۲۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۳۱
کد خبرنگار: 1410
کد خبر: 83398904
۰ نفر
سهم موقوفات قرآنی در آذربایجان‌غربی نصف کشور است

ارومیه – ایرنا – مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌غربی گفت: سهم موقوفات قرآنی در استان از کل موقوفات، نصف کشور است که باید برای بهبود این سهم، همه مردم و مسوولان همراهی کنند.

حجت الاسلام ناصر جوانبخت روز سه شنبه در حاشیه اختتامیه مرحله استانی چهل و دومین دوره مسابقات قرآنی اوقاف و امور خیریه در آذربایجان غربی افزود: در حال حاضر کمتر از یک درصد موقوفات استانی و کمتر از ۲ درصد موقوفات در کشور به موضوع قرآن و برنامه های قرآنی اختصاص دارد.

وی اضافه کرد: هم اکنون ۶ هزار و ۶۰۰ موقوفه در آذربایجان غربی وجود دارد که کمتر از ۶۰ موقوفه از آنان با نیت کمک به فعالیت های قرآنی وقف شده است.

وی بیان کرد: در کل کشور نیز ۱۹۵ هزار موقوفه ثبت شده که کمتر از چهار هزار موقوفه برای فعالیت های قرآنی به ثبت رسیده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی ادامه داد: باید تمهیداتی بیندیشیم تا نیات واقفان به سمت قرآن و فعالیت‌های قرآنی هدایت شود.

حجت الاسلام جوانبخت با اشاره به اینکه درآمد مالی موقوفات استان ۴۰ میلیارد ریال است، گفت: با این وجود، اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌غربی براساس وظیفه ذاتی خود، حتی یک ریال نیز در برگزاری مرحله استانی مسابقات سراسری قرآن کریم هزینه نکرده است.

وی همچنین بر حمایت از حافظان و قاریان قرآنی در آذربایجان غربی تاکید کرد و افزود: در این استان چهره‌های شاخص کشوری و بین‌المللی قرآنی وجود دارد اما در ادارات به صورت قراردادی فعالیت می‌کنند در حالی که براساس قانون حمایت از نخبگان، باید از آنها حمایت لازم انجام گیرد.

در حال حاضر ۶ هزار و ۶۰۰ موقوفه با بیش از ۳۷ هزار رقبه در آذربایجان غربی وجود دارد که بخش مهمی از آنها با هدف ساخت مسجد، حسینیه یا برگزاری آیین های عزاداری سرور و سالار شهیدان وقف شده است.

۸۱۳۷/‌۲۰۹۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =