۲۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۵۳
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 83399422
۰ نفر
سفر عمران خان به آمریکا با هدف کاهش بی اعتمادی

اسلام آباد - ایرنا -پاکستان و آمریکا در نظر دارند در سفر هفته آینده عمران خان به واشنگتن برای کاهش بی اعتمادی بین ۲ کشور که زمان روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ در امریکا به شدت افزایش یافته است، گفت وگو کنند.

به گفته مقامات پاکستانی عمران خان قرار است به دعوت دونالد ترامپ ۳۱ تیرماه در کاخ سفید با رئیس جمهوری آمریکا دیدار کند.

بی اعتمادی بین اسلام آباد و واشنگتن با شروع کار دولت ترامپ بیشتر شد تا جایی که ترامپ، مقام‌های پاکستانی را به دروغگویی و فریب کاری متهم کرده و مدعی شد که اسلام آباد در مبارزه با تروریسم همکاری صادقانه با واشنگتن نداشته است.

با این حال سفیر پاکستان امیدوار است که سفر عمران خان به کاهش فضای بی اعتماد میان دو کشور کمک کند.

تحولات مربوط به فرآیند صلح افغانستان، جدول زمان بندی کاخ سفید برای نهایی کردن پیمان به اصطلاح صلح با طالبان، اختلافات روز افزون واشنگتن با پکن، جنگ افروزی آمریکایی‌ها در خلیج فارس، افزایش تنش ریاض با قطر و جنگ یمن از مهمترین محورهای است که انتظار می رود در دیدار ترامپ و عمران خان مورد توجه قرار گیرد.

گفت وگو درباره تحریم‌های یکجانبه کاخ سفید در منطقه به ویژه تبعات منفی آن بر پاکستان و همکاری‌های اقتصادی با کشورهای همسایه از جمله ایران نیز در دستور کار سفر عمران خان قرار خواهد داشت.

«علی زیدی» وزیر امور دریانوردی پاکستان در این خصوص گفت: عمران خان نخست وزیر این کشور قرار است به زودی سفر رسمی به آمریکا انجام دهد و موضوع تحریم‌های بانکی در ارتباط با همکاری با جمهوری اسلامی ایران نیز در این سفر با دولت واشنگتن مطرح خواهد شد.

وزیر امور خارجه پاکستان گفت: سفر آتی «عمران خان» نخست وزیر این کشور به آمریکا به تقویت صلح و ثبات در منطقه کمک می کند.

رسانه های پاکستانی روز چهارشنبه به نقل از «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه این کشور نوشتند که رویکرد مثبت و سازنده به نفع هر دو کشور پاکستان و آمریکا است.

وی طی سخنرانی در همایش اندیشکده سیاسی اسلام آباد افزود: روابط اسلام آباد و واشنگتن باید فراتر از همکاری درخصوص اوضاع افغانستان باشد و ما خواستار تقویت تعاملات دوجانبه از جمله تجارت و همچنین کمک به صلح و ثبات در منطقه جنوب آسیا هستیم.

قریشی با اشاره به مواضع دولت پاکستان درباره افغانستان و تعهد بر تداوم همکاری ها برای تقویت ثبات در منطقه، گفت: عمران خان در سفر رسمی خود به واشنگتن آمریکایی ها را درخصوص ازسرگیری گفت وگوهای صلح میان پاکستان و هند و ضرورت حل مناقشه کشمیر متقاعد خواهد کرد.

این نخستین سفر عمران خان به آمریکا در مقام نخست وزیری پاکستان خواهد بود.

سفیر پاکستان در واشنگتن با اذعان به بی اعتمادی میان دو کشور خاطر نشان کرد هدف دیدار عمران خان و ترامپ کمک به رفع بی اعتمادی میان دو کشور است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =