۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۹:۱۱
کد خبرنگار: 1366
کد خبر: 83399333
۴ نفر

برچسب‌ها

شهرستان خوانسار مجتمع فرهنگی و هنری ندارد

اصفهان- ایرنا- شماری از شهروندان و هنرمندان خوانساری با اشاره به مشکلات نداشتن مجتمع فرهنگی در این شهرستان، از مسوولان امر خواستند تا در تامین این نیاز اساسی حوزه فرهنگ و هنر برنامه‌ریزی کنند.

آنان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، انجام کارهای متنوع فرهنگی و هنری را یکی از نیازهای مهم در شرایط کنونی جامعه دانستند و گفتند: نداشتن این مرکز فرهنگی و هنری مشکلاتی را برای هنرمندان و علاقه مندان بوجود آورده است.

رسول ساداتی یکی از شهروندان بازنشسته فرهنگی گفت: این شهرستان دارای سابقه فرهنگی درخشان است اما از نداشتن یک مجتمع فرهنگی جامع در رنج است.

وی در گفت و گو با ایرنا از رسانه های گروهی خواست تا مشکلات و کمبودهای این شهرستان را در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی انعکاس دهند تا مسوولان در رفع آنها اقدام عاجل کنند.

شهروند دیگری که خود را رضا حسینی و علاقه مند به هنر معرفی کرد و به ایرنا گفت: داشتن یک مجتمع فرهنگی متمرکز و جامع حداقل خواسته شهروندان و هنرمندان این منطقه است که متاسفانه محقق نشده است.

وی از بی توجهی به تامین نیازهای بخش های دیگر این شهرستان انتقاد کرد و گفت: مسوولان امر باید نیازها و کمبودهای بخش های مختلف منطقه را رصد و اولویت بندی و برای رفع آن برنامه ریزی و مدیریت کنند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خوانسار گفت: این شهرستان فاقد مجتمع فرهنگی برای فعالیت‌های گوناگون هنری است.

جواد عصاری روز جمعه در گفت و گو با ایرنا با افزود: علاوه بر این، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خوانسار برغم مکاتبات انجام شده با نهادهای مربوط، مکان مناسب برای انجام کارهای فرهنگی ندارد.
وی اظهارداشت: مخالفت بعضی از مسئولان برای مکان اداری این نهاد به گونه ای است که به طور مشخص خواهان این نهاد نیستند و با موازی کاری هایی که در شهر انجام می شود امکان رشد فعالیت های فرهنگی وجود ندارد.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خوانسار با بیان اینکه فعالیت فرهنگی و هنری نیاز به مکان قابل توجهی دارد، گفت: در سال ۱۳۹۶ در ابتدای ورودی خوانسار قطعه زمینی به این اداره تحویل شد که ساخت مجتمع فرهنگی و اداری در آن در هاله ای از ابهام است.
وی تصریح کرد: با وجود کارشکنی ها و عدم وجود امکانات کافی، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خوانسار در سال گذشته اقدامات بسیار خوبی در زمینه فعالیتهای فرهنگی داشت به گونه ای که به عنوان مثال در حوزه اکران فیلم بدون داشتن سالن آمفی تاتر ۱۰ مورد اکران داشت.
وی تعداد هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان را ۵۰۰ نفر اعلام و اضافه کرد: تعداد ۲۰۰ نفر فعال فرهنگی در حوزه های مختلف مشغول به فعالیت هستند که تعدادی از آنها زیر پوشش صندوق بیمه هنرمندان قرار دارند.
عصاری برگزاری بیش از ۲۸ مورد نمایش در حوزه آسیب های اجتماعی، هشت مورد نمایشگاه کتاب، ۲ مورد اجرای صحنه ای موسیقی، ایجاد نمایشگاه کاریکاتور و تذهیب قرآن، تئاتر کودک با حضور هنرمندان مطرح کشوری، برگزاری جشنواره های یاس کبود، یاس نبوی و روایت خوانی در ایام فاطمیه را از شاخص ترین اقدامات این اداره در طول یکسال گذشته برشمرد.
وی با اشاره به فعالیت ۵۱ کانون فرهنگی و هنری مساجد در خوانسار تصریح کرد: کانونهای فرهنگی و هنری با حداقل امکانات اقدامات بسیار خوبی در حوزه های مختلف انجام می دهند که قابل تقدیر است.
عصاری بیان کرد: مردم می پرسند که وظیفه ارشاد چیست و چه اقداماتی انجام داده است، درحالی که در دستورالعمل نظام اداری فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه این اداره اجرا نیست و تنها وظیفه هدایت، نظارت و حمایت را بر عهده دارد و این کانون های فرهنگی، مراکز فرهنگی و هنری و موسسات فرهنگی هستند که به عنوان بازو اجرایی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی می توانند اقدام کنند.

به گفته وی در سال گذشته با ثبت یک موسسه فرهنگی و هنری توانستیم بازوی اجرایی قدرتمندی را در شهر خوانسار ایجاد کنیم.

فرماندار خوانسار گفت: شهر خوانسار بدون مجتمع فرهنگی معنی ندارد و این مجموعه یکی از نیازهای اصلی شهرستان است.
منصور کمالی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه زمین مجتمع فرهنگی مورد مناقشه است و باید بر سر اینکه مکان فعلی آن جای مناسبی هست یا خیر کار کارشناسی صورت بگیرد و در نظر داریم اگر نظر کارشناسان بر این بود که زمین جای مناسبی نیست با همکاری شهرداری زمین دیگری تهاتر شود.
وی افزود: در نظر داریم از تملک و دارائی های شهرستان و برای شروع کار احداث مجتمع فرهنگی مبلغ ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان در نظر بگیریم و امیدواریم در سفر رییس جمهوری به استان اصفهان در آینده نزدیک بتوانیم اعتبار ساخت مجتمع فرهنگی را بدست بیاوریم.

خوانسار افزون بر ۳۰ هزار نفر جمعیت دارد.

۷۱۴۲ /‏۶۰۲۶/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =