۲۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۰۶
کد خبرنگار: 1226
کد خبر: 83399276
۰ نفر

برچسب‌ها

۲ محیط‌بان خراسان شمالی نمونه کشوری شدند

بجنورد- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: دو محیط‌بان این استان به عنوان نمونه کشوری انتخاب و در همایشی ملی در استان یزد، قدردانی شدند.

سیداصغر مطهری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: حمزه حصاری، مسئول پناهگاه حیات وحش میاندشت و محسن رازقی، مسئول منطقه گلیل و سرانی دو محیط‌بان خراسان شمالی هستند که به عنوان محیط‌بان نمونه کشوری معرفی شدند.

وی افزود: محیط‌بانان نمونه، در همایش بزرگداشت روز ملی محیط‌بان با حضور معاون رئیس جمهوری و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست در شهرستان میبد استان یزد، تجلیل شدند.

مطهری درباره انتخاب محیط بانان نمونه گفت: هر سال محیط بانان عملکرد خود را در قالب فرم هایی ارائه می دهند و خوداظهاری می کنند و این خوداظهاری ها توسط بخش ارزیابی اداره کل و فرمانده یگان حفاظت اداره کل بررسی می شود.

وی اظهار داشت: مستندات به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال می شود و مورد ارزیابی قرار می گیرد.

به گفته مطهری، در خراسان شمالی ۷۰ نفر محیط بان کار حفاظت از عرصه های تحت مدیریت محیط زیست را بر عهده دارند که این رقم نسبت به وضعیت مطلوب، کم است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: ردیف های پستی ۲۰ نفر از محیط بانان استان، از نیروهای طرحی است، یک نفر قرار داد کار معین است و مابقی ردیف پستی محیط بانی دارند.

در خراسان شمالی ۶۵ گونه پستاندار از ۱۹۷ گونه موجود در کشور زیست دارد و ۱۴۱ گونه پرنده از ۵۳۲ گونه موجود در کشور، ۶۸ خزنده از ۲۲۸ گونه موجود کشور، چهار گونه خزنده دوزیست از ۲۰ گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع ۱۶۰ گونه آبزی موجود در کشور زیست می کنند که برخی از این گونه ها نظیر یوزپلنگ، بالابان، هوبره، کبک دری و کرکس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در رده‌های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی مناطق حفاظت شده و پارک های ملی سالوک، ساریگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم را که محل زیست پلنگ ها می باشد، با گستره ۱۹۴ هزار و ۱۴۱ هکتار مدیریت می کند.

۷۱۸۵/‏‬

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =