افزایش چهار برابری اقامت گردشگران در استان اردبیل

اردبیل- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از افزایش حدود چهار برابری میزان اقامت گردشگران در این استان طی سه ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

نادر فلاحی روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا، آمار اقامت گردشگران در مراکز اقامتی استان طی سه ماه نخست سال جاری را بیش از یک میلیون و ۸۳۲ هزار نفر اعلام کرد و گفت: این آمار در مدت مشابه سال قبل حدود ۴۸۲ هزار نفر بوده است.

وی بیان کرد: با توجه به توسعه واحدهای بومگردی در استان، در سه ماه نخست امسال بیش از ۱۲ هزار مورد اقامت در کل واحدهای بومگردی استان به ثبت رسیده در حالی که این میزان در سال قبل حدود ۸۲۰ نفر بوده است.

وی با اشاره به بازدید مستمر کارشناسان و ناظران اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از مراکز اقامتی استان در سه ماه سال جاری گفت: در این مدت هزار و ۴۶۸ مورد بازدید از اماکن اقامتی استان انجام و خدمات ارائه شده به مسافران و گردشگران ارزیابی شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل همچنین از ثبت بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بازدید از مراکز تاریخی، تفریحی و توریستی استان در سه ماه نخست امسال خبر داد.

به گزارش ایرنا، استان اردبیل به علت قرار گرفتن در موقعیت خاص جغرافیایی، ظرفیت بالای طبیعی و تاریخی، وجود چشمه‌های متعدد آبگرم و همجواری با جمهوری آذربایجان سالانه پذیرای هشت میلیون گردشگر داخلی و خارجی است.

استان اردبیل به علت قرار گرفتن در موقعیت خاص جغرافیایی، ظرفیت بالای طبیعی و تاریخی، وجود چشمه‌های متعدد آبگرم و همجواری با جمهوری آذربایجان سالانه پذیرای هشت میلیون گردشگر داخلی و خارجی است.

این استان به علت ارزانی خدمات گردشگری به خصوص در زمینه استفاده از مراکز اقامتی و پذیرایی و نیز گردشگری تفریحی و سلامت، مقصدی ارزان برای گردشگران محسوب شده و به عنوان ییلاق ایران در تعطیلات عید نوروز و فصل تابستان پذیرای میلیون‌ها هموطن است.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، به علت وجود جاذبه‌های متعدد طبیعی در سطح استان و آب و هوای مطبوع و اقلیم مناسب، از آغاز تعطیلات تابستانی خیل عظیم گردشگران به استان سرازیر شده اند به طوری که در هفته‌های گذشته چندین بار ظرفیت مراکز اقامتی شهر سرعین به صورت کامل پر شده است.

نادر فلاحی همچنین با بیان اینکه قابلیت‌های طبیعی استان تنها معطوف به مجتمع‌های آبگرم سرعین نیست، اظهار کرد: علاوه بر وجود مجتمع‌های آبگرم در شهرستان‌های اردبیل، مشگین‌شهر، نیر و کوثر، در یک مسیر ۷۰ کیلومتری به صورت همزمان جاذبه‌های طبیعی دشت مغان، کوه سبلان، دریای خزر و جنگل فندقلو در دسترسی گردشگران قرار دارد.

وی ارزان بودن سفر به استان اردبیل را از جمله جاذبه‌های تکمیلی سفر گردشگران داخلی و خارجی به استان اردبیل عنوان کرد و ادامه داد: همه برنامه‌ریزی استان در امور گردشگری برای تحقق هدف و شعار "اردبیل ۱۴۰۰ بر قله گردشگری" انجام شده است.

استان اردبیل با یک میلیون و ۲۴۸ هزار نفر جمعیت با استان های گیلان، زنجان و آذربایجان شرقی همسایه بوده و گردشگری در کنار کشاورزی و صنعت به عنوان سه محور توسعه این خطه در نظر گرفته شده است.

در حال حاضر ۳۲ واحد هتل با بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ تخت، ۸۷ واحد هتل آپارتمان با بیش از پنج هزار و ۴۰۰ تخت، ۹۸ واحد مهمانپذیر با بیش از چهار هزار و ۶۰۰ تخت، سه واحد کمپینگ گردشگری با ۴۰ تخت، ۲ واحد مجتمع گردشگری با ۱۵۰ تخت و ۲ واحد اقامتگاه بوم‌گردی با ۵۰ تخت در خدمت گردشگران استان اردبیل است.

تعداد گردشگران ورودی به استان اردبیل در سال گذشته حدود هشت میلیون نفر بوده و شهرستان سرعین به عنوان قطب مجتمع‌های آبدرمانی کشور نقش موثری در رونق گردشگری این استان دارد.

۱۹۰۵/‏‬ ۱۲۵۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =