جایزه سال ۲۰۱۹ موسسه بین‌المللی Architizer به بانوی کاشانی اعطا شد

کاشان - ایرنا - رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان گفت: موسسه بین‌المللی Architizer جایزه سال ۲۰۱۹ خود در بخش حفظ آثار معماری به خاطر مرمت و معماری خانه تاریخی سعادت این شهرستان به پریسا منوچهری اعطا کرد.

مهران سرمدیان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این موسسه با برگزاری مسابقه در راستای معرفی و ارتباط دادن معماران و سازندگان محصولات ساختمان سازی از طریق محتوای انگیزشی و با هدف شناسایی بهترین معماران جهان اقدام می‌کند.

وی اظهارداشت: جایزه آرکیتایزر بزرگترین برنامه اهدای جایزه‌ها با هدف پیشبرد معماری و ساختمان سازی و برگزاری مراسم بهترین محصول معماری سال است.

وی یادآور شد: در این مسابقه‌ها که در ۴۲ بخش مختلف معماری وساختمان سازی برای فراهم سازی زمینه های تقدیر از معماران برگزار می شود، اثر این معماران در مقابل ۴۰۰ میلیون نفر مخاطبان جهانی قرار می گیرد.

وی ادامه داد: برندگان این مسابقه ها از سوی هیات داوران گزینش می شوند که شامل نخبگان صنعت و معماری جهان هستند که پریسا منوچهری موفق به دریافت جایزه مرمت و معماری برای خانه تاریخی سعادت کاشان شده است.

سرمدیان تصریح کرد: خانه سعادت به عنوان یکی از بهترین طرحهای معماری سال ۲۰۱۹ در کتابی به همین نام توسط ناشر فرهنگی و هنری Phaidon به انتشار می یابد.

خانه تاریخی سعادت مربوط به دوره قاجار است که با شکل معماری گودال باغچه و در زمینی به مساحت یک هزار مترمربع در کوی دو مسجدان شهر کاشان قرار دارد.

این بنا از جمله خانه‌های ارزشمند و زیبای کاشان است که شکل معماری زیبا و جالب توجه، نحوه ترکیب فضاهای اصلی و حیاط‌های خانه و همچنین استقرار حوض کوچک حیاط مهتابی مانند طبقه همکف بر روی شاه نشین طبقه گودال باغچه از نکات جالب توجه در معماری این خانه تاریخی است.

این خانه توسط مالکان قبلی در حال تخریب و تفکیک بود که در سال ۱۳۹۱ توسط خانم پریسا منوچهری خریداری شد و با دقت نظر فراوان و توجه به تمامی جزئیات و رعایت موازین فنی و تخصصی مرمت و با گرفتن مشاوران متخصص، متعهد و پیمانکاران و مجریان مجرب نسبت به مرمت و باز زنده سازی آن اقدام شد.

خانه تاریخی منوچهری در سال ۱۳۸۷ با شماره ۲۴۴۴۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. شهرستان کاشان دارای حدود ۸۰۰ خانه دارای ارزش تاریخی است که ۱۰۵ باب آنها در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

۶۱۳۶/‏۶۰۲۶/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =