ایرنا - رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: برای کاهش فشارهای اقتصادی به صنعتگران باید دیپلماسی اقتصادی به‌ درستی فعال‌ شده و سفر مسئولان اقتصادی و هیات‌های بازرگانی به شکوفایی و ژیشرفت کشور منجر شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مجتبی ذوالنوری روز چهارشنبه در آیین گرامیداشت روز صنعت و معدن در اتاق بازرگانی قم، افزود: با پویایی دیپلماسی اقتصادی و استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه بخش مهمی از مشکلات عرصه تولید و صنعت مدیریت می‌شود.

وی در ادامه بیان کرد: کشور امروز در یک جنگ تمام‌عیار اقتصادی قرار دارد که تمام اصول و ضوابط یک جنگ واقعی را داراست، عده‌ای هنوز نسبت به در جریان بودن جنگ اقتصادی دشمن باور قلبی ندارند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: برای پیروزی در جنگ اقتصادی و تحریم‌های دشمن باید درجه نخست شرایط و ضوابط جنگ موجود را به‌درستی شناخت و به آن پایبند شد.

ذوالنوری اقتصاد و صنعت کشور را در خط مقدم جنگ اقتصادی دانست و گفت: در وضعیت جنگی امروز بیشترین و سنگین‌ترین فشار و هجمه‌ها روی تولیدکنندگان و صنعتگران است.

ذوالنوری همچنین فرصت‌های اقتصادی کشورهای همسایه را مورد توجه قرار داد و تاکید کرد: ایران مرزهای مشترک بسیار زیادی با همسایگان خود داشته که بستر بسیار بزرگی را برای بالندگی و رونق اقتصادی به وجود آورده است.

وی گفت: ایران یک هزار و ۱۰۰ کیلومتر با کشور ترکمنستان مرز خاکی دارد اما میزان صادرات ترکیه به این کشور ۴۰ برابر ایران است.

وی همچنین با تاکید بر ضرورت تقویت و راه‌اندازی شبکه قدرتمند تبادل کالا با کشورهای همسایه در وضعیت تحریم‌های اقتصادی بیان کرد: تبادل کالا با کشورهای خارجی نیازمند ایجاد شبکه منسجم در این رابطه است.

ذوالنوری در ادامه گفت: در رابطه با اعطای مجوزهای تولیدی باید تسریع شود، روند کند بوروکراسی‌های اداری سبب شده تا بسیاری از تولیدکنندگان کشور از بازار رقابت خارج‌شده و به حاشیه بروند.

وی بیان کرد: وجود استعلام، مجوزها و نظارت‌های متعدد و فراوان از عوامل مهمی بوده که روند تولید و صنعت را با مشکل و معضل اساسی همراه کرده است.

همایش گرامیداشت روز ملی صنعت در قم برگزار و طی آن از ۲ پیشکسوت صنعتی و ۱۳ صنعتگر برتر استان تجلیل شد.

۷۴۰۳/‏‬ ۶۱۳۳/‏

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =