۲۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۴
کد خبرنگار: 2862
کد خبر: 83400073
۰ نفر

برچسب‌ها

نهضت داخلی سازی قطعات صنعتی در قم اجرا می‌شود

قم-ایرنا- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: از فرصت ایجادشده از تحریم‌های صنعتی، نهضت داخلی سازی قطعات صنعتی در این استان اجرا و باقدرت دنبال خواهد شد.

محمود سیجانی روز چهارشنبه در آیین گرامیداشت روز صنعت و معدن در سالن جلسات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قم ادامه داد: دراین‌بین داخلی سازی قطعات خودرو و لوازم‌خانگی در اولویت قرار داشته و قم ظرفیت ویژه‌ای در این خصوص دارد.

وی با اشاره به فرصت ایجادشده از تحریم‌های اقتصادی گفت: صنعت قطعه‌سازی قم در شرایط تحریم فرصت بی‌نظیری برای ورود به بازارهای ملی پیداکرده است.

وی همچنین تصریح کرد: حوزه تولید در شرایط تحریم روزهای سختی را پشت سر می‌گذارد که نیازمند شناخت آسیب‌های احتمالی و مقابله با هرگونه تأثیرات منفی ناشی از آن است.

سیجانی اضافه کرد: کمبود و مشکل تامین مواد اولیه و افزایش هزینه‌های تولید تا ۷۰ درصد از چالش‌های اصلی بخش صنعت و تولید استان در رابطه با تحریم‌های اقتصادی است.

وی ادامه داد: برای درک بهتر مشکلات و معضلات واحدهای تولیدی جلسات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به‌صورت مستمر در شهرک‌های صنعتی و واحدهای صنعتی استان تشکیل‌شده و از نزدیک در جریان دغدغه‌های تولیدکنندگان قرار می‌گیریم.

سیجانی با اشاره به برش استانی سیاست کلان رونق تولید تصریح کرد: با شناختی که از وضعیت واحدهای صنعتی استان احصا شده بود راهبرد رونق تولید قم در هفت محور و ۲۸ راهبرد اصلی تدوین‌شده و در دست اجراست.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم اولویت‌های اقتصادی استان را مورد اشاره قرار داد و گفت: حفظ واحدهای تولیدی و تثبیت اشتغال موجود اولویت اصلی در مساله رونق تولید است

وی بیان کرد: برای حفظ تولید و اشتغال موجود باید نقدینگی و مواد اولیه واحدهای صنعتی استان تامین و احیای واحدهای راکد صنعتی باقدرت دنبال شود.

سیجانی عنوان کرد: توسعه واحدهای صنعتی و جذب سرمایه‌گذاری جدید از رویکردهای سازمان صمت قم است، سال ۹۷، ۱۰۵ واحد صنعتی قم توسعه و تکمیل ظرفیت و ۲ هزار اشتغال جدید ایجاد شد.

وی در ادامه بیان کرد: امسال ۷۰ طرح نیمه‌تمام صنعتی در قم با سرمایه‌گذاری ۲۴۰ میلیارد تومان و اشتغال‌زایی یک هزار و ۸۰۰ تن به بهره‌برداری می‌رسد.

وی تصریح کرد: امروز ۱۰ واحد صنعتی استان تکمیل شد و توسعه ظرفیت پیدا کرد، ۶۰ میلیارد تومان برای تکمیل این واحدها هزینه و میزان اشتغال از ۱۹۶ تن به ۳۴۰ تن افزایش پیدا کرد.

قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد، ثامن‌الائمه (ع) - قنوات - و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خور آباد، دستجرد، سیرو و طغرود است.

۲ هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی کوچک، متوسط و بزرگ در قم وجود دارد که بیش از ۹۰ درصد آن مربوط به صنایع کوچک و متوسط است؛ همچنین بیش از ۵۳ هزار تن در واحدهای صنعتی استان فعالیت می‌کنند.

سیجانی همچنین با اشاره به هدف‌گذاری صادراتی قم تصریح کرد: توسعه بازارهای صادراتی به کشور پاکستان از رویکردهای اصلی استان است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: بخش معادن از ظرفیت‌های اصلی اقتصادی استان بوده که در این‌بین هدف اصلی ایجاد واحدهای فراوری در جوار معادن برای کاهش هزینه‌های تولید و مسائل زیست‌محیطی است.

وی اضافه کرد: قم در بخش معادن در رابطه با مس، طلا و آهن ظرفیت قابل‌توجهی دارد، برای بهره‌برداری بخش خصوصی از این بخش گام‌های ابتدایی برداشته‌شده است.

همایش گرامیداشت روز ملی صنعت در قم برگزار و طی آن از ۲ پیشکسوت صنعتی و ۱۳ صنعتگر برتر استان تجلیل شد.

۷۴۰۳ / ۱۱۷۵

برچسب‌ها

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha