تداوم حمایت های منطقه ای تهران و عشق آباد از یکدیگر ضروری است

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه ترکمنستان بر ضرورت تداوم حمایت های ایران و ترکمنستان از یکدیگر در سطح سازمان های منطقه ای و بین المللی تاکید کرد.

به گزارش خانه ملت، رشید مِرِدوف امروز- چهارشنبه- در دیدار کوروش کرم پور حقیقی رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان که در رأس هیأتی از گروه دوستی پارلمانی کشورمان، به منظور دیدار با مقامات دولتی و پارلمانی ترکمنستان به عشق آباد سفر کرده است، به عمق روابط دوستانه ایران و ترکمنستان اشاره کرد.

وی اظهار داشت: ایران از اولین کشورهایی بود که استقلال ترکمنستان را به رسمیت شناخت و این کمک زیادی به تقویت هر چه بیشتر روابط دوستانه دو کشور کرده است.

وی با تاکید بر ضرورت تداوم حمایت‌های ایران و ترکمنستان از یکدیگر در سطح سازمان‌های منطقه‌ای و بین المللی افزود: موارد و مصادیق زیادی از حمایت‌های ایران و ترکمنستان از یکدیگر در مجامع و سازمان‌های بین المللی وجود دارند که در شرایط سخت و پیچیده هم انجام شده است و تداوم این شرایط می‌تواند منجر به تحکیم هر چه بیشتر روابط دوستانه ما شود.

رشید مِرِدوف همچنین گفت: سفرهای متقابل رؤسای جمهور ایران و ترکمنستان به عشق آباد و تهران شرایط خوبی را برای توسعه روابط موجود در زمینه‌های مورد علاقه دو طرف بوجود آورده است لذا ما همواره از استمرار گفت وگوهای پارلمانی و دولتی فیمابین برای عملیاتی کردن توافقات رهبران دو کشور استقبال می‌کنیم.

امیدواریم کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان هر چه سریع‌تر تشکیل شود

کوروش کرم پور حقیقی رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان نیز در این دیدار با اشاره به اهمیت توسعه روابط دوستانه کشورهای منطقه گفت: گسترش روابط با کشورهای آسیای مرکزی بویژه کشور همسایه و هم مرز ترکمنستان از اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.

وی با اشاره به همسایگی چند استان کشورمان با ترکمنستان افزود: نظر به اشتراکات فرهنگی و تاریخی قوی میان مردم در دو سوی مرزهای ایران و ترکمنستان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی بویژه استان‌های هم مرز با ترکمنستان علاقمند به توسعه روابط تهران- عشق آباد هستند و ظرفیت بالایی نیز برای تسهیل و تسریع همکاری‌های فیمابین دارند.

رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: با توجه به اینکه سطح روابط اقتصادی دو کشور متناسب با ظرفیت‌های فراوان طرفین نیست امیدواریم کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان هر چه سریع‌تر تشکیل شده و با گفت وگوی دو طرف در این کمیسیون شاهد ارتقای سطح روابط تجاری و اقتصادی دو کشور باشیم.

کرم پور در این دیدار بخش‌های انرژی، حمل و نقل و ترانزیت را از جمله مهمترین زمینه‌های همکاری دو طرف برشمرد و ابراز امیدواری کرد که با حمایت مقامات دولتی و پارلمانی ایران و ترکمنستان شاهد ارتقای سطح روابط دو کشور در این موارد باشیم.

وی در پایان یادآور شد: ما معتقدیم باید با گفت وگو و رایزنی مقامات دو کشور به راه حل‌هایی برای توسعه هر بیشتر همکاری‌های اقتصادی فیمابین برسیم، بنابراین در همین راستا تلاش خود را برای تشکیل سریع‌تر کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ترکمنستان و ایران بکار خواهیم گرفت.

شایان ذکر است در این دیدار علی اکبر کریمی، جلیل رحیمی جهان آبادی، نورمحمد تربتی نژاد و رامین نورقلی پور نمایندگان مردم اراک، تربت جام، گرگان و کردکوی در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند و در خصوص نحوه توسعه روابط دوستانه دو کشور مطالبی را ایراد کردند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =