سالانه ۱.۵ تا ۲ میلیون تن جو وارد کشور می شود

مراغه - ایرنا - مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه نیاز کشور به جو ۵ میلیون تن است، گفت: سالانه ۱.۵ تا ۲ میلیون تن جو از طریق واردات تامین می شود.

به گزارش ایرنا، فرامک عزیزکریمی روز چهارشنبه در بازدید از مزارع مؤسسه تحقیقات دیم مراغه اظهار داشت: امسال با افزایش ۴۰۰ هزار تنی تولید جو در کشور، پیش بینی می‌شود حدود ۳.۵ میلیون تن جو از مزارع برداشت شود.

وی افزود: شرایط مناسب اقلیمی، توزیع بذرهای جدید اصلاح شده و تأمین نهاده‌های مورد نیاز کشاورزان عامل افزایش تولید جو در کشور است.

عزیزکریمی گفت: در راستای تأمین نیاز دامداران و کنترل بازار، در سه ماه گذشته نزدیک به ۵۰۰ هزار تن جو وارد کشور شده است و این روند در ادامه و با توجه به نیاز دامداران تداوم خواهد داشت.

وی به قیمت مناسب جو در بازار و عادی بودن خرید و فروش این محصول اشاره کرد و افزود: نیازی به خرید تضمینی نبوده و کمبودی هم در این زمینه احساس نمی‌شود.

عزیزکریمی خاطرنشان کرد: برداشت جو در مناطق گرمسیر کشور به پایان رسیده و در مناطق معتدل و سردسیر همچنان ادامه دارد.

مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور وابسته به سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد و ایکاردا فعالیت‌های تحقیقاتی خود را از سال ۱۳۷۱ در پنج ایستگاه اصلی و ۹ ایستگاه فرعی در مناطق مختلف اگروکلیمائی سردسیری، گرمسیری و نیمه سردسیری و معتدل کشور آغاز کرد.
شهرستان مراغه با حدود ۲۶۸ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.

۳۰۷۷/‌۳۰۷۱

اخبار مرتبط