حدود ۱۲۳۰ میلیارد ریال به حساب گندم‌کاران خراسان شمالی واریز شد

بجنورد- ایرنا- عضو هیات مدیره و مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی گفت: ۱۰۶ هزار و ۶۱۹ تن گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان این استان خریداری شد که تاکنون یکهزار و ۲۲۹ میلیارد و ۸۲۰ میلیون ریال بهای گندم به آنان پرداخت شده است.

وحیدرضا فریدونی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بهای کل گندم تضمینی خریداری شده از کشاورزان این استان تاکنون یکهزار و ۸۴۶ میلیارد و ۷۹۰ میلیون ریال است.

وی افزود: تاکنون ۶۷ درصد وجه گندم با احتساب کرایه حمل تشویقی به حساب گندم کاران استان واریز شده است.

وی اظهار داشت: با احتساب این میزان پرداختی، کشاورزانی که تا تاریخ ۱۷ تیرماه گندم خود را به مراکز خرید تحویل داده‌اند وجوه گندم خود را با همراه کرایه حمل تشویقی به صورت کامل دریافت کرده‌اند، مابقی وجوه نیز به مرور به حساب کشاورزان واریز خواهد شد.

عضو هیات مدیره و مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی گفت: خرید تضمینی گندم از کشاورزان این استان تاکنون در مقایسه با سال گذشته حدود ۴۰ درصد افزایش دارد.

فریدونی اظهار داشت: زارعان استان محصول خود را به مراکز بلندمدت تحویل دهند تا از مزایای پرداخت کرایه حمل تشویقی برخوردار شوند.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی با بیان اینکه به ازای هر درصد افت مفید گندم ۸۵ ریال و افت غیر مفید ۱۷۰ ریال بهای گندم کم و زیاد می‌شود تصریح کرد: در سال جاری نرخ افت غیرگندم از ۱۳۰ ریال به ۱۷۰ ریال افزایش پیدا کرده است.

فریدونی گفت: سال گذشته ۹۱ هزار تن گندم در سطح استان از کشاورزان خریداری شده بود.

برداشت گندم از سطح ۱۴۶ هزار هکتار از کشتزارهای این استان در حال انجام است که انتظار است ۳۱۰ هزار تن گندم برداشت شود.

پیش بینی می‌شود امسال افزون بر ۲۵۹ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شود.
اکنون یکهزار و ۱۱۲ واحد نانوایی یارانه پز و حدود ۳۰۰ واحد آزادپز در خراسان شمالی دایر است و ماهیانه به طور میانگین هفت هزار تن آرد بین واحدهای نانوایی یارانه‌ای این استان توزیع می‌شود.
خراسان شمالی با جمعیت بیش از ۸۶۳ هزار نفر ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزار است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می‌کنند، این استان بیشترین شاغل در بخش کشاورزی را دارد.

۳۰۰۷/‏‬ ۶۰۴۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =