۲۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۱
کد خبرنگار: 2240
کد خبر: 83399954
۰ نفر

برچسب‌ها

لاریجانی: آمریکایی‌ها برای تمام جهان مشکل ایجاد کرده‌اند

کرج - ایرنا - رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مشکلاتی که آمریکایی ها به وجود آورده اند یک وضعیت وحشتناک برای تمام جهان است و تنها مختص ایران نیست.

علی لاریجانی روز چهارشنبه در جمع کارآفرینان و صنعتگران استان البرز افزود: امروز آمریکایی ها برای اروپایی ها، چین و کشورهای آمریکای لاتین هر کدام به گونه ای مشکل به وجود آورده اند.

وی گفت: در بین سیاستمداران دنیا کمتر موجود عجیب الخلقه و مشکل داری مانند ترامپ را می توان یافت.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: وقتی آمریکایی ها خواستار پذیرش حق غنی‌سازی ایران شدند، مذاکرات را پذیرفتیم و ایران بعد از برجام نجابت و عزتمندی از خود نشان داد.

وی بیان داشت: ترامپ رفتار بیمارگونه‌ای دارد که توییت دیروز وی برای خانم‌های رنگین پوست در کنگره از همین رفتار وی ناشی شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با همین رفتار برای ایران هم مزاحمت ایجاد کرده که البته برخی کشورهای منطقه هم در این زمینه به او پول داده و تحریک کرده‌اند.

لاریجانی با اشاره به بازدیدهای خود و طرح سوالی از سوی تولیدگران در خصوص تولید محور بودن امسال اظهار داشت: همه باید برای رونق تولید تلاش کنیم، این روحیه ارزشمند است که روی پای خود بایستیم و آن را باور کنیم، تولیدکنندگان باید با چنین روحیه ای با مشکلات مقابله کنند.

وی افزود: این طور نیست که کشورهای دیگر این مشکلات را نداشته باشند اما شرایط متفاوت است، مشکلی که ما پیدا کرده ایم بر سر اعمال تحریم ها است، اما بخشی از مشکلات نیز مربوط به این بوده که مشکلات اقتصادی کشور مزمن است.

لاریجانی گفت: البته ما مشکلات درونی هم داشتیم و از ظرفیت نیروی انسانی خود خوب استفاده نکرده ایم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: وقتی در کارخانجات و واحدهای تولیدی از ظرفیت نیروی انسانی به خوبی استفاده نمی شود، این مساله مشکلات را مضاعف می کند.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در تولید افزود: دولت تولید کننده خوبی نیست.

لاریجانی گفت: با این فشارها که از خارج از کشور بر ما تحمیل می شود اگر درد هم را فهمیده و از زمان به درستی استفاده کنیم، دشمنان نمی توانند کاری کنند، اما چاره ای جز مقاومت نداریم، اگر متحد شویم موفق هستیم.

وی وضعیت (مشکلات) کنونی کشور را موقتی خواند و بیان داشت: باید به ظرفیت های داخلی تکیه کرده و واردات را کمرنگ کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: اقتصاد سالم، اقتصاد ثروت زا است، کمال یافتگی و بلوغ در اقتصاد ما وجود ندارد و این ضعف است اما دولت با بسترسازی شرایط را برای کارآفرینان فراهم می کند تا این ضعف جبران شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه در حال تلاش هستند تا شرایط کشور را به سمت رستگاری ببرند، گفت: فضای دیپلماسی کشور به دنبال حل مشکلات است اما نباید به آنها فشار وارد کرد.

وی به تصمیم گیری های اخیر کشورر در خصوص برنامه هسته ای بیان داشت: در یک شرایط، دیپلماسی باید تلخی داشته باشد تا دشمنان متوجه شوند که این گونه نیست که ما همیشه سرمان به زیر باشد، اما نباید به دستگاه دیپلماسی فشار وارد کرد تا با عجله کار کنند.

لاریجانی اضافه کرد: در زمانی که آقایان (۱+۵) مطرح کردند که به دنبال مذاکره با ایران هستیم، به این شرط پذیرفتیم که غنی سازی را داشته باشیم، ما در را نبسته ایم اما یک موجود عجیبی (ترامپ) بر سر کار آمد و این توافق را بر هم زد.

وی گفت: اگر منافع کشور را دنبال می کنیم و می خواهیم که ایران با عزت در آینده زندگی کند امروز روزی است که در برابر فشارهای دشمنان مقاومت کنیم.

لاریجانی با بیان اینکه ایران پس از خروج آمریکا از برجام ایران با عزت برخورد کرد، اظهار داشت: ایران از خود عزت و نجابت نشان داد و نشان دادیم که بلدیم کار خودمان را انجام بدهیم، امروز به خاطر رفتار نابخردانه آمریکا بسیاری از کشورهای بزرگ قبول کردند که باید در برابر رفتارهای آمریکا به نوعی مقاومت کرد.

وی ادامه داد: مگر نگفتند که می خواهیم وضعیت ایران را به هم بریزیم و ایران چهل سالگی را به چشم نخواهد دید، اما دیدند که ناکام ماندند و این هوشمندی ملت ایران بود که آنها را بر سر جایشان نشاند.

لاریجانی گفت: همه به دنبال این هستند که مشکلات کشور را برطرف کنند، از ظرفیت دیپلماسی استفاده می کنیم و هدف این است که شرایط کشور به سمت رستگاری برود.

وی ادامه داد: برخی دعواهای سیاسی در کشور وجود دارد و وقتی که پای منافع ملی در میان است نباید دعواهای حیدری و نعمتی داشته باشیم بلکه باید با درایت اختلاف نظرهای فرعی را حذف و اراده ها را به سمت مسایل جدی کشور سوق داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: تردید نکنید که همه در حال فعالیت هستند که زمینه بهبود تولید در کشور ایجاد شود، ساختار بودجه کشور در حال تغییر است و نوع پرداخت یارانه ها باید به مردم به گونه ای باشد که خللی در تولید ایجاد نکند، سوبسیدهای فساد زا در کشور وجود دارد که در این میان افزایش قیمت ارز مشکلاتی را برای اقتصاد ایجاد می کند، منابع ارزی ما از نفت و صادرات غیر نفتی مشخص است و باید در خریدها اولویت در نظر گرفته شود.

لاریجانی گفت: امروز اوضاع بهتر شده و می توان آرام آرام شرایط را تغییر داد، مشکلات کنونی موقتی است و سران سه قوه نیز بحث های زیادی در این رابطه مطرح کرده اند تا مشکلات هر چه بیشتر پیگیری و برطرف شوند.

وی ادامه داد: در خصوص معوقات مالیاتی و تامین اجتماعی نیز با هدف رونق تولید روز گذشته جلسه ای با حضور روسای کمیسیون های مجلس و وزرا داشتیم که به واحدهای صنعتی فرصت داده شود، چرا که در این شرایط که به دنبال تحقق هر چه بیشتر رونق تولید هستیم باید تا حدودی مکانیزم ها را برای تولید کنندگان واقعی عوض کرد.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه نقدینگی یکی از مشکلات بخش صنعت است، خاطر نشان کرد: طبق قانون سهم صنعت از تسهیلات ۴۰ درصد است، این در حالی است که سال گذشته ۲۷ درصد به صنایع پرداخت شد که خلاف است، بانک ها باید احساس مسئولیت کنند و به بانک مرکزی نیز اعلام شد که سهم صنعت باید رعایت شود.

وی ادامه داد: باز فعال شدن واحدهای تولیدی باید مورد تاکید قرار گیرد و همه باید به گونه ای فعالیت کنند که تولید شتابان شود.

لاریجانی بیان داشت: سال آینده برای کشور و مردم ایران سال بهتری باید باشد، یکی از مشکلات بخش تولید ما این است که از نیروهای انسانی فارغ التحصیل و با استعداد خود آنچنان که باید استفاده نکرده ایم، این روحیه در کشور ارزش دارد که باید بر روی پای خود بایستیم و تولید کننده باشیم در این صورت موفق می شویم.

وی با بیان اینکه از ظرفیت کار آفرینان نیز باید بهره برد اظهار داشت: دولت بسترها را فراهم می کند، دولت تولید کننده خوبی نیست بلکه این کار آفرینان هستند که باید این مسیر را دنبال کنند، یک مضیقه ای در کشور وجود دارد اما ایرانیان با درایت و هوشمندی به این مشکلات فایق می آیند.
۷۴۱۴/‏‬ ۶۱۵۵

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =