اولین مرکز اجتماع درمان مدار بندرانزلی افتتاح شد

رشت-ایرنا-به مناسبت هفته بهزیستی نخستین مرکز اجتماع درمان مدار(TC) شهرستان بندرانزلی افتتاح و به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رئیس اداره بهزیستی شهرستان بندرانزلی روز چهارشنبه در حاشیه برگزاری این مراسم اظهار کرد: کارکردن در حوزه آسیب‌های اجتماعی نیازمند توان و انرژی مضاعف است.

فرحناز غفاری فر افزود: هیچ کشوری تا کنون نتوانسته است آسیب‌های اجتماعی جامعه خود را به صورت کامل از بین ببرد چرا که تنها می‌توانیم آسیب‌های اجتماعی را کمرنگ کنیم.

وی با اشاره به برگزاری جلسات مستمر پیشگیری از مصرف مواد مخدر تاکید کرد: فرق این مرکز با مراکز اعتیاد درآن است که وظیفه مراکز اجتماع درمان مدار ارائه خدمات آموزشی و اشتغال زایی به افراد معتاد پس از سم زدایی است تا پس از پاک شدن دوباره به سمت مواد افیونی نرفته و با حمایت و آموزش به سمت زندگی بهتر سوق داده شوند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان بندرانزلی با بیان اینکه اشتغالزایی یکی از مهمترین اهداف سازمان بهزیستی برای افراد تحت حمایت است تصریح کرد: در این مراکز افراد به افراد معتاد پس از سم زدایی به صورت شبانه روزی خدمات ارائه شده و خانواده‌های آنان نیز در حین درمان و آموزش فرد معتاد، تحت پوشش بهزیستی قرار می‌گیرند.

غفاری فرد یکی از مهمترین اهداف سازمان بهزیستی را توانمند سازی گروه هدف خود عنوان و تاکید کرد: زنان سرپرست خانوار، معلولان تحت حمایت و معتادانی که به مراکز بهزیستی مراجعه کرده و حداقل یکسال از پاک بودن آنها گذشته باشد گروه هدف بهزیستی هستند.

وی افزود: بر اساس تفاهم نامه سازمان بهزیستی و سازمان فنی و حرفه‌ای کشور افراد مراجعه کننده به این مراکز پس از آموزش‌های لازم برای فراهم سازی زمینه‌های اشتغال به بانک معرفی و تسهیلات با نرخ سود ۴ درصد دریافت می‌کنند.

به گزارش ایرنا، اجتماع درمان مدار به برنامه ای گفته می شود که مراجعان به صورت اقامتی و طولانی مدت فرایند بهبود را پشت سر می گذارند البته فرق بین اقامت میان مدت همانند کمپ ترک اعتیاد و بلند مدت مانند تی سی TC در طول مدت دوره و کمی هم در آموزش میباشد ودر مجموع یک هدف دنبال میشود.

در مجموع مرکز ترک اعتیاد TC تی سی برنامه پذیرش و ترک اعتیاد مواد محرک و مخدر مانند شیشه ، گل و قرص هایی مانند ترک b2 و متادون غیره…… ارائه خدمات، روانپزشکی، جامعه شناسی و مددکاری اجتماعی به معتادان با سابقه زیاد، صورت می گیرد. دوره درمان ۴ تا ۶ ماه بوده و در چهار مرحله صورت می گیرد. این چهار مرحله شامل آشنایی به مدت ۲ هفته، درمان به مدت ۳ ماه، ترخیص تدریجی به مدت ۵/۲ ماه و پس از آن پیگیری به مدت ۶ ماه انجام می شود.

مرکز اجتماع درمان مدار بندرانزلی دومین مرکز درمان مدار در گیلان است.

۷۴۷۱ /‏۶۰۳۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =