۲۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۱
کد خبرنگار: 1303
کد خبر: 83399476
۰ نفر

برچسب‌ها

مدیرکل دفتر موسیقی، درگذشتِ طاهر یارویسی را تسلیت گفت

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر موسیقی با انتشار پیامی درگذشت هنرمند استاد «طاهر یارویسی» را تسلیت گفت.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی درگذشت طاهر یارویسی از نوازندگان و سازندگان مطرح تنبور پیام تسلیتی از سوی محمد الهیاری مدیرکل این دفتر منتشر شد. متن پیام به این شرح است:

«هرگز نمرده اند و نمیرند اهل دل...

خبر رسید که استاد طاهر یارویسی از سرآمدان عرصه ساخت و نواخت کهن ساز تنبور، با جمع شریف موسیقی مقامی وطن عزیزمان، وداع گفت.

چهره ای که ساخته‌ها و نواخته‌های لطیف و زلالش، نه تنها در جان مردم هنرشناس خطه کرمانشاه، بلکه در گستره وسیع و نامیرای الحان برخاسته از ضمیر پاک مردم ایران اسلامی، خواهد ماند.

آمرزش و آرامش آن روح بلند را از خداوند منان، مسألت داشته و برای خاندان محترم و شاگردان وفادارش، صبر و اجر، خواهانیم».

طاهر یارویسی متولد سال ۱۳۱۹ در شهر گهواره شهرستان دالاهو در استان کرمانشاه، نوازنده و سازنده تنبور بود. یارویسی نواختن تنبور را از سن ۱۰ سالگی شروع کرد و از همان سنین اولیه مشغول فراگیری آواهای مقامی این ساز نزد استاد چنگیز فرمانی شد. اولین و تأثیرگذارترین استاد او، سید ولی حسینی است که از نوادر نوازندگان عصر خود بود. استاد بیرخان (لالوبیرخان) از اساتید بنام منطقه زرده (دالاهو) نیز از جمله استادان وی بوده‌است.

یارویسی هنر ساختن تنبور را در محضر استاد چنگیز فرمانی فراگرفته و شاگردان بسیاری در تهران، کرمانشاهان و منطقه گوران در محضر ایشان مشغول به فراگیری تنبور شده‌اند.

این هنرمند فقید زندگی خود را وقف خوانندگی و نوازندگی مقام‌های تنبور کرده و امروز از مهم‌ترین مراجع موسیقی مقامی تنبور محسوب می‌شود. وی روز گذشته پس از تحمل بیماری و رفتن به حالت کما در بیمارستان بیستون کرمانشاه درگذشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =