منزل استادِ خط شکسته ایران پلاک‌کوبی شد

تهران- ایرنا- آئین پلاک‌کوبی منزل استاد یدالله کابلی از استادان برجسته خط شکسته ایران صبح چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ در محل زندگی این استاد انجام شد.

به گزارش روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو- ایران، آئین پلاک‌کوبی منزل و اقامتگاه استاد یدالله کابلی چهارشنبه در محل سکونت این استاد خوشنویس در منطقه ۲ تهران با حضور حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، رسول کشت‌پور شهردار منطقه ۲ و جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، خوشنویسان و اهالی منطقه ۲ برگزار شد.

ایوبی در ابتدای این مراسم اظهارکرد: برای من دیدن اهالی فرهنگ و هنر و به ویژه خط و خوشنویسی موجب شعف است و خوشحالم امروز این افتخار نصیب ما شد.

وی با تقدیر از نگاه فرهنگی شهردار منطقه ۲ خطاب به استاد کابلی عنوان کرد: تشکر می‌کنم که به ما اجازه دادید چنین آئینی را برای شما برگزار کنیم؛ از اینکه اجازه دادید آدرس شما را به جوانان مملکت نشان بدهیم خوشحالیم و ما موظفیم آدرس ستاره های حقیقی را به جوانان ارائه کنیم. نیازمند شناخت ستاره‌ها هستیم.

ایوبی تصریح کرد: استاد کابلی هنرمندی بی مانند است و این استاد فرهیخته عمر خود را صرف تربیت اساتید و هنرمندان کرده است. استاد کابلی و استادان عرصه خوشنویسی استاد خط نیاکان ما و میراث و شناسنامه این مرز و بوم هستند و اگر قدم کوچکی برای این استاد برمی‌داریم با تمام وجود و جان دل است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران تاکید کرد که امیدوارم ما راه را گم نکنیم و کاری کنیم مردم راه را گم نکنند و ستارگان واقعی را بشناسند.

در ادامه این مراسم کشت‌پور شهردار منطقه ۲ تهران با تبریک به استاد کابلی برای برپایی آیین پلاک کوبی محل سکونت این هنرمند عنوان کرد: تک تک ما ایرانیان این وظیفه را داریم از میراث فرهنگی کشور حفاظت کنیم و حضور استاد کابلی در منطقه ۲ باعث بالندگی است.

وی با اشاره به تقدیر شهرداری منطقه ۲ از فرهیختگان اهل قلم همچون استاد انوشه تاکید کرد: تقدیر از استاد کابلی برای ما افتخاری بزرگ است و امیدوارم به نسل جوان این پیام را بدهیم شخصیت‌های حقیقی و سلبریتی‌های حقیقی افرادی همچون استاد کابلی هستند و ما وظیفه داریم آنان را به درستی به مردم و نسل امروز معرفی کنیم.

استاد یدالله کابلی نیز در این مراسم عنوان کرد: ما متعلق به ایران و همه سرزمین‌هایی هستیم که پیوندی با هنر خوشنویسی دارند.

وی با تشکر از دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران و اشاره به فعالیت‌های وی در زمان حضور در فرانسه برای معرفی فرهنگ و هنر ایران تاکید کرد: من نکوداشت خود را امری شخصی نمی‌بینم.

این استاد خط و خوشنویسی با اشاره به کارکرد فرهنگی شهرداری عنوان کرد: شهرداری با احداث فرهنگسراها عالی‌ترین قدم را در احیای فرهنگ ایرانی برداشت و این نهاد نقش مهمی در استعدادیابی دارد.

کابلی تصریح کرد: ۳۰ سال است در منطقه ۲ سکونت دارم و امیدوارم برای ترویج هنر ملی ایرانی در حوزه منطقه سکونت نیز موثر باشم و امیدوارم قلم به دست در راستای احیای هنر خوشنویسی قدم بردارم.

در راستای این نکوداشت، ساعت ۱۷ شنبه ۲۹ تیر، در سالن اصلی همایش‌های کتابخانه ملی، مراسمی برای استاد یدالله کابلی برگزار می‌شود.

نگاهی به زندگی استاد یدالله کابلی

استاد یدالله کابلی در سال ۱۳۲۸ در شهرستان خوانسار به دنیا آمد. وی اولین گواهینامه استادی خط شکسته انجمن خوشنویسان ایران را در سال ۱۳۶۸ اخذ کرد. کابلی استاد انجمن خوشنویسان ایران و شورای عالی تشخیص و ارزشیابی هنری استادی، عضو شورای عالی ارزشیابی هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین عضو شورای ارزشیابی سازمان میراث فرهنگی کشور و دارای گواهینامه درجه یک هنری است.

وی همچنین به عنوان چهره ماندگار خوشنویسی کشور در سال ۱۳۸۵ انتخاب شد. از فعالیت‌های هنری، آموزشی و اجتماعی استاد کابلی می‌توان به مسئولیت راه اندازی و آغاز دوره جدید تعلیم خط شکسته معاصر از سال ۱۳۵۰ در کلاس‌های آزاد خوشنویسی ایران، عضویت و فعالیت ۲۰ ساله آموزشی هنری و فرهنگی در شورای عالی و ساختار و تشکیلات انجمن خوشنویسان ایران، آموزش هنرجویان و تربیت مدرس جهت توسعه امر خوشنویسی در تهران و تمامی شعبات شهرستانی، مشاور فنی و هنری در شورای انتشارات، عضویت مؤثر در کادر اجرایی، برپایی جشنواره‌های فرهنگی و همایش‌های هنری سراسر کشور، عضویت مؤثر در کادر اجرایی برپایی گرامی داشت درویش عبدالمجید طالقانی در مهران طالقان سال ۱۳۵۷ و سید علی اکبر گلستانه (میراث فرهنگی) سال ۱۳۷۷، کارشناس هنری خوشنویسی در میراث فرهنگی کشور و وزارت فرهنگ و ارشاد و داوری جشنواره‌ها و همایش‌های داخلی و خارجی اشاره کرد.

از جمله آثار مکتوب و منتشر شده استاد کابلی از سال ۱۳۹۰_۱۳۶۱ عبارتند از: کتاب‌های شکسته نویسی و شکسته خوانی، سماع قلم، کلک شیدایی، دو بیتی های بابا طاهر، مجموعه‌های نمایشگاهی محراب خیال، باغ نظر، نقش شوق، دولت قرآن، کتاب مجموعه آثار منحنی عشق، کتاب آموزشی شکسته پیوسته برای دوره تکمیلی فوق ممتاز، دیوان خواجه حافظ شیرازی، مجموعه آئینه ادراک و مجموعه نمایشگاهی مرقع گلرخ.

از دیگر فعالیت‌های وی نیز می‌توان به برگزاری ۱۵ نمایشگاه انفرادی در موزه‌ها و گالری‌های معتبر تهران و شرکت در نمایشگاه‌های جمعی خوشنویسی کشور، برگزاری ۳۰ نمایشگاه انفرادی در موزه‌ها، دانشگاه‌ها، گالری‌های معتبر خارج از کشور همچون: لندن، پاریس، رم، مادرید، کراچی، لاهور، دبی، ابوظبی، ترکمنستان، لس آنجلس و منترال کانادا اشاره کرد.

نمایشگاه و سخنرانی پیرامون سیر و تحول هنر خوشنویسی ایران در دانشگاه‌های جورج واشنگتن، هاروارد بوستون، (یو.سی. ال. ا) کالیفرنیا، مریلند، ویرجینیا، لس آنجلس، برکلی، پارلمان اواتا، تورنتو، آکسفورد، لندن، دانشگاه دولتی مسکو، دانشگاه سن پترزبورگ، دانشگاه (اس. اف.یو) ونکوور، جشنواره جهانی خوشنویسی کویت، جشنواره جهانی مولانا هالیوود (هم آوایی موسیقی و خوشنویسی)، برگزاری نمایشگاه جشنواره بهار ایرانی در پاریس، جشنواره بین المللی دبی، برگزاری نمایشگاه مسکو جشنواره بین المللی خوشنویسی، سخنرانی و نمایشگاه در سن پترزبورگ، برگزاری نمایشگاه آرت گالری مک کیک مونترال، نمایشگاه و دریافت نشان درجه یک اکو پاکستان، برگزاری نمایشگاه تورنتو، برگزاری نمایشگاه آرت سنتر ونکوور، برگزاری نمایشگاه کی میک ونکوور و برگزاری نمایشگاه بهارانه نوا آرت سنتر ونکوور از دیگر فعالیت‌های فرهنگی هنری استاد کابلی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =