۳۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۸:۳۵
کد خبرنگار: 1666
کد خبر: 83399833
۰ نفر

برچسب‌ها

طلاق توافقی مولود ازدواج بدون شناخت

آستارا - ایرنا - ترویج ازدواج های صرفا آسان و کم هزینه، گاه سبب بی توجهی به ویژگی ها و موقعیت های ناهمخوان زوجین می شود و در نهایت زن و شوهر برای رهایی از مشکلات خودساخته، راهی جز طلاق توافقی پیش روی خود نمی بینند.

مشاهده مراجعه روزانه زوج‌های جوان به اداره‌های بهزیستی برای طلاق توافقی بیانگر مشخص شدن تضادها و تناقض‌های فردی و خانوادگی آنها در مدت چند هفته یا چند ماه زندگی مشترک است که اگر قبل از پیوند زناشویی، به جای تن دادن به ازدواج آسان و سریع، به شناخت کافی همدیگر سوق داده می‌شدند، به یقین از شمار متقاضیان طلاق توافقی کاسته می‌شد.

برخی زوج‌های جوان متقاضی طلاق توافقی از یک نوع اخلاق، عقیده، سلیقه، رفتار فردی و خانوادگی و بینش خاص شریک زندگی خود ابزار انزجار کرده و معتقد هستند که با این وضعیت، امکان ادامه زندگانی وجود ندارد و قبل از آنکه فرزندی حاصل از این ازدواج به دنیا پا بگذارد، بهتر است به این پیوند نامتناسب و ناهمگون خاتمه دهیم.

شکی نیست اگر زمینه شناخت زوجین به هم، قبل از ازدواج فراهم شود و سطح آگاهی‌های آنها نسبت به زندگی مشترک، قبل از رفتن به زیر یک سقف ارتقا یابد، مشکلات و موانع آینده را پیش از جاری شدن صیغه عقد رصد خواهند کرد و یا با لحاظ ناهمگونی‌ها برای زندگی مشترک مصمم خواهند بود، یا به دنبال نیمه واقعی خود خواهند گشت.

آسیب‌ها و تبعات طلاق توافقی به مراتب بیش از خود این پدیده نامبارک و ناگزیر است و بخصوص زن‌ها بیش از مردان، بعد از متارکه دچار افسردگی و ناامیدی از دستیابی به همسری دلخواه و زندگانی پربار می‌شوند.

گاهی متقاضیان طلاق توافقی فرزند نیز دارند و مشخص می‌شود ناسازگاری فردی یا خانوادگی آنها به قدری شدید بوده که با وجود لبخند یک فرزند دلبند در زندگی، امکان ادامه مسیر وجود ندارد و به تبع، ناهنجاری‌ها و ناملایماتی که فرزندان طلاق به آن مبتلا می‌شوند، حکایتی دیگر و دردآورتر دارد.

ازدواج تا دیروز در چشم جوانان هفت خوانی غیر قابل تسخیر می‌نمود و امروز نیز با توجه به تنگناهای مالی بسیاری از خانواده‌ها، ترتیب و تدارک مقدمات آن، کاری بزرگ و خطیر است اما به تدریج با رواج ازدواج‌های آسان و تسهیل این سنت حسنه، گام‌های بلندی برای رفع تشریفات و حاشیه‌های غیر ضروری آن برداشته شد؛ اما متأسفانه رواج سادگی ازدواج، منجر به نادیده گرفته شدن ابعاد ناهمگون بسیاری از زوجین و در نهایت تن دادن به طلاق توافقی شده است.

یک مراجعه ساده به پرونده‌های طلاق توافقی در اداره‌های بهزیستی عمق این مشکل و مساله را روشن می‌کند و به عقیده کارشناسان امر، در کنار تلاش‌ها برای زدودن تشریفات ازدواج، باید به ارائه شناخت کافی زوج به همدیگر و بررسی ویژگی‌های فردی و خانوادگی و فاصله‌های فکری، فرهنگی، مالی و طبقاتی آنها وقت گذاشته شود و از این موارد نباید به بهانه برگزاری ازدواج آسان به سادگی عبور کرد.

خاطرات، دریافت‌ها، مشاهدات و تجربه‌های زوج‌های طلاق گرفته می‌تواند کتابی قطور و منعکس کننده مشکلات ناشی از ترویج ازدواج‌های آسان در جامعه باشد و باید جوانان دم بخت به آن اطلاعات مهم به منزله چراغ فرا روی راه خود، دست یابند و هرگز در تاریکی اوهام، قدم برندارند و به جای خانه سعادت و خوشبختی، از ویرانه مشقت و بدبختی سر در نیاورند.

به نظر می‌رسد این مهم باید از سوی کارشناسان و متولیان امر ازدواج جدی گرفته شود و ترویج سادگی ازدواج، فقط به بخش تشریفات و هزینه‌های غیرضروری آن منحصر باشد و برای راهی کردن زوج‌ها زیر سقف آرزوها، عجله‌ای در میان نباشد و جهت شناخت کافی زوجین و خانواده‌های آنها از همدیگر، فرصت وافی تأمین و دوره‌های آموزش متعالی برگزار شود تا جوانان به جای ملکه رویاها، سیمای واقعی شریک زندگانی خود را در آینه بخت مشاهده کنند.

خبرنگار ایرنا

۷۱۲۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =