جوسازی علیه شورای نگهبان توسط گروههایی است که شورا مانع اهداف آنهاست

اصفهان- ایرنا - امام جمعه موقت اصفهان با اشاره به نقش شورای نگهبان در صیانت از آرای مردم و تایید صلاحیت ها، گفت: کسانی معیار قانونی و شرعی برای حضور در انتخابات ندارند همواره با شورای نگهبان مخالفت می کنند زیرا مانع اهداف و حضور آنها در انتخابات است.

آیت الله سید ابوالحسن مهدوی عصر روز سه شنبه در گردهمایی عوامل نظارتی شورای نگهبان شهرستان اصفهان، افزود: گرچه مشابه شورای نگهبان در همه نظام های جهان برای نظارت بر حسن اجرای انتخابات و مطابقت قوانین مصوبه مجلس با قانون اساسی وجود دارد ولی جایگاه شورای نگهبان ایران به واسطه حضور ۶ فقیه و ۶ حقوقدان در این مسند بی نظیر و دارای قداست است.
وی ادامه داد: تطبیق مصوبات مجلس شورای اسلامی با احکام و مبانی دینی و قانون اساسی نشان می دهد داد از یک جهت شورای نگهبان فوق مجلس شورای اسلامی و مشرع و مبین اسلامی بودن قوانین است.
امام جمعه موقت اصفهان اضافه کرد: شوراهایی که در سایر کشورهای جهان وجود دارد فقط برای مطابقت با قانون است و چه بسا مخالف حضور شرع در قانونگذاری هستند ولی در کشور ما، هویت اسلامی بودن قوانین است و این جایگاه را شورای نگهبان حفظ و صیانت می کند.
وی با بیان اینکه شورای نگهبان علاوه بر مطابقت مصوبات مجلس با اسلام، مرجع تفسیر قانون هست، ادامه داد: نظارت بر حسن اجرای انتخابات و تایید صلاحیت داوطلبان از دیگر وظایف این نهاد انقلابی است که وظیفه سنگینی را بر دوش این نهاد قرار می دهد.
مهدوی تاکید کرد: شورای نگهبان دیده بان و تطبیق دهنده افراد با قانون و اسلام است که با آن نظارت استصوابی گویند.
وی اظهارداشت: افرادی که بر خلاف قانون نظارت استطلاعی را مطرح می کنند، معتقدند اعضای شورای نگهبان فقط باید آگاهی و اطلاع داشته باشند که چه کسی دارای صلاحیت است یا نه و حق ندارد مانع ورود این افراد به مجلس شوند.
عضو خبرگان رهبری اضافه کرد: دقت در مفهوم نظارت و دلالت آن حاکی از حق دخالت و ورود پیدا کردن برای سلامت هنری را نشان می دهد.
وی اضافه کرد: هر ساله در آغاز مراحل انتخابات عده ای که شورای نگهبان را مانع اهداف خود می دانند علیه این نهاد مقدس جوسازی می کنند زیرا همواره وقتی شورای نگهبان مخالف فرد، نظری دهد، کم است که از شورای نگهبان تشکر کنند بلکه همواره با شورای نگهبان مخالفت و اتهام زنی می کنند و این نهاد را به جناحی عمل کردن متهم می کنند.
مهدوی تاکید کرد: سلامت و دقت ناظران شورای نگهبان ضامن سلامت انتخابات است و لذا نباید از جوسازی ها عقب نشینی کنند.
وی خاطرنشان کرد: عوامل شورای نگهبان در نظارت خود بین خود و خدا دلیل داشته باشند و از ورود و دخالت افکار جناحی خودداری کنند کما اینکه همواره چنین بوده است.
امام جمعه موقت اصفهان ادامه داد: همواره چتر حمایت رهبر معظم انقلاب بر همه جناح های سیاسی وجود دارد ولی اگر کسی مخالف قانون اساسی عمل کرد با او برخورد جدی می کنند و شورای نگهبان باید بر اساس این الگو رفتار کنند.
آیت الله مهدوی گفت: راه حفظ سلامت و صیانت خود، تقویت مبانی دینی و اعتقادی و تعظیم شعائر است
وی تصریح کرد: هرچه انسان نسبت به امام زمان (عج) خود احترام بیشتری داشته باشد، اظهار محبت بیشتری نسبت به جانشین عام امام زمان و ولی فقیه خود دارد.
وی با اشاره به آیه ۸۴ سوره نساء، تاکید کرد: انسان بر مبنای شاکله فکری خود عمل می کند و لذا وقتی انسانی به انجام واجبات و ترک محرمات تقید ویژه ای داشته باشد نشان از سلامت فکر و عقیده او است.
همایش هفت هزار نفری عوامل نظارتی شورای نگهبان شهرستان اصفهان به مناسبت ۲۶ تیرماه سالروز تاسیس این نهاد در گلستان شهدای اصفهان برگزارشد.
به موجب اصل ۹۱ قانون اساسی و به منظور پاسداری از احکام اسلام و قانون اساسی از نظر عدم مغایرت مصوبات مجلس شورای اسلامی با آنها، شورایی به نام شورای نگهبان در تاریخ ۲۶ تیر ماه سال ۵۹ تشکیل ‏شد.

۶۰۲۶/‏ / ۷۱۳۴/
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =