شاخص های اقتصادی قزوین با وجود تحریم ها مثبت بوده است

قزوین – ایرنا – تمامی شاخص های اقتصادی استان در سال گذشته با وجود تحریم ها و فشارها به صنعتگران و کارآفرینان مثبت بوده است.

استاندار قزوین روز چهارشنبه در آیین تقدیر از واحدهای صنعتی نمونه قزوین که با حضور محسن صالحی نیا معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران برگزار شد، افزود: نرخ بیکاری استان در بهار امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته که ۱۱.۲ دهم درصد بود به ۱۰.۶ کاهش یافته است.

عبدالمحمد زاهدی افزود: میزان جذب سرمایه گذاری استان در سال ۹۷ حدود سه برابر سال ۹۶ بوده و حدود ۶۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در استان جذب شده است.

وی گفت: هم اینک ۶۶ شرکت و ۱۷ سرمایه گذار خارجی در استان در حال سرمایه گذاری یا مشغول فعالیت هستند و قزوین در جذب تسهیلات رونق تولید مقام سوم کشور را دارد.

زاهدی افزود: صادرات استان قزوین نیز در سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه قبل ۱۲ درصد افزایش داشته است.

استاندار قزوین با اشاره به اشتغالزایی در استان، اضافه کرد: براساس گزارش اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدامات خوبی در سال گذشته در این زمینه صورت گرفت اما تعدیل نیرو نیز توسط برخی واحدها داشته ایم ولی این شاخص در سه ماهه اول امسال ۱۷ درصد نسبت به مدت مشابه قبل کاهش یافت است.

زاهدی اضافه کرد: قزوین تنها استانی است که جلسات متناظر سران قوا در آن تشکیل شده و تصمیماتی برای حل مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی استان اتخاذ می شود.

وی با اشاره به شرایط فعلی کشور، گفت: کشور هم اینک در جنگ اقتصادی قرار دارد و تنها راه برای خروج از شرایط تحریم، تولید است چون جنگ را با سازوکار عادی نمی توان مدیریت کرد.

زاهدی اضافه کرد: باید در این شرایط با اعتماد به بخش خصوصی و رفع قوانین و مقررات دست و پاگیر و اضافی شرایط را برای فعالیت سربازان اقتصادی کشور فراهم کرده و زمینه رشد و شکوفایی اقتصادی را فراهم کرد.

وی گفت: در شرایط تحریم باید فرصتی را ایجاد کنیم که همه واحدهای تولیدی ظرفیت های همدیگر را بشناسند و بتوانند در رفع مشکلات و تامین نیازهای یکدیگر همکاری لازم را داشته باشند.

زاهدی افزود: رتبه شهرک های صنعتی استان در کشور ۲ است و از معاون وزیر درخواست داریم که برای ارتقای قزوین به رتبه یک اقدام فرمایند.

در ادامه این مراسم از ۳۲ واحد نمونه تولیدی استان قزوین تجلیل به عمل آمد.

استان قزوین حدود چهار هزار واحد تولیدی دارد.

۶۱۰۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =