اصفهان نیازمند تامین تجهیزات پیوند مغز استخوان است

اصفهان- ایرنا- دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: مراجعه بیماران اصفهان برای پیوند مغز استخوان به تهران و اقامت آنها در چادر زیبنده این استان نیست.

امیر علی حمیدیه روز چهارشنبه در شورای استانی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی استان اصفهان افزود: حضور بیمارانی از استانهای دیگر قابل توجیه است اما با وجود نیروی انسانی مجرب و زیر ساخت های فراوان، مراجعه بیماران اصفهانی به تهران هیچ توجیهی ندارد.
وی بیان کرد: از استاندار اصفهان تقاضا داریم دانشگاه علوم پزشکی استان را در پیوند استخوان کمک و یاری کنند.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: اولین بخش پیوند مغز استخوان ایران از اصفهان آغاز شد اما بعد از مدتی متوقف شد.
به گفته وی اصفهان در زمینه پیوند مغز استخوان شروع کننده بود اما امروز از دیگر استان ها عقب مانده است.
حمیدیه یادآور شد: محققین خوبی در دیگر نقاط وجود دارد اما زیر ساخت های لازم برای این تیم ها در دیگر نقاط کشور وجود ندارد.
وی تصریح کرد: نیروی انسانی متخصص و خوبی در اصفهان وجود دارد و در صورتی که این استان به حرکت در آید همه ایران را بدنبال خود به پیش می برد.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: ایران برای پیشرفت به استان اصفهان خیلی نیاز دارد.
وی با بیان اینکه امروز سومین سفرم در چهارمین سال مسوولیتم در ستاد است گفت: صنعتگران خوب و ارزشمند ایران از استان اصفهان هستند و در صورتی که حمایت لازم از این صنعتگران اصفهانی شده بود امروز ایران از قطار صنعتی اروپا که ۱۵۰ سال پیش راه اندازی شد جا نمانده بود و در پیشرفت و تکنولوژی همپای غرب پیشرفت کرده بود.
به گفته وی امروز قطار دیگری در حال راه اندازی و حرکت است که باید بر آن سوار شویم و جا نمانیم.
حمیدیه گفت: ۵۰ هزار داوطلب در نقاط مختلف کشور عضو شبکه ملی اهدا کنندگان سلول های بنیادی اچ ال ای ریجستری هستند اما کمتر از یکصد نفر از آنها اصفهانی هستند.
وی اضافه کرد: بدلیل وضعیت خاص بسیاری از بیماران پیوند مغز استخوان 'اچ ال ای' اصفهانی دهنده برای آنها در ایران وجود ندارد.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: باید خیران سلامت اصفهان به وضعیت بیماران پیوند مغز استخوان و اچ ال ای توجه ویژه ای داشته باشند.
وی اظهار داشت: استان اصفهان مزیت های نسبی فراوانی دارد که سایر استانها از این ویژگی ها و مزیت ها برخوردار نیستند.
حمیدیه تصریح کرد: چهار سال پیش در آغاز مسوولیتم در این ستاد، چهار مرکز پیوند مغز استخوان در کشور وجود داشت اما امروز ۱۸ مرکز در ایران فعالیت دارد.

وی ادامه داد: از اخباری که امروز در مورد پیشرفت های بخش پیوند مغز استخوان اصفهان شنیدم، خیلی خوشحال شدم.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: امروز دیگر مراکز رشد در کشور جواب نمی دهد و ایران به شتاب دهنده ها نیاز دارد و استادان دانشگاه و دانشجویان باید در کنار افراد کارآفرین و سرمایه گذار به فعالیت های خود ادامه دهند.
وی بیان کرد: با سالی چند میلیارد بودجه دولتی ستاد نمی شود مراکز علمی و فناوری وابسته را اداره کرد و باید به سمت جذب سرمایه گذاران حرکت کنیم.
استاندار اصفهان در این جلسه گفت: اقدامات و کارهای متعدد، مختلف و پراکنده ای در اصفهان انجام می شود که ضرورت هماهنگی و انسجام در اجرای این کارها برای رسیدن به هدف مشخص وجود دارد.

عباس رضایی افزود: بسیاری از کارها و اقداماتی هم که امکان انجام آنها وجود دارد با تنگ نظری محقق نمی شود.
به گفته وی، باید کارهای گروهی را با مدیریت، هماهنگی و یکپارچگی انجام دهیم.
وی تصریح کرد: بسیاری از مسائل و مشکلات اصفهان که در تهران حل و فصل می شود را در صورتی که بخوبی مدیریت کنیم می توانیم به راحتی در استان رسیدگی برطرف کنیم.
استاندار اصفهان تصریح کرد: ظرفیت های خوبی در این استان وجود دارد که می توانیم با استفاده از ظرفیت های دیگر استانها از آنها استفاده کنیم.
وی ادامه داد: نباید در شرایط بد مالی کنونی هزینه زیادی صرف پایان نامه های دانشجویی و بلااستفاده شود و باید نگاه اجرایی و عملی به آنها داشته باشیم.
رضایی خاطرنشان کرد: متوسط اشتغال استان اصفهان از سایر نقاط کشور بالاتر است اما درصد بیکاری دانش آموختگان این استان ۴۰ درصد است.
وی بیان کرد: باید پایگاه و ساختاری در وزارتخانه ها وجود داشته باشد تا از پژوهشگران در راستای حل و فصل مشکلات کشور استفاده مطلوب شود.
رضایی از برنامه ریزی برای تشکیل معاونت علمی و فناوری در استاندار اصفهان خبر داد و گفت: تشکیل این معاونت در استانداری کمک خوبی به توسعه علم و فناوری در استان اصفهان می کند.
وی اضافه کرد: با توجه به اختیارات استان، یک درصد از طرح های کل استان را به این جلسه و ستاد اختصاص پیدا خواهد کرد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: گسترش فناوری های مرتبط با سلول های بنیادی برای اصفهان یک ضرورت است.
طاهره چنگیز افزود: فناوری های مرتبط با سلول های بنیادی بازار تضمین شده ای در استان اصفهان دارد و گسترش پزشکی از مزیت های ویژه نظام جمهوری اسلامی ایران است.
وی ادامه داد: استان اصفهان دیگر کشش توسعه و گسترش کشاورزی و صنعت را ندارد و باید به توسعه صنایع هایتک و گردشگری توجه داشته باشیم.
چنگیز اظهار داشت: صنایع هاتیک و گردشگری از ارزش افزوده بیشتری نسبت به سایر صنایع برخوردارند.
بدن انسان دارای صدها نوع سلول مختلف است که کارهای حیاتی بدن را تنظیم می کنند مانند ضربان قلب، فعالیت های مغزی. سلول های بنیادی، تولید کننده سلول های جدید هستند. وقتی سلول های بنیادی تقسیم می شوند، می توانند سلول هایی مانند خود تولید کنند.
وقتی که زخمی یا بیمار می شویم، سلول هایمان صدمه می بینند یا از بین می روند در این موقعیت، سلول های بنیادی فعال می شوند یعنی سلول های بنیادی مسئول تعمیر کردن بافت های صدمه دیده و جایگزین کردن سلول هایی هستند که به طور طبیعی می میرند.
بااستفاده از دانش سلول های بنیادی، محصولاتی برای ترمیم سلول ها یا تولید سلول های جدید تولید می شود وامکان درمان بیماری ها نیز وجود دارد.
/ ‏۶۰۲۵/‏۷۱۵۰
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =