بیش از ۱۰۷ میلیارد ریال زکات در آذربایجان‌غربی جمع‌آوری شد

ارومیه- ایرنا- مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) آذربایجان‌غربی گفت: امسال در استان ۱۰۷ میلیارد و ۳۵۰ میلیون ریال زکات جمع آوری شده است.

عزیز سهندی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان جمع‌آوری زکات در استان ۴۵ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است.

وی اظهار داشت: ۹۱ درصد از زکات جمع آوری شده در راستای رفع مشکلات مددجویان از جمله تهیه جهیزیه، درمان، کمک‌های تحصیلی، آزادی زندانیان، تهیه مسکن و رفع نیازهای معیشتی هزینه شده است.

وی ادامه داد: ۹ درصد از زکات جمع شده نیز در جهت اجرای طرح‌های عمرانی و عام‌المنفعه در سال جاری هزینه شد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی آذربایجان غربی گفت: مهابادی‌ها با پرداخت ۱۷۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال در استان پیشتاز پرداخت زکات بودند.

سهندی افزود: تاکنون یک هزار و ۸۶ شورای زکات در استان تشکیل شده که در سال جاری این تعداد را با برنامه ریزی های انجام شده افزایش می دهیم.

زکات در آذربایجان غربی بیشتر به گندم، جو و کشمش و در برخی موارد به دام تعلق می گیرد.

زکات در لغت به ۲ معنای رشد و نمو و پاک آمده است؛ واژه زکات به سهمی اطلاق می‌شود که انسان از مال خود خارج می‌کند و به فقرا می‌دهد و به این دلیل است که در پرداخت آن، امید رشد و افزایش مال همراه با خیر و برکت را دارد و موجب تزکیه و پاکی روح پرداخت کننده می‌شود.

در قرآن کریم آمدن زکات در کنار نماز نشانه آن است که رابطه با خداوند متعال از طریق نماز حاصل شده است و رابطه با مخلوق خداوند از راه ادای زکات برقرار می‌شود.

همراهی این ۲ به جهت اهمیت ویژه آنهاست زیرا نماز در آیات قرآن کریم و روایات اسلامی از جایگاه خاصی برخوردار است و زکات نیز در دین اسلام در بعد اقتصادی و اجتماعی بسیار اهمیت دارد.

گندم، جو، خرما، کشمش، طلا، نقره، شتر، گاو و گوسفند مواردی است که زکات به آنها تعلق می گیرد.

۸۱۳۷/۷۱۲۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =