۲۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۰۰
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83398864
۰ نفر
تلاش چین جلوگیری از تشدید تنش ها میان ایران و آمریکا است

پکن- ایرنا- یک روزنامه هنگ کنگی نوشت همه تلاش های چین بر این استوار است که از تشدید تنش ها بین ایران و آمریکا و کل منطقه خاورمیانه جلوگیری کند.

روزنامه مورنینگ پست روز چهارشنبه در گزارشی خاطر نشان کرد چین نمی خواهد شاهد درگیری نظامی بین آمریکا و ایران باشد و برای همین همواره از این دو کشور خواسته است خویشتنداری از خود نشان دهند و از سوی دیگر بر اجرای دقیق توافق هسته ای تاکید ورزیده است.

نشریه با اشاره به تلاش آمریکا برای ایجاد اتحادی با هدف تقویت ناوبری در منطقه آورده است که چین هم به این موضوع توجه دارد و طبیعتاً درباره آن در این کشور رایزنی هایی صورت می گیرد و باید دید در آینده پکن چه واکنشی نشان خواهد داد.

روزنامه می نویسد آمریکا پس از آنکه به طور یکجانبه از توافق هسته ای خارج شد و تحریم ها را دوباره علیه ایران فعال کرد، باعث شکل گیری تنشی کم سابقه در منطقه شد و امروز تلاش چین و کشورهای دیگر بر این است که از شدت گرفتن تنش ها جلوگیری کنند.

مورنینگ پست تصریح کرده است وقایع و رویدادهای دیگری هم که در تنگه هرمز و دریای عمان به وقوع پیوسته باعث شده است تا این تنش ها افزایش یابد و نگرانی های کشورها نیز به تبع آن بیشتر شده است.

نشریه می نویسد به هر صورت برای چین روابط با ایران راهبردی است چین بخصوص در برنامه راه ابریشم نیازمند ثبات منطقه ای است و ایران هم در این برنامه جایگاه مهمی دارد برای همین پکن همواره اصلی ترین عامل تنش ها در منطقه را آمریکا می داند

روزنامه نوشت برای چین و دیگر کشورها، تنگه هرمز و ثبات آن با اهمیت است برای همین پکن نمی خواهد شاهد ناامنی و درگیری در این منطقه باشد به هر صورت چین ۴۴ درصد از نفت مورد نیازش را از این منطقه وارد می کند و روسیه و عربستان بزرگترین صادر کنندگان نفت به این کشور هستند.

آمارهای این روزنامه نشان می دهد چین بین سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ میلادی در تاسیسات حمل و نقل و زیربنایی کشورهای منطقه از جمله ایران، عربستان، قطر، کویت و امارات ۱۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری کرده است و نمی خواهد با شروع جنگ همه این تلاش ها و سرمایه ها به باد برود و برنامه راهبردی راه ابریشم چین نیز مختل شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =