۶۲ میلیارد ریال برای احیا و مرمت بافت تاریخی دهدشت تخصیص داده شد

یاسوج - ایرنا - فرماندار کهگیلویه گفت: ۶۲ میلیارد ریال اعتبار برای احیا و بازسازی بافت تاریخی دهدشت بلاشاپور تخصیص داده شد.

جعفر نیکبخت روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با این اعتبار روند بهسازی و مرمت بافت تاریخی دهدشت بلادشاپور تسریع می شود.

وی گفت: این اعتبار علاوه بر بهسازی و مرمت برای خرید بیش از ۱۵۰ واحد مسکونی موجود در بافت تاریخی نیز هزینه خواهد شد.

نیکبخت تصریح کرد: این میزان اعتبار از محل بازآفرینی و بهسازی بافت های فرسوده از سوی اداره کل راه و شهرسازی تخصیص داده شده است.

وی اضافه کرد: با توجه به اهمیت بافت تاریخی دهدشت و نقش آن در توسعه شهرستان بیش از یک میلیارد ریال نیز برای مطالعات بهسازی و مرمت بافت تاریخی دهدشت تخصیص داده شد.

نیکبخت تصریح کرد: مشاور این طرح انتخاب و هم اکنون کار مطالعاتی بر روی این اثر تاریخی در حال انجام است.

وی اضافه کرد: با مرمت و بهسازی این بافت تاریخی ، بخش گردشگری شهرستان کهگیلویه رونق چشمگیری خواهد یافت .

به گزارش ایرنا، ۱۹ اسفندماه سال گذشته ، قسمت های زیادی از کاروانسرای احیا شده بافت تاریخی دهدشت، مرکز شهرستان کهگیلویه میراث ماندگار تاریخ صفویه تخریب شد.
بافت قدیم شهر دهدشت یکی از بزرگترین آثار دوره صفوی به لحاظ اهمیت بافت تاریخی و وجود بناهای ارزشمند است.
بافت قدیمی دهدشت (بلاد شاپور) با ۴۵ هکتار وسعت یکی از بزرگترین بافت های تاریخی کشور به شمار می آمد اما این بافت به دلایل توسعه شهرنشینی تخریب شد و هم اینک ۳۷ هکتار از این شهر قدیمی باقی مانده است.
براساس شواهد تاریخی موقعیت جغرافیایی این شهر به عنوان یکی از گذرگاه های تجارت با بنادر جنوبی، نقش مهمی در اقتصاد و تجارت زمان خود داشته است.
وجود بیش از دو هزار خانه، مسجد، حمام، کاروانسرا و بازار بزرگ در این بافت قدیمی نشان از قدمت بالای آن است که روز به روز در حال نابودی و تخریب است.
در ضلع غربی بافت تاریخی دهدشت کاروانسرایی به‌جا مانده از عصر طلایی صفویه وجود دارد، این بنا دارای ۳۷ حجره و ۳۰ ایوان در جلوی حجره‎ها بوده که دور تا دور حیاط بنا شده‎اند.
چهار ایوان بزرگ در چهار گوشه آن به شکل متقارن وجود دارد که هر ایوان به سه یا چهار حجره راه دارد و این کاروانسرا محل بیتوته بازرگانان آن روزگار بوده است.
بلاد شاپور، شهر هفت گنبد میراثی تاریخی در دل شهر دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه از ظرفیت های گردشگری مهم شهرستان است که تاکنون اقدام قابل توجهی برای معرفی و جذب گردشگر در این بافت صورت نگرفته است.
بافت تاریخی دهدشت به شماره ۳ /۱۶۸۹ در سال ۱۳۶۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت تاریخی رسیده است.

۷۵۳۱/‏۱۶۶۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =