۲۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۸
کد خبرنگار: 1928
کد خبر: 83399231
منبع: روزنامه آرمان امروز
۰ نفر

برچسب‌ها

آمریکا از حضور ظریف وحشت کرده است

تهران- ایرنا- سفر محمدجواد ظریف به نیویورک می‌تواند فضای غبارآلودی که آمریکا علیه ایران ایجاد کرده را بشکند و برطرف کند. ظریف از توانمندی بالایی برای بهره‌گیری از رسانه‌های آمریکایی و مقابله با جریان سازی‌های آمریکا چه در حوزه سیاسی و چه در حوزه رسانه‌ای برخوردار است.

حسن هانی زاده تحلیلگر مسائل بین‌الملل در یادداشتی در روزنامه آرمان، نوشته است: به همین دلیل با توجه به تجربه‌ای که آمریکا از آقای ظریف و سفرهایش دارد، ورود ایشان را به نیویورک بسیار محدود کرده و اجازه نمی‌دهند از یک چارچوب مشخصی بیشتر تحرک داشته باشد. این واقع نشان می‌دهد که آمریکا برخلاف ادعای خود مبنی بر آزادی و دموکراسی از تحرک وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در آمریکا به شدت وحشت دارد زیرا آمریکایی‌ها جریان سازی‌های غیراصولی و غیرواقعی علیه ایران انجام داده‌اند و آقای ظریف اگر اجازه تحرک داشته باشد، با استفاده از رسانه‌های بین‌المللی، خارجی و آمریکایی می‌تواند این فضا را دگرگون کند و ایران را در برابر افکار عمومی تبرئه و آمریکا را محکوم کند. به همین دلیل دستگاه‌های امنیتی آمریکا، تحرک آقای ظریف را محدود کرده‌اند و به نظر می‌رسد یک نوع نقض آشکار قوانین سازمان ملل است. زیرا آقای ظریف یک دیپلمات کارکشته، وزیر خارجه یک کشور عضو سازمان ملل است و آمریکا حق ندارد که تحرکات آقای ظریف را محدود به یک جغرافیای معینی کند.

درحقیقت این امر نشان می‌دهد که آمریکا به شدت از حضور ظریف در نیویورک وحشت کرده و احتمال این است که اگر آقای ظریف در آینده در لیست تحریم آمریکا قرار بگیرد ممکن است که حتی ویزای حضور در سازمان ملل را به او ندهند. درواقع آمریکا از همه ابزارهای سیاسی، رسانه‌ای، اقتصادی علیه ایران استفاده کرده و ثابت کرده به‌رغم برخورداری از این همه ابزار نتوانسته ایران را وادار به تسلیم کند. الان در جامعه جهانی یک فضای چندقطبی به وجود آمده است. تقابل چین و روسیه با آمریکا، تقابل اتحادیه اروپا با آمریکا، این کشور یعنی آمریکا را در انزوای سیاسی قرار داده است. شرایط منطقه و خاورمیانه و جنوب شرق آسیا به گونه‌ای است که آمریکا نمی‌تواند قدرت مانور نظامی خودش را افزایش دهد به دلیل وجود محور مقاومت در غرب آسیا و وجود کشورهایی مانند کره شمالی در شبه جزیره کره و شرق آسیا، همه اینها باعث شده که یکسری محدودیت‌ها برای آمریکا در این منطقه به‌وجود آید.

لذا آمریکایی‌ها مخصوصاً الان دونالد ترامپ که در آستانه انتخابات ۲۰۲۰ قرار دارد، به شدت به دنبال یک پروسه تبلیغاتی است که بتواند به عنوان یک پروپاگاندای انتخاباتی از آن استفاده کند و به همین دلیل دست به هر اقدامی علیه ایران و کشورهای مستقلی مانند کره شمالی، روسیه و چین می‌زند تا بتواند یک برگ برنده انتخاباتی داشته باشد. در این میان دو موضوع جداگانه هم قابل بررسی است. نخست ادعای دونالد ترامپ مبنی بر اینکه ۱۰ دقیقه مانده به فرمان حمله به ایران این حمله را لغو کرده است! این یک بلوف سیاسی-نظامی است. از اول هم تمام ژنرال‌های پنتاگون که بعد از سقوط پهپاد آمریکایی یک نشست مشورتی فوق‌العاده در کاخ سفید داشتند، به این نتیجه رسیدند که هرگونه اقدام نظامی علیه ایران می‌تواند به بروز جنگ سوم جهانی منجر شود و این جنگ طولانی خواهد بود. حتی اگر جنگ جهانی صورت نگیرد، جنگ در منطقه آسیب‌های جدی به دوستان و هم‌پیمانان آمریکا وارد می‌کند. فلذا از اول هم دونالد ترامپ تصمیم به حمله به ایران نداشت و این یک بلوف سیاسی است و رئیس‌جمهور آمریکا و مشاوران نظامی‌اش به خوبی می‌دانند که ایران کشوری نیست که به سادگی بتوان به آن حمله کرد.

قدرت دفاعی بازدارندگی ایران بسیار بالاست. قدرت ایران برای آسیب رساندن به هم‌پیمانان آمریکا در منطقه بسیار بالاست. حتی اسرائیل، امارات و عربستان هم وحشت دارند که بین ایران و آمریکا در خلیج فارس درگیری به وجود آید که در این صورت این رژیم‌ها به شدت آسیب خواهند دید. درحقیقت رئیس‌جمهور آمریکا بیشتر این مسائل را مطرح می‌کند تا وانمود کند همچنان قدرت برتر جهانی است. در موضوع دیگر که مذاکره ایران و آمریکا است، طبیعی است که اگر آمریکا تحریم‌ها را بردارد و به برجام برگردد، باب مذاکره همچنان باز خواهد بود و ایران این آمادگی را دارد که در چارچوب برجام و نه غیربرجام با آمریکا مذاکره کند. آمریکا در وهله اول باید چارچوب مذاکرات آینده با ایران را تعریف کند که در چه زمینه‌ای می‌خواهد با ایران مذاکره کند. اگر آمریکا برجام را بپذیرد و تمام تحریم‌های اعمال شده را لغو و چارچوب مذاکرات آینده را مشخص کند، طبیعی است ایران در مورد مذاکره تصمیم‌گیری خواهد کرد. درهای ایران همواره برای مذاکره با همه کشورها به‌جز اسرائیل باز است ولی مشروط به اینکه منافع ملی ایران حفظ شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =