۲۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۲۴
کد خبرنگار: 2485
کد خبر: 83399411
۰ نفر

برچسب‌ها

علاقه مند به توسعه روابط با تهران هستیم

تهران- ایرنا- رئیس مجلس نمایندگان ترکمنستان، سیاست خارجی این کشور را، سیاست درهای باز دانست و بر توسعه روابط با همه کشورها به ویژه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

به گزارش روز چهارشنبه خانه ملت، خانم گلشاد مامدوا در دیدار کوروش کرم پور حقیقی رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان که در رأس هیأتی پارلمانی به عشق آباد سفر کرده است، بر توسعه روابط دوستانه مجلس نمایندگان ترکمنستان با مجلس شورای اسلامی تاکید کرد.

رئیس مجلس نمایندگان ترکمنستان تصریح کرد: سیاست خارجی ترکمنستان، سیاست درهای باز است و بر این مبنا از توسعه روابط با همه کشورها به ویژه کشورهای همسایه و در رأس آنها جمهوری اسلامی ایران استقبال می‌کنیم.

مامدوا با اشاره به اهمیت گفت و گوی نمایندگان مجالس دو کشور افزود: با توجه به نقش مهم مجالس در تسهیل روابط کشورها، ما از تداوم رایزنی‌های پارلمانی ایران و ترکمنستان در سطوح مختلف استقبال و حمایت می‌کنیم.

جمهوری اسلامی همواره روابط با ترکمنستان را اولویت سیاست خارجی خود قرار داده است

کوروش کرم پور حقیقی رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان نیز در این دیدار ضمن اشاره به دوستی دیرینه ایران و ترکمنستان و همسایگی دو کشور اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به دلایل عدیده ای از جمله همسایگی، حسن همجواری، علایق تاریخی - فرهنگی و مرزهای طولانی مشترک که به مرزهای صلح و دوستی شهرت یافته است.

وی بیان کرد: همواره روابط با ترکمنستان را اولویت سیاست خارجی خود قرار داده و علاقمند به توسعه و تعمیق روابط دوستانه فی مابین است.

رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان در ادامه این دیدار ضمن استقبال از توسعه همکاری‌های پارلمانی میان مجالس دو کشور افزود: مجلس شورای اسلامی از هر اقدامی که به توسعه بیش از پیش مناسبات حسنه ایران و ترکمنستان کمک کند، حمایت می‌کند.

کرم پور حقیقی در همین راستا خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی ایران از میزبانی هیأت هایی از پارلمان ترکمنستان و گفت وگوی مستمر میان نمایندگان دو ملت استقبال می‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه سطح روابط اقتصادی دو کشور با ظرفیت‌های موجود و سطح روابط سیاسی دو کشور همخوانی ندارد، عنوان کرد: در سال‌های گذشته رؤسای جمهور دو کشور توافقات اقتصادی و سیاسی خوبی داشته اند که مبانی حقوقی مستحکمی را پیش روی دو کشور قرار داده لذا لازم است دو طرف اجرای کلیه توافقات و تفاهمات فیمابین را با اهتمام ویژه دنبال کنند.

رئیس گروه دوستی پارلمانی کشورمان ضمن ابراز رضایت از سطح همکاری‌های سیاسی دو کشور یادآور شد: ایران و ترکمنستان همواره در شرایط سخت کنار یکدیگر ایستاده اند و در سطوح منطقه‌ای و بین المللی از همدیگر حمایت می‌کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =