۲۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۹
کد خبرنگار: 890
کد خبر: 83399707
۰ نفر
ثبت جهانی یزد، مقصد گردشگری را تغییر داد

یزد - ایرنا - معاون میراث فرهنگی سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه ثبت جهانی یزد مقصد گردشگری را در کشور تغییر داد گفت: قبل از آن، مقصد گردشگران، شیراز و اصفهان بود.

محمد حسن طالبیان روز چهارشنبه در نشست "ستاد راهبردی یزد شهر میراث جهانی" در یزد افزود: این شهر بعد از ثبت جهانی در جذب گردشگر داخلی و خارجی در ردیف نخست کشور قرار گرفته و حتی این ثبت بر روی زندگی معیشی مردم این شهر هم تاثیر بسیاری داشته است.

وی اظهار داشت: پس از ثبت جهانی این شهر، هیچ تخریب عمدی در خانه های تاریخی و بناهای ارزشمند یزد صورت نگرفت که این یک موفقیت بزرگ است و خوشبختانه پس از ثبت جهانی به ندرت شاهد هستیم که فردی به تخریب خانه تاریخی اش در این شهر بپردازد.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: نباید برجهای چند طبقه در این شهر ساخته شود زیرا چشم انداز منظر تاریخی شهر یزد خیلی مهم است و خوشبختانه در این استان پروانه های ساخت این مکان ها لغو شده است.

وی خاطر نشان کرد: موضوع، فقط ثبت بافت تاریخی نیست بلکه موضوع اصلی شهر تاریخی است؛ مسوولیت ما بعد از ثبت، افزایش یافته و در سطح کشور نیز نگاه ویژه و مثبتی به استان یزد وجود دارد، بر همین اساس دانش حفاظت از این میراث جهانی نیز باید ارتقا یابد.

طالبیان افزود: یزد یک ثروت ملی و جهانی است و باید بعنوان یک پایلوت و الگو برای سایر شهرهای تاریخی کشور باشد.

وی با بیان اینکه مردم باید نقش حفاظت محور از بافت تاریخی و بناهای تاریخی داشته باشند که خوشبختانه در این زمینه مشارکت مردم افزایش یافته است تصریح کرد: اکنون مردم خودشان برای ما پرونده ثبتی ارسال می کنند در حالیکه قبلاً ما پیگیر بودیم.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: نگرانی ما اکنون در زمینه مرمت های غلط بناهای تاریخی است زیرا این موضوع از تخریب بدتر است که در این زمینه باید نظارت بیشتری صورت گیرد.

۲۰۸۸/‏‬ ۶۱۹۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =