امتداد مسیر قطار سریع السیر گلبهار به چناران تصویب شد

مشهد- ایرنا- طرح مطالعاتی امتداد ساخت مسیر قطار سریع السیر برقی مشهد - گلبهار به سمت چناران در نشست امروز ۲۶ تیر ماه شورای عالی هماهنگی حمل و نقل ترافیک کشور به تصویب رسید.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید گلبهار روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: در نشست اخیر شورای عالی هماهنگی حمل و نقل ترافیک کشور روند اجرای پروژه قطار سریع السیر مشهد- گلبهار- چناران مورد بررسی قرار گرفت و در این چارچوب مشاور طرح، مطالعات در جهت امتداد این مسیر ریلی را از گلبهار به چناران تشریح کرد.

هومن گریوانی افزود: تاکنون پیگیری زیادی برای شتاب بخشی به اجرای پروژه قطار سریع السیر مشهد - گلبهار صورت گرفته که پیرو آن طرح مطالعاتی امتداد مسیر به سمت چناران نیز برای توسعه حمل و نقل عمومی تدوین شد.

وی ادامه داد: بر اساس مطالعات انجام شده و بررسی کارشناسی طول مسیر ریلی گلبهار به چناران در این پروژه شش کیلومتر است که پس از اخذ مجوز در شورای حمل و نقل ترافیک خراسان رضوی در نشست امروز شورای عالی همتای کشور نیز بررسی شد و مورد تصویب قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید گلبهار گفت: امیدواریم برنامه ریزی لازم برای تملک مسیر اجرای خط ریلی گلبهار تا چناران و اجرای ابنیه فنی در طول آن به زودی انجام شود.

وی افزود: اجرای کل پروژه قطار سریع السیر مشهد - گلبهار تاکنون ۳۷ درصد و عملیات زیرسازی و ابنیه فنی این مسیر ۴۰ کیلومتری ۷۰ درصد پیشرفت اجرایی دارد. کل این خط ریلی از مشهد تا چناران برای راه اندازی قطار سریع السیر ۴۶ کیلومتر است.

شهرجدید گلبهار که برای جمعیت ۲۰۰ هزار نفر و قابل توسعه تا ۴۰۰ هزار نفر اجرا شده، با وسعت چهار هزار هکتار در ۳۵ کیلومتری شمال غربی مشهد در امتداد جاده مشهد - چناران واقع است. ایجاد این شهر در چارچوب سیاست ایجاد مراکز اقماری اسکان جمعیت برای شهرهای بزرگ به منظور کنترل توسعه پیوسته این شهرها، هدایت اسکان جمعیت در محدوده اطراف آنها و جلوگیری از نابودی زمینهای کشاورزی اطراف شهرها و اسکان بی رویه جمعیت، سال ۱۳۷۲ به عنوان نخستین مصوبه "طرح جامع شهرهای جدید" به تصویب شورای عالی شهرسازی ایران رسید.

مرکز شهرستان ۱۲۶ هزار نفری چناران نیز در فاصله ۶۱ کیلومتری شمال غرب مشهد واقع است. چناران مرکب از دو بخش مرکزی و گلبهار دارای ۲۱۶ روستا است.

۷۴۸۹/‌۱۸۵۸

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =