فرمانده انتظامی گنبد خواستار تخصیص سهمیه برای نگهداری معتادان متجاهر شد

گنبدکاووس - ایرنا - فرمانده انتظامی گنبدکاووس در شرق استان گلستان گفت: با توجه به اینکه بهزیستی شهرستان سهمیه جدید برای پذیرش معتادان متجاهر در قالب ماده ۱۶ (اقامت درمانی میان مدت) ندارد، دست نیروی انتظامی برای دستگیری آنان خالی است.

به گزارش ایرنا، سرهنگ محمود علی فر روز چهارشنبه در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گنبدکاووس اظهار داشت: در چرخه کار مبارزه با مواد مخدر یکی از موضوعات، بحث دستگیری معتادان متجاهری است که در سطح شهرستان حضور دارند و چهره شهر را مخدوش می کنند که با توجه به تخصیص نیافتن سهمیه برای تیرماه، هم اینک برای دستگیری آنان مشکل داریم.

معتادان متجاهر با حکم قضایی به صورت رایگان در مراکز ماده ۱۶ نگهداری می شوند و مراکز ماده ۱۵ نیز مخصوص پذیرش افراد خود معرف است و بر اساس اعلام بهزیستی گنبدکاووس با توجه به فقدان مرکز ماده ۱۶ به صورت رسمی در این شهرستان، این افراد با تخصیص سهمیه از سوی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان در سه مرکز ماده ۱۵ موجود پذیرش می شوند.

فرمانده انتظامی گنبدکاووس در این جلسه همچنیبن از کشف ۹ کیلو و ۷۲۱ گرم انواع مواد مخدر در تیر ماه امسال همراه با تشکیل ۱۲۴ فقره پرونده خبر داد و گفت: در این مدت ۶۹ خرده فروش مواد مخدر و ۴۶ معتاد متجاهر نیز دستگیر شدند.

سرهنگ علی فر یادآور شد: در سه ماهه نخست امسال نیز ۵۱۳ معتاد متجاهر و خرده فروش مواد مخدر در این شهرستان دستگیر شدند که ۱۹۱ نفر از آنان زیر ۳۰ سال سن داشتند.

وی اظهار داشت: ۱۸۶ نفر از دستگیر شدگان در سنین ۳۰ تا ۴۰ سال، ۱۱۷ نفر در سنین ۴۰ تا ۵۰ سال و ۱۹ نفر نیز بالای ۵۰ سال داشتند که ۳۵ نفر از آنان به کمپ ترک اعتیاد معرفی شدند.

به گفته وی، در سه ماهه نخست امسال ۳۸ کیلو و ۶۴ گرم مواد مخدر سنتی و ۵۳۳ گرم انواع مواد مخدر صنعتی توسط ماموران انتظامی در گنبدکاووس کشف شده است.

رییس اداره بهزیستی گنبدکاووس در رابطه با پذیرش معتادان با عنوان ماده ۱۶ به خبرنگار ایرنا گفت: برای معتادان متجاهر با عنوان ماده ۱۶ از اواخر سال گذشته به صورت غیر رسمی در قالب سه مرکز ترک اعتیاد مردان ماده ۱۵ (اقامت درمانی میان مدت) موجود سهمیه شهرستانی اعلام و پذیرش به صورت دوره های سه ماهه انجام می شود اما سهیمه جدید تیرماه هنوز اعلام نشده و در صورت تخصیص سهمیه جدید، به نیروی انتظامی برای ارجاع معتادان متجاهر اطلاع رسانی خواهد شد.

محمدرضا فشایی با بیان اینکه سه مرکز ترک اعتیاد مردان ماده ۱۵ (اقامت درمانی میان مدت) شهرستان گنبد ظرفیت پذیرش ۱۲۰ معتاد را در هر دوره سه ماهه دارند. افزود: با تخصیص سهمیه جدید، معتادان متجاهر دراین سه کمپ ترک اعتیاد پذیرفته می شوند.

بر اساس اعلام دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گنبدکاووس، ۲۳ مرکز درمانی برای کاهش آسیب و پیشگیری از مصرف مواد مخدر در این شهرستان فعال است.

شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت در شرق استان گلستان واقع است.

۳۰۴۲/‌۱۸۶۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =