آزمون‌های محاسبات ذهنی دوره متوسطه همچنان پابرجاست

تهران- ایرنا- رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش‌پژوهان جوان گفت: برگزاری آزمونهای محاسبات ذهنی در دوره متوسطه همچنان پابرجاست و تنها در مقطع ابتدایی بر مبنای صلاحدید معاونت ابتدایی ممنوع اعلام شده است.

«فاطمه مهاجرانی» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش درباره برگزاری آزمون‌های محاسبات ذهنی مانند «چرتکه» و «کانگورو» با اشاره به اینکه سیاست‌گذاری در دوره ابتدایی به عهده معاونت ابتدایی است، اظهار کرد: این معاونت برگزاری آزمون های محاسبات ذهنی در مدارس را ممنوع اعلام کرد.

«چرتکه و کانگورو از جمله آزمون‌های محاسبات ذهنی و مسابقات ریاضی هستند که صرفاً روی فرآیندهای شناختی کودکان متمرکز می‌شود.

چند روز قبل معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده بود که آزمون‌های «چرتکه» و «کانگورو» و هر نوع آزمون برای دانش‌آموزان دوره ابتدایی مغایر با اصول تربیتی مورد تاکید سند تحول بنیادین نظام آموزشی است.»

مهاجرانی با اشاره به اینکه مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان در سیاست‌گذاری‌های دوره ابتدایی نقشی ندارد، افزود: براساس اساسنامه، مسئولیت دوره های متوسطه اول و دوم به عهده باشگاه دانش پژوهان جوان است که زیر نظر مرکز ملی پرورش استعداد درخشان فعالیت می کند.

به گفته رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان، هر مدرسه در دوره متوسطه باید برای برگزاری آزمون های محاسبات ذهنی از جمله «چرتکه» و «کانگورو» و اعزام دانش آموزان به خارج از کشور، مجوز باشگاه دانش پژوهان جوان را اخذ کند.

مهاجرانی معتقد است که والدین در بسیاری از مواقع بی توجه به سیاست های آموزش و پرورش در راستای آنچه که برای فرزندان خود صلاح می بینند، اقدام می کنند.

وی خاطر نشان کرد: بسیاری از والدین همچنان پس از ممنوعیت آزمون های محاسبات ذهنی در مدارس ابتدایی بازهم فرزندان خود را در موسسات خارج از آموزش و پرورش ثبت نام می کنند اما مرکز ملی پرورش استعداد درخشان آزمون های محاسبات ذهنی را به طور رسمی تأیید نمی کند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =