۲۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۷
کد خبرنگار: 2836
کد خبر: 83399810
۰ نفر

برچسب‌ها

عطاری ها وارد عرصه پزشکی نشوند

شیراز- ایرنا- بسیاری از مردم عقیده دارند درون قوطی عطاری ها همه چیز یافت می شود پس دواهایشان بر هر دردی درمان است اما اینک هشداری بهداشتی، صاحبان این مشاغل را از پای گذاشتن در عرصه پزشکی حتی طب سنتی برحذر داشته است.

این هشدار چنین است: عطاری ها به هیچ عنوان حق دخالت در امور پزشکی، دارویی و ارائه مشاوره به مراجعان حتی در حیطه طب سنتی و در موضوعاتی مانند: چاقی، لاغری، ترک اعتیاد و… را ندارند.

بیان کننده این هشدار معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی جهرم است، هرچند مقامات بهداشتی دیگر هم پیشتر چنین سخنانی گفته اند.

دکتر ابوالفضل نیکوسیر چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت: عطاری محلی است که خشک‌شده گیاهان دارویی قابل تشخیص، عرقیات گیاهی از منابع مجاز آن هم به شکل بهداشتی و انواع ادویه عرضه می‌شود؛ عطاری‌ها مجاز به ارائه هیچ نوع شکل دارویی آماده‌ای اعم از قطره، قرص و کپسول به مراجعه‌کنندگان نیستند و هر اقدامی مانند ادعای درمان بیماری از سوی عطاری‌ها غیر مجاز و تخلف محسوب می‌شود و مراجعه‌کنندگان باید به این مسئله توجه داشته باشند.

او این را هم گفت که فروش فرآورده گیاهی و دارویی در عطاری‌ها ممنوع است و وجود این فرآورده‌ها نشان از فعالیت غیرمجاز عطاری‌ها دارد.

به گفته وی افراد نیازمند مشاوره در زمینه داروهای سنتی و طبیعی باید به سلامتکده‌های مجاز مراجعه کنند، در سلامتکده، پزشک متخصص طب سنتی حضور دارد و پس از ویزیت بیمار نسبت به تجویز دارو اقدام می‌کند.

بازدید از عطاری‌ها را به طور معمول کارشناسان اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی جهرم انجام می دهند و در کنار آن بر حسب مورد بازدیدهای مشترک همراه با اداره اماکن، اداره تعزیرات، معاونت بهداشتی و درمان دانشگاه و بازرسان مبارزه با کالای قاچاق انجام می‌شود.

تعداد بازرسی از هر عطاری به گفته معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی جهرم به طور روتین حداقل چهار بار در سال است.

نیکوسیر ابراز کرد: تعداد بازرسی‌های انجام‌شده در سال گذشته از عطاری‌های جهرم ۳۵۶ مورد بوده و در سال ۹۸ در چهار ماه ۷۵ بازدید از عطاری‌های شهرستان صورت گرفته است که در بازرسی‌های صورت گرفته در این مدت ۱۹۲ کالای دست ساز تقلبی و غیر مجاز و یکصد قلم کالای تاریخ گذشته کشف و ضبط شده است.

به گفته وی کرم‌های دست‌ساز پوستی، داروها و معجون‌های غیرمجاز برای درمان چاقی و لاغری، تقویت قوای جنسی و ترک اعتیاد از بیشترین اقلام کشف شده غیرمجاز در چهار ماه سال ۹۸ بوده است.

در شهرستان جهرم ۶۱ عطاری وجود دارد و عطاری‌ها می‌بایست پروانه کسب خود را در معرض دید مردم قرار دهند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی جهرم بیان کرد: داروها، مکمل‌ها و فرآورده‌های طبیعی باید دارای مجوز وزارت بهداشت باشند و محصولات وارداتی نیز باید برچسب "تیتک" داشته باشند.

برچسب "تیتک" که بر روی اقلام و داروهای مکمل وارداتی قرار دارد، برچسبی زردرنگ با نشانی سایت ttac.ir و درج شماره‌های ۲۰۰۰۸۸۲۲ و ۶۱۸۵ است. بنابراین مردم باید آگاه باشند که در صورت درج مشخصاتی غیر از این، برچسب و محصول تقلبی است و باید مراتب را به مراجع ذی‌صلاح اطلاع دهند.

شهرستان جهرم در ۱۹۳ کیلومتری جنوب شرق شیراز قرار دارد.

۹۹۱۰ /‏۱۸۷۶‬

اخبار مرتبط