آمار معلولان کهگیلویه وبویراحمد کاهش یافت

یاسوج- ایرنا- مدیرکل بهزیستی کهگیلویه وبویراحمد از کاهش شمار معلولان و نرخ معلولیت در استان خبر داد و گفت: تعداد معلولان شناسایی شده و زیر پوشش این نهاد حمایتی از ۱۸ هزار نفر به حدود ۱۲ هزار و ۲۰۰ نفر کاهش پیدا کرده اند.

به گزارش ایرنا، آیت الله افشار مهر روز سه شنبه در جمع خبرنگاران کاهش حدود پنج هزار و ۸۰۰ معلول استان ظرف سال های گذشته را نتیجه انجام اقدام های پیشگیرانه و طرح های غربالگری در حوزه های مختلف بویژه در زمینه آزمایش ها و مشاوره های ژنتیکی قبل از ازدواج و طرح های بینایی و شنوایی سنجی ذکر کرد.

وی بیان کرد: با کاهش این تعداد معلول در سطح استان میزان نرخ معلولیت در استان که همواره ۶دهم درصد بیش از میانگین کشوری بود هم اینک حدود ۲و نیم درصد کمتر شده است.

وی طرح غربالگری و مشاوره های ژنتیکی قبل از اردواج برای زوجین را یکی از طرح های موفق و از عوامل اصلی در کاهش نرخ معلولیت در استان دانست و گفت: آگاه سازی، ایجاد حساسیت برای خانواده ها، شناسایی ناقلان و جلوگیری از ازدواج های فامیلی پرخطر از جمله شاخص ها و اهداف مهم در غربالگری اختلالات ژنتیکی از سوی این نهاد بود.

افشار مهر البته بیشترین نرخ معلولیت در سطح استان را نیز جسمی و حرکتی و ناشی از بروز تصادفات دانست و گفت: سالانه افزون بر ۴۰۰ میلیارد ریال انواع خدمات به معلولان زیرپوشش این نهاد حمایتی ارایه می شود.

اجرای ۶۸ طرح اشتغالزایی

مدیرکل بهزیستی کهگیلویه وبویراحمد همچنین از اجرای بیش از ۶۸ طرح سرمایه گذاری و اشتغالزایی از سوی مددجویان زیرپوشش این نهاد ظرف ۲سال گذشته خبر داد و گفت: میانگین نرخ تسهیلات دریافتی برای هر متقاضی بالای ۳۰۰ میلیون ریال بوده است.

وی همچنین از ساخت بیش از ۲۵۰ مسکن مددجویی برای خانواده های ۲ معلولی زیرپوشش بهزیستی کهگیلویه وبویراحمد خبر داد و گفت: در هفته بهزیستی امسال نیز ۴۸ خانواده دیگر صاحب مسکن خواهند شد.

افشار مهر گفت: میزان تسهیلات پرداختی به مددجویان برای ساخت منازل مسکونی شهری حدود ۳۰۰ میلیون ریال و در روستاها نیز ۱۸۰ میلیون ریال بوده است.

وی ابراز داشت: حدود ۵۰۰ خانواده بالای ۲ معلولی مشمول اجرای این طرح در سطح استان هستند که تاکنون حدود نیمی از این خانواده ها صاحب مسکن شده اند.

بر اساس تعریفی سازمان بهزیستی و کارشناسان مددکاری اجتماعی معلولیت ها به ۶ دسته شامل جسمی و حرکتی، عقب ماندگی ذهنی، اختلالات اعصاب و روان، حس بینایی، شنوایی و گفتاری تقسیم بندی می شود.

فردی که نقص عضو، فلج حرکتی و یا قطع عضو داشته باشد دارای معلولیت جسمی و حرکتی است،

همچنین به فردی که دارای اختلال ذهنی باشد عقب مانده ذهنی می گویند.

افرادی که معمولاً نمی توانند هیجانات خود را کنترل کنند از نظر کارشناسان و مددکاران این افراد دارای اختلالات اعصاب و روان هستند.

همچنین برخی افراد به کم بینایی، عدم بینایی و یا کاهش بینایی مبتلا هستند و برخی دیگر از افراد نیز کم شنوا و ناشنوا هستند.

اختلالات گفتار از دیگر معلولیت ها است که فرد در ارتباط با افراد دچار مشکلاتی می شود.

۳۰۱۶/1662

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =