۲۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۴۴
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83398686
۰ نفر
چین: برجام هیچ جایگزینی ندارد

پکن- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه چین برجام را یک توافق بین المللی کامل و جامع عنوان کرد و گفت که توافق هسته ای ایران هیچ جایگزینی ندارد.

«گنگ شوانگ» روز سه شنبه در کنفرانس خبری هفتگی خود در پکن افزود: اجرای کامل و موثر برجام تنها راه واقعی و موثر برای حل مساله هسته ای ایران و کاهش تنش ها در منطقه است.

وی تاکید کرد مساله هسته ای ایران باید در چارچوب مکانیسم توافق جامع هسته ای حل و فصل شود در عین اینکه اطمینان از تحقق حقوق و تعهدات جامع برجام برای حفظ این توافقنامه حیاتی است.

این مقام چینی، آمریکا را آغازگر تنش ها و ایجاد بحران در منطقه دانست و تاکید کرد واشنگتن باید به خواست جامعه بین المللی احترام بگذارد و اقدامات غلط و اشتباه مانند فشار حداکثری بر ایران را کنار بگذارد.

گنگ شوانگ همچنین از آمریکا خواست مانع اجرای برجام نشود و شرایط را برای حل سیاسی و دیپلماتیک مساله هسته ای ایران فراهم کند.

اظهارات امروز سخنگوی وزارت خارجه چین در حالی است که او روز گذشته نیز ریشه بحران هسته ای ایران را در فشار حداکثری آمریکا علیه تهران عنوان کرد و گفت: واشنگتن علاوه بر اینکه خود از این توافق بین المللی خارج شده است موانع بیشتری برای ایران و سایر طرف ها برای اجرای توافق نامه از طریق تحریم های یک جانبه و اعمال فشار ایجاد کرده است.

گنگ شوانگ گفت: پکن از همه طرف های برجام می خواهد خویشتنداری خود را حفظ کنند و از طریق گفت و گو زمینه حفظ این توافق مشترک را فراهم کنند.

وی با بیان اینکه چین نگران اوضاع خاورمیانه است و مساله هسته ای ایران را دنبال می کند گفت: اجرای کامل و موثر توافق هسته ای ایران به عنوان قطعنامه الزام آور شورای امنیت، تنها راه واقع بینانه و موثر برای حل مساله هسته ای ایران و کاهش تنش ها است.

وی ادامه داد: آمریکا باید بداند تحریم ها موضوع را حل نخواهد کرد همه طرف ها باید به توافق نامه پایبندی نشان دهند تا همه طرف ها به حقوق خود در این توافق برسند.

گنگ شوانگ با اشاره به اینکه چین به رایزنی های خود برای حل این تنش ها ادامه خواهد تحرک اروپایی ها هم برای حل برجام ادامه دارد.

هشدار به رهبر تایوان
«گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه به تایوان هشدار داد و گفت رییس حکومت تایوان ظاهراً غافل از این است که اصل چین واحد یک اصل به رسمیت شناخته شده در سراسر دنیا است.

وی افزود تسای می خواهد جامعه بین المللی را گمراه کند او به دنبال جلب همدردی دیگر کشورها است و به بهانه دفاع از دمکراسی می خواهد راه را برای استقلال تایوان هموار نماید.

این مقام چینی تصریح کرد که وابستگی رهبر تایوان به غرب برای پیشبرد برنامه استقلال خواهی در تایوان به نتیجه ای نمی رسد و او فقط هویت خود را به این شکل بی اعتبار می کند و این راه به بن بست ختم می شود.

ادعاهای آمریکا کاملاً گمراه کننده است
او در ادامه گفت: ادعای آمریکا مبنی بر اینکه به دلیل رشد کند اقتصادی دولت چین مشتاق دستیابی به توافق با آمریکا است، کاملاً گمراه کننده است.

«گنگ شوانگ» گفت: تولید ناخالص داخلی چین در نیمه اول سال جاری ۶.۳ درصد رشد داشته و در عین حال با کاهش رشد اقتصادی جهانی و افزایش عدم اطمینان خارجی رو به رو است این نتیجه خوب است و در میان واحدهای اقتصادی جهان در جایگاه بالا قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =