نگاه های متفاوت به محدودیت های تردد ظریف در آمریکا

تهران- ایرنا- محمد جواد ظریف که در حال حاضر برای شرکت در نشست شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل در نیویورک حضور دارد، سریال مصاحبه‌های خود با رسانه‌های آمریکایی را از سر گرفته که در رسانه های داخلی بازتاب های متفاوتی داشته است.

محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران که از روز یکشنبه ۲۳ تیرماه برای شرکت در شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (ECOSOC) در نیویورک به‌سر می‌برد، با چند شبکه انگلیسی زبان گفت‌وگو و بار دیگر به صراحت مواضع ایران را درخصوص مسائل مختلف مطرح کرد. وزیرخارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه «بی‌بی‌سی» ضمن تاکید بر اینکه این آمریکا بود که میز مذاکره را ترک کرد، گفت ایران وارد مذاکره مجدد نمی‌شود.

محدودیت اعمال شده از سوی واشنگتن برای تردد ظریف در نیویورک از جمله مهم ترین محورهای مورد توجه رسانه های داخلی در رابطه با سفر وزیر امور خارجه کشورمان است. رویکرد رسانه های اصلاح طلب و اصولگرا در این خصوص متفاوت است. اصلاح طلبان این محدودیت را ناشی از ترس آمریکایی ها از دیپلماسی ظریف می دانند، و در مقابل رسانه های اصولگرا این محدودیت را بی احترامی به کشورمان دانسته و خواستار اقدام متقابل ایران شده اند.

اظهارات محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در گفت و گو با برنامه «هارد تاک» شبکه «بی‌بی‌سی» و همچنین مصاحبه او با «لستر هولت» مجری برنامه اخبار شبانه «ان بی سی» نیز در هر دو طیف از رسانه ها بازتاب زیادی داشته است. رسانه های اصولگرا بخشی از سخنان وزیر خارجه کشورمان مبنی بر اینکه «ما میز مذاکره را ترک نکردیم» را دستمایه انتقادهای خود از ظریف قرار داده اند.

رسانه های اصلاح طلب

عبارت‌های به کار رفته در اخبار و گزارش‌های رسانه‌های نزدیک به جریان اصلاح طلب عبارتند از: ظریف، در سفر پیشین خود به روشنگری علیه سیاست‌های دولت ترامپ پرداخت، آن‌ها احساس کردند ایران می‌خواهد همان بلایی که بر سر کارتر آمد را در مورد ترامپ نیز تکرار کند؛ سفر محمدجواد ظریف به نیویورک می‌تواند فضای غبارآلودی که آمریکا علیه ایران ایجاد کرده را بشکند و برطرف کند؛ آمریکا برخلاف ادعای خود مبنی بر آزادی و دموکراسی از تحرک وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در آمریکا به شدت وحشت دارد؛ به نظر می‌رسد به شکل خاص باید هدف این اقدام امریکایی‌ها را جلوگیری از مانور دیپلماتیک و رسانه‌ای ایران در فضای رسانه‌ای امریکا تلقی کرد؛ گویا زهر ملاقات چند ماه پیش سناتور جمهوری‌خواه با جواد ظریف در نیویورک هنوز از مذاق مقامات دولتی این کشور بیرون نرفته است؛ پاسخ آقای ظریف به مجری بی بی سی، دقیق، هوشمندانه و به قول اهل فن " تعلیق به محال" بود؛ سخنان وزیر امور خارجه نشان می‌دهد در صورتی که تندروهایی که اطراف ترامپ را گرفته‌اند کاری از پیش نبرند راه حلی آبرومندانه وجود دارد؛ این نوع محدودیت‌ها و این شکل از صدور ویزا برخلاف جهت دستیابی به سیاست‌های آنهاست که بناست به فعال‌سازی کانال دیپلماتیک میان ایران و امریکا منجر شود.

محدودیت تردد ظریف در نیویورک

روزنامه آرمان نوشت: آمریکا دو هدف را درخصوص ایران دنبال می‌کند. هدف اول آن‌ها ایجاد قطب بندی در داخل ایران است؛ به نحوی که نشان دهد در ایران میان دولت و کلیت نظام اختلافات جدی وجود دارد و آمریکا با دولت ایران بهتر می‌تواند کنار بیاید. آن‌ها تصمیم دارند این موضوع را به مردم القا کنند که با نهادهای انتخابی بهتر از نهادهای انتصابی کنار می‌آیند. در نتیجه تحریم‌های آمریکا علیه مقامات ایرانی که در نهادهای حاکمیتی وجود داشتند اعمال می‌شد و نام آقای روحانی و وزرا هیچ گاه در لیست تحریم‌ها دیده نمی‌شد. در این میان چون جواد ظریف، در سفر پیشین خود به آمریکا مصاحبه‌های زیاد و افشاگرانه‌ای در خصوص نقش آمریکا در از بین رفتن برجام و برهم خوردن صلح منطقه‌ای انجام داد و به روشنگری علیه سیاست‌های دولت ترامپ و «گروه ب» پرداخت، آن‌ها احساس کردند ایران می‌خواهد همان بلایی که بر سر کارتر آمد را در مورد ترامپ نیز تکرار کند. در نتیجه اعلام کردند که وزیر امور خارجه کشورمان نیز در لیست تحریم‌ها جای خواهد گرفت تا نتواند به راحتی به آمریکا برود و با رسانه‌های آمریکایی مصاحبه کند. مقامات دولتی آمریکا فکر می‌کنند محمد جواد ظریف ترجیح می‌دهد با جمهوری خواهان رابطه‌ای نداشته باشد و بر اساس دوستی دیرینه‌ای که با جان کری دارد، تلاش می‌کند تا ترامپ رئیس‌جمهوری یک دوره‌ای باشد و دولتی دموکرات بر سر کار بیاید. این تصور غلط آمریکا باعث شده که برخی محدودیت‌ها علیه وزیر امور خارجه ایران اعمال شود. ایرانی‌ها چه قبل از انقلاب و چه بعد از آن با جمهوری خواهان روابط بهتری نسبت به دموکرات‌ها داشتند؛ چرا که آن‌ها را در سیاست ورزی صادق‌تر می‌دیدند. یعنی اگر اعلام جنگ می‌کنند واقعاً خواهان تنش و درگیری هستند و اگر از آتش‌بس سخن می‌گویند واقعاً چنین می‌کنند.

روزنامه ایران نوشت: ظریف و هیأت همراهش در این سفر فقط اجازه دارند در مسیر میان مقر اصلی سازمان ملل و نمایندگی دائم ایران که شش چهارراه دورتر واقع شده و اقامتگاه سفیر ایران در سازمان ملل که در نزدیکی این دو ساختمان قرار دارد، تردد داشته باشند. پیشتر این محدودیت در دولت‌های پیشین به ۲۵ مایلی سازمان ملل یعنی حدود ۴۰ کیلومتر می‌رسید و حالا دولت ترامپ آن را به محدودترین مسافت ممکن رسانده است. این اعمال محدودیت‌ها واکنش و اظهار نگرانی سازمان ملل را نیز به دنبال داشته است. «فرحان حق»، معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد که این نگرانی‌ها را به امریکا به عنوان کشور میزبان انتقال می‌دهیم. به گفته فرحان حق، دبیرخانه سازمان ملل متحد از محدودیت ایجاد شده از سوی امریکا برای کارکنان نمایندگی ایران آگاه است و تماس خود را با نمایندگی هر دو کشور در سازمان ملل متحد ادامه خواهد داد.

روزنامه آرمان در مطلبی با تیتر «آمریکا از حضور ظریف وحشت کرده است» نوشت: سفر محمدجواد ظریف به نیویورک می‌تواند فضای غبارآلودی که آمریکا علیه ایران ایجاد کرده را بشکند و برطرف کند. ظریف از توانمندی بالایی برای بهره‌گیری از رسانه‌های آمریکایی و مقابله با جریان سازی‌های آمریکا چه در حوزه سیاسی و چه در حوزه رسانه‌ای برخوردار است و به همین دلیل با توجه به تجربه‌ای که آمریکا از آقای ظریف و سفرهایش دارد، ورود ایشان را به نیویورک بسیار محدود کرده و اجازه نمی‌دهند از یک چارچوب مشخصی بیشتر تحرک داشته باشد. این واقع نشان می‌دهد که آمریکا برخلاف ادعای خود مبنی بر آزادی و دموکراسی از تحرک وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در آمریکا به شدت وحشت دارد زیرا آمریکایی‌ها جریان سازی‌های غیراصولی و غیرواقعی علیه ایران انجام داده‌اند و آقای ظریف اگر اجازه تحرک داشته باشد، با استفاده از رسانه‌های بین‌المللی، خارجی و آمریکایی می‌تواند این فضا را دگرگون کند و ایران را در برابر افکار عمومی تبرئه و آمریکا را محکوم کند.

اعتماد در یادداشتی نوشت: آمریکایی‌ها به شکل بی‌سابقه‌ای نسبت به مقام‌های دیپلماتیک کشورهایی که با آنها دچار چالش شده‌اند، وارد عمل شده‌اند تا فعالیت‌های آنها را در خاک امریکا محدود کنند. درباره محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان اولین بار نیست که چنین اتفاقی رخ می‌دهد. چندی پیش شاهد آن بودیم که بحث تحریم وزیرخارجه ونزوئلا نیز مطرح شد و تا حدودی امریکایی‌ها به سمت این جریان حرکت می‌کنند. این الگویی است که برای آقای ظریف نیز در حال پیاده‌سازی است. اما غیر از این بدعتی که در حال اجرایی شدن است به نظر می‌رسد به شکل خاص باید هدف این اقدام امریکایی‌ها را جلوگیری از مانور دیپلماتیک و رسانه‌ای ایران در فضای رسانه‌ای امریکا تلقی کرد، یعنی اگر بپذیریم که امریکا دارای یک جامعه رسانه‌ای است و رسانه‌ها در امریکا نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای در سیاست‌گذاری‌های کشور دارند بنابراین اقدامات قبلی و دیپلماسی رسانه‌ای که آقای ظریف در حضور قبلی خود در خاک امریکا انجام داد و بحث گروه B را مطرح کرد و اقداماتی که این گروه برای مقابله با ایران انجام می‌دهد، تبدیل به درس عبرتی برای مقام‌های امریکایی شد که به نوعی از تکرار این نوع اقدامات و فعالیت‌های دیپلماتیک رسانه‌ای فعال ایران در امریکا جلوگیری کنند.

روزنامه ایران نوشت: محدودیت تردد و اقدامات نامتعارفی که دولت امریکا برای حضور هیأت دیپلماتیک ایران در نیویورک به وجود آورده است، مانع از پیگیری اهداف و برنامه‌های محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران جهت تبیین سیاست رسمی کشور در عرصه مناسبات بین‌المللی نشده است. در حالی که پیش‌تر دولت امریکا در کنار فشار گسترده ضد ایرانی خود، تصمیم به تحریم شخص وزیر خارجه ایران نیز گرفته بود، کوشید این تصمیم را به ایجاد محدودیت جغرافیایی در محل عبور و مرور دیپلمات های ایرانی در نیویورک تبدیل کند. چنانکه ظریف که برای شرکت در یک اجلاس اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده، در یک پیام توئیتری اعلام کرد تنها اجازه پا گذاشتن به سه ساختمان در امریکا را دارد. او در توضیح بیشتر در پیامی توئیتری نوشت: «با لستر هولت از شبکه ان‌بی‌سی نیوز در نیویورک مصاحبه کردم. ما ۱۵ جولای (۲۴ تیر) در اقامتگاه نماینده ایران در سازمان ملل صحبت کردیم. در حالی که من در حال انجام کارهای رسمی مرتبط به سازمان ملل هستم، این اقامتگاه یکی از سه ساختمانی است که به من اجازه داده شده که پایم را به آنها بگذارم.» اعتراض وزیر خارجه ایران به چنین اقدامی در حالی است که او در خلال این سفر برنامه‌های متعددی از گفت وگو با خبرنگاران گرفته تا مسئولان نهادهای فکری را در دستور کار خود قرار داده است و محدودیت «شش چهارراهی» دولت امریکا عملاً مانع از حضور و تردد وزیر خارجه ایران به نقاطی خارج از این محدوده تعیین شده خواهد بود و هیأت ایرانی را به برگزاری تمام برنامه‌های دیپلماتیک خود در سازمان ملل ناگزیر می‌کند.

به گزارش خبر آنلاین، ریچارد نفیو معمار تحریم های ایالات متحده علیه ایران در دوران اوباما به محدودیت های اعمال شده توسط پمپئو برای تردد ظریف و همچنین سیاست های ترامپ درباره ایران واکنش نشان داد.نفیو در توئیترش نوشت: واقعاً احمقانه است. این چیزها ظریف را از صحبت باز نمی دارد و این نگاه ضعیف و ترسناک است. اما امیدوارم که این [اقدام] کمک کند تا این مزخرفی که دولت ترامپ واقعاً می خواهد با ایران برای یک توافق بهتر مذاکره کند را آشکار کند. ترامپ شاید. دولتش؟ هرگز

روزنامه شرق می نویسد: گویا زهر ملاقات چند ماه پیش سناتور جمهوری‌خواه با جواد ظریف در نیویورک هنوز از مذاق مقامات دولتی این کشور بیرون نرفته است. برایان هوک گفته که هیچ‌یک از مقامات آمریکایی قرار نیست با وزیر امور خارجه ایران در نیویورک دیداری داشته باشند. نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در حالی چنین جمله‌ای گفته که سفر پیشین ظریف به نیویورک و گفت‌وگوهایش با رسانه‌های مختلف آمریکایی مورد استقبال زیادی واقع شد. بعد از آن مصاحبه‌ها بود که تیم B مورد اشاره ظریف در رسانه‌ها و در نوشته تحلیلگران تکرار شد. بااین‌حال این سفر او با مشکل ویزا مواجه شد، آنچنان‌که یک روز قبل از سفر به او ویزا داده شد و اعلام شد که با موافقت وزیر خارجه آمریکا این ویزا صادر شده است. پیش‌تر آمریکا مدعی شده بود که می‌خواهد ظریف را تحریم کند. حالا اگرچه ویزا داده شده، اما او تنها اجازه تردد در بین سه ساختمان را دارد.

نماینده مردم تهران سیده فاطمه ذوالقدر در گفت‌وگو با ایسنا در مجلس محدودیت تردد وزیر امور خارجه در سفر کاری به نیویورک را نشانگر ترس و واهمه دولت آمریکا از رایزنی‌ها و حضور مؤثر و تأثیر گذاری دیپلماسی رسانه‌ای ظریف بر افکار عمومی آمریکا و جهان دانست.

دیپلماسی هوشمندانه ظریف

اعتماد امروز تیتر و عکس یک خود را به رمزگشایی از استراتژی ظریف در جریان سفر به نیویورک اختصاص داد و در تیتری تحلیلی و کوتاه نوشت «رزم رسانه ای»، این روزنامه با اشاره به جایگاه رییس دستگاه دیپلماسی در همان روزهای نخست در نیویورک به «رزم رسانه ای در خاک امریکا» به عنوان سیاست اجرایی او اشاره می کند. در بخشی از این تحلیل آمده «وزیرخارجه هربار سوژه یا سوژه‌های مشخصی را برای طرح در فضای رسانه‌ای امریکا انتخاب کرده است: در دو سال پیش از حصول برجام، محور اظهارات ظریف تمرکز بر حقانیت و صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران بود. در حالی که دیپلمات‌های ایرانی در تهران یا پایتخت‌های اروپایی کار بر روی جزییات یک توافق ۷جانبه را پشت درهای بسته پیش می‌بردند ظریف در دو جبهه مذاکره رسمی و دیپلماسی عمومی تلاش می‌کرد آنچه در جریان بحران‌سازی غرب از پرونده هسته‌ای ایران در افکار عمومی جاافتاده را پاک یا حداقل تصحیح کند.»

به گزارش ایسنا، سید عباس موسوی که به همراه وزیر امور خارجه ایران در نیویورک به سر می‌برد در توییتی در پاسخ به برخی از اظهارات مبنی بر آمادگی ایران جهت مذاکره در ارتباط با فعالیت‌های موشکی و استنباط اشتباهی که از سخنان ظریف از سوی برخی از رسانه‌ها در مصاحبه با شبکه آمریکایی nbc در مورد فعالیت‌های موشکی ایران صورت گرفته بود، نوشت: پاسخ ‎دکترظریف به مجری ان بی سی دقیق، هوشمندانه و به قول اهل فن "تعلیق به محال" بود. هم توپ را در زمین آمریکا انداخت و هم بجای موضع تدافعی، موضوع فروش تسلیحات آمریکا به کشورهای منطقه را به چالش کشید. موضع ایران و دکتر ظریف درباره توانمندی‌های موشکی کشور مشخص است.

موانع بر سر راهکارهای دیپلماتیک

آرمان نوشت: سخنان وزیر امور خارجه نشان می‌دهد در صورتی که تندروهایی که اطراف ترامپ را گرفته‌اند کاری از پیش نبرند و خواست رئیس‌جمهور آمریکا عبور از بحران فعلی برای بهره‌برداری از آن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ باشد، راه حلی آبرومندانه وجود دارد. نشانه‌های این راه‌حل آبرومندانه که از طرفی باید مطالبه ایران مبنی بر رفع تحریم‌ها و از سوی دیگر مطالبه آمریکا به منظور عدم دستیابی ایران به بمب هسته‌ای و حفظ اقتدار بین‌المللی را دربر گیرد، بسیار شبیه به طرح «فریز در برابر فریز» است که اخیراً از سوی رئیس‌جمهور فرانسه مطرح شد؛ به طوری که ایران کاهش تعهدات برجامی را تعلیق کند و آمریکا تحریم‌ها را. این طرح می‌تواند پایانی دیپلماتیک را برای تنش‌ها بر سر پرونده هسته‌ای ایران رقم زند.

اعتماد در مطلبی نوشت: سیاست کنونی آقای ترامپ پس از خروج از برجام به نحوی القای این موضوع است که ایران پای میز مذاکره نمی‌آید و اساساً موضع تیم سیاست خارجی ایالات متحده بر این مبنا طراحی شده است که ما قصد داریم به یک توافق بهتری برسیم. ولی آقای ظریف بار دیگر تاکید کرد که دیگر قصد مذاکره در موضوع هسته‌ای را نداریم و اقدامی را در این زمینه در دستور کار نداریم. از همین رو این سیاستی است که طی سال‌های اخیر از سوی امریکا دنبال می‌شود. ولی اگر امریکایی‌ها بخواهند الزامات همین سیاست را نیز دنبال کنند این نوع محدودیت‌ها و این شکل از صدور ویزا برخلاف جهت دستیابی به سیاست‌های آنهاست که بناست به فعال‌سازی کانال دیپلماتیک میان ایران و امریکا منجر شود.

واکنش آمریکا به دیپلماسی رسانه ای ظریف

دیپلماسی رسانه‎‌ای دکتر ظریف وزیر خارجه ایران بدجوری امریکائی‌ها را به تکاپو واداشته است و در جدید ترین موضع‌گیری ها مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا در واکنشی منفعلانه آمادگی خود را برای مصاحبه با تلویزیون ایران اعلام کرده است.

او به روزنامه واشنگتن پست گفت: «ظریف این فرصت را داشته است که با رسانه‌ها و تلویزیون ما صحبت کند، من نیز اگر چنین پیشنهادی داشته باشم، آن را با کمال میل خواهم پذیرفت». پیشنهاد پمپئو برای مصاحبه با تلویزیون ایران باید مورد استقبال قرار گیرد، بویژه این‌که صداوسیما جمهوری اسلامی ایران دفتر نمایندگی در نیویورک دارد. این فرصت خوبی است که با همکاری وزرات‌خارجه ایران محورهای چالش برانگیز را در یک گفتگوی تلویزیونی با وزیر خارجه امریکا در معرض داوری افکار عمومی قرار دهد.

رسانه‌های اصولگرا

در ادامه به برخی از عبارت‌های به کار رفته در گزارش‌های رسانه‌های نزدیک به جریان اصولگرا اشاره می‌شود: نباید فراموش کرد که ما گزینه‌های مناسب برای پاسخ به این گستاخی را در اختیار دارد و باید به نحو شایسته از این اهرم، استفاده کرد؛ شاید دولت آمریکا تلاش داشته که با این حرکت منفعلانه و به‌شدت غیراخلاقی، پاسخی به اقدام ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی بدهد؛ چطور فردی در سطح ظریف با رتبه دیپلماسی بالا آنهم به عنوان وزیر خارجه یک کشور بیان می کند دوباره عهدی با عهدشکنان خواهد بست!؛ ابراز تمایلی اینچنین به مذاکره، این پالس را به حریف می‌دهد که دولت ایران با وجود بدعهدی، به ادامه مذاکرات برای برجام‌های ۲ و ۳ بی‌میل نیست.

محدودیت‌های تردد ظریف در مقر سازمان ملل

کیهان نوشت: علی‌رغم اعلام تصمیم واشنگتن برای تحریم ظریف، ۲۱ تیرماه خبرگزاری «رویترز» از عقب‌نشینی دولت ترامپ از این کار خبر داد و با اقدام «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا، روادید سفر وزیر خارجه ایران به نیویورک برای حضور در نشست سازمان ملل صادر شد. انتقاد ظریف از محدودیت‌های تردد او در مقر سازمان ملل در حالی مطرح شده که پیش از این، «برایان هوک» نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در امور ایران و رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت امور خارجه ایالات متحده در مصاحبه با شبکه «فاکس نیوز» به محدودیت‌های اعمالی واشنگتن علیه وزیر خارجه ایران اذعان کرده بود.هوک در توضیح چرایی صدور روادید سفر به نیویورک برای وزیر خارجه ایران گفته بود: ما به‌عنوان کشور میزبان سازمان ملل، تعهداتی داریم که به دیپلمات‌ها اجازه بدهیم اقدامات مرتبط با سازمان ملل را انجام دهند در نتیجه ما به تعهدات سازمانی که داریم، احترام می‌گذاریم اما این بدان معنا نیست که ما اجازه رفت و آمد آزاد دیپلمات‌های ایرانی را در شهر نیویورک بدهیم. نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در امور ایران در یک مصاحبه ضمن تکرار لفاظی‌ها علیه ایران اعلام کرد، اعضای دولت ترامپ با «محمد جواد ظریف» در نیویورک دیدار نخواهند کرد.

خبرگزاری تسنیم نوشت: نباید فراموش کرد که ایران اسلامی گزینه‌های مناسب برای پاسخ به این گستاخی را در اختیار دارد و باید به نحو شایسته از این اهرم، استفاده کرد. محدود کردن ترانزیت و عبور هواپیماهای مسافربری آمریکایی از فضای سرزمینی کشورمان و یا عبور کشتی‌های آمریکایی از تنگه هرمز دو مؤلفه‌ای است که می‌تواند به‌عنوان یک امر حداقلی در دستور کار کشورمان قرار گیرد. شاید اگر در زمانی که دولت آمریکا از پذیرش نماینده کشورمان در سازمان ملل به بهانه‌های واهی استنکاف ورزید، اقدامات مناسبی از سوی دولت آقای روحانی انجام می‌پذیرفت، امروز شاهد این بی‌احترامی به آقای ظریف نبودیم و نگارنده این نگرانی را دارد که در صورت عدم پاسخگویی به این گستاخی آمریکا، در سفر احتمالی رئیس‌جمهور محترم کشورمان برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، این بی‌احترامی و گستاخی به نحو دیگری تکرار شود.

تارنمای افکارنیوز اما در نگاهی متفاوت از رسانه های همسوی خود نوشت: در خصوص این خبر برخی افراد و جریانات در موضع‌گیری خود، جناب آقای ظریف را مورد خطاب قرار داده‌اند لیکن به نظر نگارنده سمت و جهت اعتراض باید به سمت دولت مستکبر و زیاده‌خواه آمریکا باشد. نمایندگان جمهوری اسلامی ایران برای انجام امور سیاسی در اماکن و مقرهای سازمان‌های جهانی و بین‌المللی که در آمریکا قرار دارد، چاره‌ای جز حضور و سفر در این کشور ندارند و این آمریکا است که برخلاف حقوق بین‌الملل، رفتار می‌کند و از این اهرم برای پیشبرد منافع و اهداف خود سوءاستفاده می‌نماید. شاید دولت آمریکا تلاش داشته که با این حرکت منفعلانه و به‌شدت غیراخلاقی، پاسخی به اقدام ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی بدهد و یا نشان دهد که فرآیند سیاسی در تعامل با ایران در حال پایان گرفتن است لیکن در عین غیر متناظر بودن رفتار آمریکا، این عمل برای آمریکا یک سرشکستگی سیاسی محسوب می‌شود و البته قطعاً این موضوع در داخل کشور باعث تقویت نگاهی که آمریکا را شیطان بزرگ می‌دانست خواهد شد. افکار عمومی کشورمان فارغ از موافقین یا مخالفین برجام، حمایت از جناب آقای ظریف به‌عنوان نماینده رسمی کشورمان را امری صحیح و ضروری دانسته و آنچه مورد شماتت و سرزنش قرار می‌دهند، رفتار آمریکا با ایشان است.

سخنان ظریف

کیهان در انتقاد به سخنان وزیر امور خارجه نوشت: ظریف اظهار کرد: «ما میز مذاکره را ترک نکردیم این آمریکا بود که میز مذاکره را ترک کرد. آنها باید به میز مذاکره بازگردند. ما مجدداً وارد مذاکره نمی‌شویم.» این اظهارات در حالی است که مذاکره با آمریکا، محدود به مذاکرات هسته‌ای بود و به واسطه اعلام توافق پایان یافت. بنابراین، گفتن اینکه آمریکا باید به میز مذاکره برگردد، خلاف سیاست قطعی نظام است، ضمن اینکه ابراز تمایلی اینچنین به مذاکره، این پالس را به حریف می‌دهد که دولت ایران با وجود بدعهدی، به ادامه مذاکرات برای برجام‌های ۲ و ۳ بی‌میل نیست. آیا آقای ظریف قرار بوده درباره واگذاری برنامه نظامی و نفوذ منطقه‌ای ایران هم مذاکره کند که می‌گوید آمریکا باید به میز مذاکره برگردد؟ اگر نه، برجام که جای مذاکره دوباره ندارد!

«جهان نیوز» در مطلبی با عنوان «کدام میز مذاکره؟ خسارت محض برجام کافی نیست؟» به انتقاد از اظهارات ظریف در این مصاحبه پرداخت.به نوشته این رسانه، آقای ظریف در جریان سفر به نیویورک، با شبکه دولتی انگلیس گفت‌وگو کرد اما کمترین اشاره‌ای به خباثت دولت راهزن انگلیس در توقیف نفتکش حامل نفت ایران در تنگه جبل‌الطارق نکرد.

ظریف تصریح کرد: «ما میز مذاکره را ترک نکردیم این آمریکا بود که میز مذاکره را ترک کرد. آنها باید به میز مذاکره بازگردند. ما مجدداً وارد مذاکره نمی‌شویم.»به نوشته این رسانه، این اظهارات در حالی است که مذاکره با آمریکا، محدود به مذاکرات هسته‌ای بود و به واسطه اعلام توافق پایان یافت. بنابراین، گفتن اینکه آمریکا باید به میز مذاکره برگردد، خلاف سیاست قطعی نظام است، ضمن اینکه ابراز تمایلی اینچنین به مذاکره، این پالس را به حریف می‌دهد که دولت ایران با وجود بدعهدی، به ادامه مذاکرات برای برجام‌های ۲ و ۳ بی‌میل نیست. آیا آقای ظریف قرار بوده درباره واگذاری برنامه نظامی و نفوذ منطقه‌ای ایران هم مذاکره کند که می‌گوید آمریکا باید به میز مذاکره برگردد؟ اگر نه، برجام که جای مذاکره دوباره ندارد!

این تارنما در گزارشی دیگر نوشت: چطور فردی در سطح ظریف با رتبه دیپلماسی بالا آنهم به عنوان وزیر خارجه یک کشور بیان می کند دوباره عهدی با عهدشکنان خواهد بست! آیا هر فرد عادی می پذیرد که دوباره مورد سوء استفاده دیگران قرار گیرد؟

عدم همراهی محافظان ظریف

به گزارش سایت الف، روز گذشته خبری در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه تیم حفاظتی محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در سفر به نیویورک، وی را همراهی نکرده و برخی این موضوع را عدم صدور ویزا از سوی آمریکا تلقی کردند، تصاویر منتشر شده گویای این بود که محافظان آمریکایی مسوولیت حفاظت وزیرامورخارجه ایران را برعهده دارند. اما اطلاعات خبرنگار الف حاکی است، اساساً درخواست ویزایی از سوی وزارت خارجه برای محافظان ظریف صورت نگرفته است و محافظان ظریف در سفر بعدی به ونزوئلا و کاراکاس وی را همراهی خواهند کرد و امنیت هیات میهمان در سفر به نیویورک برای شرکت در نشست های سازمان ملل نیز توسط میزبان تامین می‌شود. یکی از افراد مطلع در وزارت خارجه به خبرنگار الف گفت: با توجه به محدودیت تردد برای حضور هیأت دیپلماتیک ایران در نیویورک، این اقدامات مانع پیگیری اهداف هیات ایرانی در تبیین سیاست جمهوری اسلامی در عرصه مناسبات بین‌المللی نشده و اگر اقداماتی خلاف عرف دیپلماتیک از سوی امریکا هم رخ می‌دهد، ایران فرصت‌ها و تریبون‌های بین‌المللی را از دست نخواهد داد لذا نباید با پرداختن به این نوع خبرها اصل موضوع را فراموش کرده و به حاشیه رفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =