ماموریت استاندار فارس به دستگاه‌های اجرایی برای صیانت از هدف تسهیلات اشتغال

شیراز-ایرنا- رصد تسهیلات اشتغال و هزینه کرد آن در مسیر صحیح، ماموریتی بود که استاندار فارس به دستگاه‌های اجرایی استان داد تا با رصد فرایند هزینه کرد این تسهیلات، مانع از ایجاد انبوه بیکاران بدهکار شوند.

عنایت الله رحیمی چهارشنبه در دومین جلسه کمیته هماهنگی اشتغال استان فارس در شیراز افزود: هدف از اجرای این طرح ایجاد اشتغال و رفع بیکاری است و این طرح‌ها نباید منجر به ایجاد بیکاران بدهکار شود.

وی در این راستا، دستگاه‌های اجرایی و حمایتی مانند کمیته امداد، بهزیستی و بنیاد شهید استان را ملزم کرد که طرح‌های اشتغال فراگیر و روستایی استان را از ابتدا تا مرحله بهره برداری با جدیت رصد و دنبال کنند.

استاندار فارس در ادامه با اشاره به نامگذاری سال ۹۸ از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان سال رونق تولید افزود: عملیاتی شدن این شعار نیازمند برنامه‌ای است که منجر به جذب سرمایه گذار و در نهایت منجر به ایجاد کارگاه‌ها، بنگاه‌ها و کارخانه‌های تولیدی و اقتصادی شده و تولید و اشتغال و ارزش افزوده را رقم خواهد زد.

استاندار فارس ادامه داد: تحقق شعار سال به عنوان تکلیف اداری و همچنین تکلیفی که ولی فقیه بر عهده مسئولان گذاشته باید با جدیت در دستور کار قرار گیرد.

رحیمی تدوین برنامه در جهت عملیاتی کردن رونق تولید را امری ضروری و اجتناب ناپذیر دانست و تصریح کرد: برنامه‌های تدوین شده توسط هر یک از دستگاه‌ها باید در کارگروه اشتغال مورد بررسی قرار گرفته و پس از رفع نواقص احتمالی عملیاتی شود.

استاندار فارس افزود: دولت به شکل مستقیم به ایجاد اشتغال نمی‌پردازد و دستگاه‌های دولتی با زمینه سازی و ایجاد تسهیلات شرایط را برای جذب سرمایه گذار و به تبع آن ایجاد اشتغال فراهم می‌کنند.

رحیمی اظهار داشت: از سوی دیگر دولت به منظور انجام فعالیت‌های اجرایی، اعتباری را در اختیار دستگاه‌ها قرار می‌دهد و دستگاه مربوطه نیز قرار دادی با پیمانکاران منعقد می‌کند که زمینه ساز ایجاد اشتغال است.

وی، با اشاره به کاهش حدود ۲ درصدی نرخ بیکاری استان در بهار امسال (هفت درصد) نسبت به مدت مشابه پارسال (۸.۹) افزود: بی تردید اقدامات دولت چه در بخش ایجاد تسهیلات و فراهم کردن شرایط و چه در بخش فعالیت‌های اجرایی دستگاه‌ها در کاهش نرخ بیکاری استان مؤثر بوده است.

وی، توجه به جذب تسهیلات اشتغال فراگیر و روستایی در استان را ضروری دانست و افزود: طرح‌های ارائه شده در این زمینه باید از وجاهت کافی برخوردار باشد تا سرمایه گذار بتواند با برگشت سرمایه و تولید مناسب تسهیلات بانکی خدد را تسویه کند.

استاندار فارس خواستار توجه به تمامی زمینه‌های اشتغال شد و گفت: در سفر اخیر به کشور قطر با رایزنی‌هایی که در این کشور انجام دادیم زمینه ایجاد اشتغال در این کشور فراهم شد و به زودی فهرستی از اسامی شرکت‌ها و پیمانکاران دارای صلاحیت برای این همکاری ارائه خواهد شد.

وی افزود: طی سال گذشته و امسال در بحث اشتغال فراگیر و روستایی ۵۵۰ میلیارد تومان و در طرح رونق تولید از طریق سامانه بهین یاب و با پرداخت مستقیم سیستم بانکی یک هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده و حدود چهار هزار و ۵٢۰ کارگاه موفق به دریافت تسهیلات اشتغال روستایی، فراگیر و حمایتی شده اند.

استاندار فارس همچنین از متولیان شهرک‌های صنعتی، منطقه ویژه اقتصادی و واحد معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خواست کوشش جدی تر و بیشتری در زمینه ایجاد فرصت‌های سرمایه گذاری داشته باشند.

رحیمی افزود: تداوم مشکلات پس از گذشت چند ماه به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست و ضرورت دارد که تمام دستگاه‌ها و مجموعه‌های مرتبط پیگیری و رفع مشکلات در کارگروه رفع موانع تولید استان را دنبال کنند.

۶۱۲۲ / ۲۰۲۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =