۲۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۰
کد خبرنگار: 1935
کد خبر: 83399651
۰ نفر

برچسب‌ها

طرح غربالگری ساختار قامتی ۱۰ هزار دانش آموز همدانی اجرا شد

همدان- ایرنا- در طرح غربالگری ساختار قامتی و هنجاریابی اسکلتی دانش آموزان پایه ششم در سال تحصیلی گذشته، بیش از ۱۰ هزار دانش آموز دختر و پسر استان همدان شرکت کردند.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش همدان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: بر اساس ابلاغ وزارت آموزش و پرورش، این طرح بر روی ۴۰ درصد از دانش آموزان پایه ششم انجام شد.

عبدالله جعفری اظهار داشت: در این طرح قامت دانش آموز شامل بافت های عضلانی، چربی و میزان تناسب سن و قد فرد، بر اساس استانداردهای لازم اندازه گیری شد.

وی افزود: با اجرای این طرح علاوه بر اینکه نتایج دقیق تری از میزان ناهنجاری های ساختار قامتی به دست آوردیم، برنامه ریزی های مستمر و منسجم تر نیز برای مشکلات دانش آموزان دارای ایراد قامتی در دستور کار قرار گرفت.

جعفری، فقر حرکتی را علت عمده بروز مشکلات ساختاری و اندام در دانش آموزان بیان کرد و ادامه داد: بی توجهی دانش آموزان به ورزش، استفاده از کیف سنگین و نامناسب و نشستن غیراصولی در پشت نیمکت های مدارس در بروز اختلالات ساختار قامتی نقش موثری دارند.

وی تاکید کرد: بخشی از مشکلات ساختار قامتی مربوط به ناهنجاری های اسکلتی، مادر زادی است که این دسته از افراد تنها با استفاده از پزشکان متخصص و تجهیزات پیشرفته پزشکی درمان می شوند.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش همدان افزود: بخش دیگر از مشکلات ساختاری نیز به دلیل نشستن نامناسب در پشت صندلی، نداشتن فعالیت جسمانی لازم و استفاده از کیف نامناسب با وزن بالا ایجاد می شود که این بخش با استفاده از ورزش و حرکات اصلاحی در دوران کودکی قابل درمان است.

جعفری با بیان اینکه بعد از پایان معاینه کیفی و کمی، برای دانش آموزان دارای ناهنجاری، در قالب بروشور و لوح فشرده، مشاوره و آموزش تمرینی ارائه شد، افزود: در حاشیه انجام این طرح و با حضور استادها و پزشکان متخصص این رشته، دو کارگاه آموزشی نیز برای توجیه روش های جدید و به روزرسانی اطلاعات و دانش معلمان برگزار شد.

وی ابراز امیدواری کرد: با ارزیابی از تمامی دانش آموزان و ارائه مشاوره، آگاه سازی و آماده سازی صحیح زمینه فعالیت دانش آموزان، بتوانیم گام مهمی در کاهش این ناهنجاری ها برداریم.

به گفته معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش همدان در حال حاضر به طور متوسط ۵۰ درصد دانش آموزان دچار ناهنجاری هایی مانند کف پای صاف، گودی کمر، پای پرانتزی و شانه افتاده هستند.

در سال تحصیلی ۹۸-۹۷ نزدیک به ۲۸۷ هزار دانش آموز در مدارس استان همدان تحصیل کردند.

۹۹۰۴/‏۲۰۸۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =