۲۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۲
کد خبرنگار: 2122
کد خبر: 83399714
۰ نفر

برچسب‌ها

تغییر مواضع امارات در لیبی

تهران – ایرنا – روزنامه رای الیوم نوشت : امارات که در چندسال گذشته در کشورهایی همچون یمن، سوریه و لیبی حامی گروه های تروریستی بوده است ، خواستار صلح در لیبی شد.

"شیخ عبدالله بن زائد آل نهیان" وزیر امور خارجه و همکاری بین المللی امارات متحده عربی در دیدار با فرستاده سازمان ملل در امور لیبی بر حل مسالمت آمیز بحران این کشور تاکید کرد.

برپایه گزارش امروز (چهارشنبه) روزنامه فرامنطقه ای "رأی الیوم" چاپ لندن، دیدار بن زائد با «غسان سلامه» فرستاده ویژه سازمان ملل در امور لیبی در امارات برگزار شد و وزیر امور خارجه این کشور حاشیه خلیج فارس در این دیدار بر راه حل سیاسی برای پایان دادن به بحران لیبی تاکید کرد و نقش سازمان ملل برای این منظور را مهم دانست.
بن زائد افزود: باید با مبارزه با شبه نظامیان و گروه‌های تندرو و تروریستی جلوی این تراژدی انسانی گرفته شود و این گروه‌ها خلع سلاح شوند.!
گفتنی است این سخنان بن زائد نیز در نوع خود جالب توجه است، چراکه امارات و عربستان از حامیان مهم ژنرال حفتر در لیبی به شمار می‌روند.

*** اشک تمساح شش کشور غربی - عربی برای مردم لیبی

۶ کشور آمریکا، ایتالیا، فرانسه، بریتانیا، امارات و مصر دیروز (سه شنبه) با صدور بیانیه‌ای خواستار پایان دادن هرچه سریع‌تر به تنش و درگیری در لیبی و به ویژه "طرابلس" شدند.

این بیانیه را سفارت آمریکا در لیبی منتشر کرد، در آن از طرف‌های درگیر خواسته شده با توافق برای آتش بس فرصت حضور سازمان ملل برای از سرگیری راه حل سیاسی در این کشور را فراهم کنند.
در این ادعا شده که راه حل نظامی برای پایان بحران لیبی وجود ندارد و تاکنون ۱۱۰۰ تن بر اثر این درگیری‌ها کشته و بیش از ۱۰۰ هزار نفر دیگر نیز آواره شده اند.
شش کشور غربی - عربی با ابراز نگرانی عمیق خود از تحولات جاری لیبی، از کشورهای عضو سازمان ملل خواستند تا برای دستیابی به صلح تلاش کنند و با ارسال سلاح به این کشور اوضاع را بیش از پیش بدتر نکنند.
اوضاع در لیبی (۱۵ فروردین ماه) همزمان با دستور ژنرال خلیفه حفتر فرمانده ارتش لیبی به نیروهای تحت امرش برای حمله به طرابلس، متشنج شد.
گروه تروریستی داعش که فرصت را برای افزایش حضور خود در لیبی مناسب دید، همزمان با افزایش درگیری‌ها بر تعداد عناصر تروریستی خود در این کشور افزود.
نظامیان طرفدار حفتر (مورد حمایت امارات و عربستان و فرانسه) بر شرق این کشور مسلط هستند و ارتش «دولت وفاق ملی» به ریاست «فایز السراج» (مورد پذیرش جامعه جهانی) کنترل غرب لیبی را برعهده دارد.
داعش در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ در لیبی شکست سنگینی را متحمل شده بود و رؤیای ایجاد به زعم خود «خلافت اسلامی» را برباد رفته می‌دید، اما ناآرامی‌ها و انفجارهای طرابلس پایتخت لیبی در سال ۲۰۱۸ و حملات سنگین نیروهای متخاصم علیه یکدیگر، فضا را برای ظهور پررنگ تروریست‌ها در این کشور بار دیگر فراهم کرد.
 

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =