۲۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۹
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 83399793
۰ نفر

برچسب‌ها

جمعیت خلخال پیرتر می‌شود

اردبیل- ایرنا -معاون دانشکده علوم پزشکی و رئیس مرکز بهداشت خلخال گفت: آمار جمعیت سالمند این شهرستان روندی رو به رشد داشته و هم اکنون بطور میانگین ۱۵.۵ درصد از جمعیت منطقه سالمند بوده و نیازمند توجه ویژه هستند.

به گزارش ایرنا، ایرج اعتبار روز چهارشنبه در جلسه شورای سالمندان خلخال افزود: جمعیت سالمند این شهرستان در سال گذشته ۱۳ درصد بوده که این آمار در سه ماه نخست امسال ۲.۵ درصد رشد داشته است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ۱۲ هزار و ۸۳۲ نفر از جمعیت روستایی خلخال و هفت هزار و ۵۲۹ نفر از جمعیت شهری این شهرستان سالمند بوده و نیازمند مراقبت‌های ویژه دوران پیری و کهنسالی هستند.

او اظهار داشت: تناسب آمار جمعیت سالمند در جامعه روستایی ۱۹ درصد و در جامعه شهری ۱۲ درصد است و روستای خمس از توابع بخش مرکزی خلخال با داشتن ۳۹ درصد بیشترین جمعیت سالمند روستایی را بخود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه آمار جمعیت سالمند کشور حاکی از افزایش ۵۰ درصدی آن در ۲۰ سال آینده است، افزود: با توجه به رشد فزاینده جمعیت سالمند برای پیشگیری از وارد شدن آسیب‌های اجتماعی باید برنامه ریزی مدونی صورت گیرد.

اعتبار اجرای برنامه‌های آموزشی از جمله تغذیه، فعالیت‌های بدنی، مراقبت‌های فشار خون و تنظیم قند و پوکی استخوان سالمندان ۶۰ تا ۷۰ ساله خلخال را از جمله برنامه‌های در دست اجرای مرکز بهداشت خلخال ذکر کرد و گفت: سالمندان سرمایه‌های معنوی جامعه بوده و باید به نحو احسن از این سرمایه‌ها حفظ و نگهداری شود.

او با بیان اینکه ترویج فرهنگ تکریم سالمندان و نگهداری سالمندان توسط فرزندان ضرورت دارد، بیان کرد: شهرستان خلخال فاقد مرکز نگهداری سالمندان بوده و سالمندانی که از نعمت داشتن فرزند محروم بوده و یا به هر دلیلی فرزندان آنها حاضر به نگهداری بزرگان خانواده خود نیستند، شناسایی می‌شوند.

به گفته وی، بسیاری از سالمندانی که به تنهایی زندگی می‌کنند نیازمند مراقبت‌های ویژه دوران پیری برای پیشگیری از ابتلا به بیماری افسردگی، روحی و روانی، بیماری های قلبی و عروقی و اختلالات بینایی و شنوایی هستند.

ابراهیم مسروری، رئیس اداره بهزیستی خلخال نیز در این جلسه گفت: هزار و ۶۰۰ سالمند دارای معلولیت جسمی، حرکتی، شنوایی، بینایی اعصاب و روان و مشکلات گفتاری در این شهرستان شناسایی شده است.

وی اظهار کرد: از مجموع جمعیت سالمند شهرستان خلخال ۳۵۰ نفر زیرپوشش ۱۹ مورد خدمات ارائه شده اداره بهزیستی از جمله دریافت مستمری و خدمات توانبخشی قرار دارند.

خلخال در جنوب اردبیل واقع است.

۷۱۱۹/‏۶۰۱۸
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =